Elhunyt dr. Kunszenti Antal, a dunaújvárosi gyógyászat ikonikus személyisége
Gyászol a dunaújvárosi egészségügy: hosszú, türelemmel és kitartással viselt betegsége után a közelmúltban az égi SZTK-ba tette át praxisát dr. Kunszenti Antal. 97 évet élt, a dunaújvárosi gyermekgyógyászat ikonikus személyisége, generációk „doktor bácsi”-ja volt. Nyugodjék békében, emléke örökké él...
Hosszan tartó, súlyos, de emelt fővel viselt betegsége után távozott az élők sorából dr. Kunszenti Antal, generációk sorának, kis betegek ezreinek: „a doktor bácsi”, a dunaújvárosi gyermekgyógyászat évtizedeken át meghatározó, túlzás nélkül ikonikus alakja. 97 évet élt.
A gyógyítás szolgálatában
Kunszenti Antal Tiszaföldváron született 1925-ben; édesapját csecsemő korában elvesztette, édesanyja is fiatalon eltávozott. Elemei iskolái után az első komoly szellemi muníciót Szegeden kapta, amely révén előbb középiskolai, majd egyetemi tanulmányokat kezdhetett. Küzdelmes sors várt rá, a második világháború alatt fogolytáborba került, de túlélte, sőt, a keresztfélévek nyomán a már akkor is tartó egyetemi tanulmányai végzéséből csak fél évet vesztett – ez a tényező sorsfordítónak bizonyult az ifjú medikus szakmai pályáján.
1950-ben kapott diplomát Budapesten, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen – még abban az évben megnősült, házasságából két leánygyermek született. Dr. Kunszenti Antal pedig jövőjét a gyógyítás, kiemelten és hangsúlyosan a gyermekgyógyászat szolgálatába állította – lényegében egész életét ez a döntés, hivatás határozta meg.
Generációk egészségét óvta
A diploma átvételét követően két fővárosi intézményben pallérozódott, és szerzett gyakorlati tapasztalatokat – először a Szent István Kórház gyermeksebészetén, majd a Szent László Kórház gyermek infektológiáján dolgozott. Természetesen tanulmányait is folytatta, 1954-ben szakvizsgázott gyermekgyógyászatból – és még ebben az évben az épülő új városba költözött.
Döntését – a korabeli szakértelmiség sok képviselőjéhez hasonlóan – profán érv motiválta: növekvő családjának itt ígértek lakást. Ugyanakkor a feladat komoly kihívást is jelentett a fiatal orvosdoktor számára, hiszen a gyorsan fejlődő, a lakosság lélekszámát tekintve is intenzíven növekvő, ráadásul fiatalok lakta városban különösen sok gyermek született.
Dr. Kunszenti Antal évtizedeken át praktizált gyermekorvosként – a dunaújvárosi gyermekgyógyászat kiemelkedő személyisége lett, páciensek ezrei köszönhették neki gyógyulásukat, egészségüket. A szakmai kvalitások, a magas szinten művelt kezelés mellett varázslatos személyiségét, mosolyát, biztató szavait is mindig csatasorba állította – azzal is gyógyított.
Szakmai körökben és családja kötelékében is gyakran emlegette: az idő múlásával emberileg is különös szerencsének tartotta, hogy hosszú évtizedeken át tartó orvosi munkája során első pácienseinek nemcsak a gyerekeit, de az unokáit is elláthatta. Munkáját 1975-ben Miniszteri Dicsérettel ismerték el, 1985-ben, nyugállományba vonulása esztendejében Kiváló Munkáért kitüntetésben részesült.
Szép élet, gazdag pálya alkonyán
Gyógyító tevékenységével ezt követően sem hagyott fel – aktív maradt, rengeteg ügyeletet és helyettesítést vállalt, egészen 79 éves koráig aktívan dolgozott, gyógyított. Nem csoda, hogy lányai szerint ők voltak a fő haszonélvezői édesapjuk különleges gyermekszeretetének – amely nyilvánvalóan döntő szerepet játszott abban is, hogy egyikük éppen a gyermekgyógyászatot választotta hivatásul.
2020-ban vas diplomát érdemelt – sajnos a vírus veszélyhelyzet miatt a ceremónia elmaradt, ám 70. házassági évfordulóját és 95. születésnapját is boldogan ünnepelte feleségével, lányaival, négy unokájával és immár öt dédunokájával.
Küzdelmes, nehéz élete ellenére mindig „felállt”, optimizmusa, életszeretete és a családja is segítette ebben. Betegsége súlyossá válásáig aktív maradt, az utolsó pillanatig küzdött – az optimizmus és az élet szeretete az alkony órájáig kísérte, így mindvégig kimutatta szeretetét velük szemben.
Kunszenti doktor már az égi rendelőben praktizál – de emléke itt marad velünk. Nyugodjon békében!
A rovat további hírei: Közélet
Dupla születésnapot ünnepeltek
2024. nov. 30.
Ketten ünnepelték születésnapjukat: Vörös Józsefné Klári néni és Horog Józsefné Julianna néni 90 évesek lettek. A dupla születésnapot mindketten egy helyszínen, a Dunasori Idősek Otthonában, családjuk körében töltötték.
A karácsonyi csoda megteremtői
2024. nov. 30.
Sokadik éve annak, hogy egy baráti társaság összefogott és azt a célt tűzte ki, hogy szebbé teszik azoknak számára az ünnepi időszakot, akiknek nehézséget okoz a hétköznapokban is meleg ételt tenni az asztalra. A Corso Étterem jóvoltából ismét finom falatok kerülnek rászoruló családok asztalára, de egyéb meglepetésekkel is készülnek a kezdeményezők.
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.