Kerékpáros körkép a nyári szezon előtt
A karmabankba gyűjtő jótét bringaszerelőtől a kétkerekűs alpolgármesterig; ki és hogyan készül a bringások nagy nyári szezonjára? Zsírzás terén is segítünk!
Egyre többen pattannak nyeregbe, hogy kerékpárral róják a város – és esetenként a környék – útjait; az alábbiakban egyrészt a szezont kezdő karbantartásról és egy nemes karitatív kezdeményezésről, másfelől a kerékpáros közlekedés elterjesztését zöld zászlajára tűző alpolgármesterről olvashatnak. Első helyszínünk egy apró pince a Liszt Ferenc kertben – zsúfolásig tömve bringás alkatrészekkel, gumikkal, meg persze szerszámokkal. Sziámi énekel, Orosz Tamás mesél.
Jön a háromszázadik!
25 éve szerel bringákat, két éve pedig szakmai tapasztalatait és segítő szándékát ötvözte – mint meséli, a képlet viszonylag egyszerű, de pont ettől nagyszerű:
– A támogatók a facebook felületén felajánlanak egy-egy használt, de még használható állapotú bringát, én felkészítem a használatra, majd továbbítom egy-egy rászorulónak. Az elején volt egy nagy pörgés, aztán kicsit lelassult a program, de most újra lendületbe jött – éppen a napokban adom át a háromszázadik kerékpárt!
Arra kérdésre, hogy mindezt miért csinálja, az egyébként tűzoltóként dolgozó bringaszerelő két, egymással összefüggő okot is említ:
– Az egyik tényező mindenképpen az, hogy maximalista vagyok, legyen szó a munkámról, a lépcsőfutásról, a bringáról vagy éppen a szerelésről. Sok gyerekbringát is reparáltam, egyszerűen szeretek segíteni – és hiszek az önzetlen segítségben is: nem a bankba, hanem a karmabankba gyűjtök!
Csak néhány tanács
Ami a bringák szezonra történő felkészítését illeti, Orosz Tamás hasznos tippek egész sorával szolgál. Mint említi, általános tapasztalat, hogy ősszel mindenki leszáll a nyeregből, a bringák a pincébe kerülnek – kevesen figyelnek arra, milyen állapotban. A szezonkezdet előtt ki-ki felkészítheti kétkerekűjét az éles bevetésre – de a jelentősebb beavatkozásokkal, komolyabb zsírzás igényével vagy nagyobb lötyögés esetén mindenképpen érdemes szakemberhez, szervizhez fordulni.
Az első lépés a kerék felfújása – lassan, és figyelve arra, hogy az abroncs a helyén legyen –, a tisztításhoz inkább vizes ruhás áttörlés javallt, semmint nagynyomású csapatás. A lánc olajzása is elengedhetetlen tényező – a műszerolaj tökéletes a feladatra –, a biztonság szempontjából elengedhetetlen a fékbetétek ellenőrzése. Ha „nyolcas” van a kerékben, érdemes a centírozást is szakemberre bízni. Közúti használat esetén a KRESZ-ben előírt kellékekre is külön figyelmet kell fordítani: az első és hátsó lámpák működésének ellenőrzése, a prizmák és a csengő megléte is elengedhetetlen.
Ha mindez kész, már indulhat is mindenki – hajrá!
"Ahová csak tehetem, tavasztól őszig kerékpárral megyek…"
Egy szakember segítségével ugyan, de már túljutott a felkészítésen, és ahogy évek óta mindig, szorgalmasan teker Szabó Zsolt koordinációs és gazdasági alpolgármester – mint meséli, amint a jó idő engedi, azonnal kétkerekűre vált:
– Ahová csak tehetem, tavasztól őszig kerékpárral megyek a városon belül. Nagyon fontosnak tartom, hogy figyeljenek egymásra az autósok és a kétkerekűsök, és persze sok érvem szól a kerékpáros közlekedés mellett. A környezetvédelmi szempont, a zöld gondolat is motivál – a kerékpározás egészséges, emberléptékű, környezetbarát és olcsó közlekedési forma, szerintem minden szempontból illik ahhoz a városhoz, amelyet megálmodtunk. Nem véletlen, hogy e téren is komoly fejlesztéseket tervezünk – gőzerővel dolgozunk azon, hogy új bicikliutak legyenek a városban. Így egyszerre segítjük a kétkerekűs közlekedési kultúra térhódítását, illetve csökkentjük a környezetterhelést.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.