Kerékpáros körkép a nyári szezon előtt
A karmabankba gyűjtő jótét bringaszerelőtől a kétkerekűs alpolgármesterig; ki és hogyan készül a bringások nagy nyári szezonjára? Zsírzás terén is segítünk!
Egyre többen pattannak nyeregbe, hogy kerékpárral róják a város – és esetenként a környék – útjait; az alábbiakban egyrészt a szezont kezdő karbantartásról és egy nemes karitatív kezdeményezésről, másfelől a kerékpáros közlekedés elterjesztését zöld zászlajára tűző alpolgármesterről olvashatnak. Első helyszínünk egy apró pince a Liszt Ferenc kertben – zsúfolásig tömve bringás alkatrészekkel, gumikkal, meg persze szerszámokkal. Sziámi énekel, Orosz Tamás mesél.
Jön a háromszázadik!
25 éve szerel bringákat, két éve pedig szakmai tapasztalatait és segítő szándékát ötvözte – mint meséli, a képlet viszonylag egyszerű, de pont ettől nagyszerű:
– A támogatók a facebook felületén felajánlanak egy-egy használt, de még használható állapotú bringát, én felkészítem a használatra, majd továbbítom egy-egy rászorulónak. Az elején volt egy nagy pörgés, aztán kicsit lelassult a program, de most újra lendületbe jött – éppen a napokban adom át a háromszázadik kerékpárt!
Arra kérdésre, hogy mindezt miért csinálja, az egyébként tűzoltóként dolgozó bringaszerelő két, egymással összefüggő okot is említ:
– Az egyik tényező mindenképpen az, hogy maximalista vagyok, legyen szó a munkámról, a lépcsőfutásról, a bringáról vagy éppen a szerelésről. Sok gyerekbringát is reparáltam, egyszerűen szeretek segíteni – és hiszek az önzetlen segítségben is: nem a bankba, hanem a karmabankba gyűjtök!
Csak néhány tanács
Ami a bringák szezonra történő felkészítését illeti, Orosz Tamás hasznos tippek egész sorával szolgál. Mint említi, általános tapasztalat, hogy ősszel mindenki leszáll a nyeregből, a bringák a pincébe kerülnek – kevesen figyelnek arra, milyen állapotban. A szezonkezdet előtt ki-ki felkészítheti kétkerekűjét az éles bevetésre – de a jelentősebb beavatkozásokkal, komolyabb zsírzás igényével vagy nagyobb lötyögés esetén mindenképpen érdemes szakemberhez, szervizhez fordulni.
Az első lépés a kerék felfújása – lassan, és figyelve arra, hogy az abroncs a helyén legyen –, a tisztításhoz inkább vizes ruhás áttörlés javallt, semmint nagynyomású csapatás. A lánc olajzása is elengedhetetlen tényező – a műszerolaj tökéletes a feladatra –, a biztonság szempontjából elengedhetetlen a fékbetétek ellenőrzése. Ha „nyolcas” van a kerékben, érdemes a centírozást is szakemberre bízni. Közúti használat esetén a KRESZ-ben előírt kellékekre is külön figyelmet kell fordítani: az első és hátsó lámpák működésének ellenőrzése, a prizmák és a csengő megléte is elengedhetetlen.
Ha mindez kész, már indulhat is mindenki – hajrá!
"Ahová csak tehetem, tavasztól őszig kerékpárral megyek…"
Egy szakember segítségével ugyan, de már túljutott a felkészítésen, és ahogy évek óta mindig, szorgalmasan teker Szabó Zsolt koordinációs és gazdasági alpolgármester – mint meséli, amint a jó idő engedi, azonnal kétkerekűre vált:
– Ahová csak tehetem, tavasztól őszig kerékpárral megyek a városon belül. Nagyon fontosnak tartom, hogy figyeljenek egymásra az autósok és a kétkerekűsök, és persze sok érvem szól a kerékpáros közlekedés mellett. A környezetvédelmi szempont, a zöld gondolat is motivál – a kerékpározás egészséges, emberléptékű, környezetbarát és olcsó közlekedési forma, szerintem minden szempontból illik ahhoz a városhoz, amelyet megálmodtunk. Nem véletlen, hogy e téren is komoly fejlesztéseket tervezünk – gőzerővel dolgozunk azon, hogy új bicikliutak legyenek a városban. Így egyszerre segítjük a kétkerekűs közlekedési kultúra térhódítását, illetve csökkentjük a környezetterhelést.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Hegyekben állt a tilosban lerakott zöldhulladék
2025. júl. 11.
Visszatérő probléma ellen lépett fel Mezei Zsolt városüzemeltetésért felelős alpolgármester – a Barátság városrészben ismeretlenek a közterületre rakják le a nem kívánatos zöldhulladékot. A helyzet nemcsak bosszantó, hanem költséges is: az elszállítása minden esetben a városi büdzsét terheli.
"... mindig is a munkából élő emberek városa volt"
2025. júl. 11.
Dunaújváros adott otthont a Vasas Szakszervezeti Szövetség éves vándorgyűlésének, a 35. VASAS Nyári Egyetemnek. A várost Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester képviselte, aki köszöntőjében a szolidaritás fontosságáról beszélt.
Dunaújváros Kenyere: jelentős adomány – most az óvodának
2025. júl. 10.
A Dunaújváros Kenyere jótékonysági akció elmúlt negyedévében összesen 8041 darab kenyeret adtak el, az 50 forintoknak köszönhetően így 402 ezer 50 forintnyi támogatás gyűlt össze. Az adományban ezúttal a Dunaújvárosi Óvoda részesült.
Önkormányzatunk és a KIÉT fontos törvénymódosítási javaslatot fogalmazott meg
2025. júl. 10.
Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester tájékoztatása szerint az önkormányzat, valamint a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa (KIÉT) hivatalosan is kezdeményezi, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége indítson párbeszédet és törvénymódosítási javaslatot az oktatási, kulturális, szociális ágazatok bérfelzárkóztatása érdekében.
Móricz: laptop-adomány gépeivel gazdagodtak
2025. júl. 08.
A tanév utolsó heteit is rendkívüli események színesítették a Móricz Zsigmond Általános Iskolában. Az egyik ezek közül az, hogy nagyszabású laptop-adományozási program egyik kedvezményezettje lett az intézmény.
Három feladat egycsapásra: javítás, takarítás, festés
2025. júl. 07.
Az elmúlt időszakban a város több pontján is felújításokat végzett a DVG Zrt., melyek a vízhálózati rendszert érintették. Munkálatok folytak a Martinovics utcában és most legutóbb az Apáczai úton is. Ez utóbbi rekonstrukcióval egyidőben elkészült a nagyparkoló takarítása és útburkolat festése is.
Köszönet a véradóknak – csak így tovább!
2025. júl. 06.
Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!