A rengeteg csapadék még mindig nem a lösz barátja...
A lösz a sok vizet nem szereti, éppen ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minél kevesebb legyen az utánpótlása és azt minél nagyobb volumenben el lehessen vezetni a talajból.
Az idei január nem igazán kedvezett a talajvíznek, hiszen száz éve nem volt ilyen csapadékos ez a hónap. Városunkban a legveszélyezettebb Táborállás környéke, ahol már sok éve megy a harc a természettel.
Komoly küzdelem, közös céllal
A körzet képviselője Orosz Csaba, aki ráadásul ott is él, sőt, annak idején mint tűzoltóparancsnok is részt vett a táborállási terület kárelhárításában. Mint hangsúlyozta, nagyon sok minden történt már ezen a szakaszon, de több alapszabályt mindenkinek be kell tartania a közös cél érdekében:
– A partoldal több mint 10 éve csúszott meg. Talán sokan emlékeznek rá. Az itt élők egészen biztosan. Már akkor elindultak azok a munkálatok, amelyekkel csökkenteni lehet a löszös területek csúszásveszélyét. Akkor elkezdődött a dréncsövezés, a vízelvezetés, de nem hozott megnyugtató eredményeket. A szakértők azt mondták, hogy a csatornát mindenképp meg kell oldani és a csapadékvíz elvezetését úgyszintén.
A kulcs a vízelvezetés
2022-ben hivatalosan is lezárult a Dunaújvárost és több környező települést is érintő új szennyvíztisztítási és elvezetési rendszer, amely városunkban megoldotta az Északi Lakópark, illetve a táborállási terület nagy részén a szennyvízelvezetés problémája. A csapadékvíz megfelelő elvezetése érdekében közel félmilliárdos fejlesztés történt Táborállás egy jelentős részén, amivel a felszíni vízelvezetést oldották meg zárt csatornák, illetve beton csőereszek segítségével. Mindez nagyon fontos lépés volt, de a jelenben és a jövőben is szükség van arra, hogy az ott élők figyeljenek és vigyázzanak a környezetükre. Hogy ez pontosan mit jelent? A válasszal a képviselő szolgált:
– Ez a terület évtizedek óta várta már, hogy a szennyvíz elvezetése kulturált, európai módon megvalósuljon. Ez a beruházás a végéhez ért, s bár nagyon örülünk annak, hogy végre csatornába tudjuk elvezetni a szennyvizet, de azért ezzel nincs vége a feladatoknak. Az elkészült munkálatok, az utak aszfaltozása nyilvánvalóan csökkenti a talajba jutó víz mennyiségét, de főleg csapadékos időben nem biztos, hogy ez elégséges. Azt is mondhatnám, hogy amit az önkormányzat tehetett, azt megtette. De a mai napig nagyon sok házból közterületre, az utakra folyik az esővíz. Azon túl, hogy rendelet tiltja az csapadékvíz kieresztését, veszélyes is a talajra. Tudom, hogy nem feltétlenül egyszerű dolog ez, de ennyit magánszemélyként tegyünk hozzá a biztonságos terület érdekében. A régi szennyvízaknákat fertőtlenítsük, majd használjuk fel az esővíz felfogására, amit aztán tavasztól őszig öntözésre tudunk használni. Szeretném kérni, hogy az Üdülősoron kialakított árkokba ne dobáljunk bele, még zöldhulladékot sem, mert megakadályozzuk ezzel a víz elfolyását. De meg kell óvni a területen található rétegvíz-kiömlők tisztaságát is, hiszen ezeknek pont az a célja, hogy a felszín alatti vizek távozzanak a mélyből – ezáltal még szilárdabbá téve a földterületeket, elősegítve a partfal-csúszások megelőzését.
(Archív fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Meghitt, szép eseményen ünnepelte immár 35. születésnapját a „Jószoli” család
2025. szep. 05.
Megható pillanatok, örök emlékek: bensőséges ünneppel emlékezett a Jószolgálati Otthon fennállásának 35. évfordulójára. Az intézmény 1990. szeptember 3-án nyitotta ki kapuit akkor még Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona elnevezéssel, de az évek alatt már sokszor kiderült – ez a hely nem csupán intézmény, de egyúttal biztonságos családi közeg is. Igazi otthon.
Dunaújvárosba érkezik a Richter Egészségváros: egy nap az egészségért és a közösségért
2025. szep. 04.
A Richter Gedeon Nyrt. országjáró edukációs és egészségmegőrző programsorozata, a Richter Egészségváros szeptember 20-án látogat Dunaújvárosba, a Városháza térre. Színes kínálattal csalogatnak – mindenkit szeretettel várnak!
Új intézményt alakítottak ki, már fogadják a gyerekeket az EGYMI óvodájában
2025. szep. 04.
Égető szükség volt Dunaújvárosban olyan intézményre, amely berkein belül megfelelő ellátásban részesülnek az SNI-s és más nehézséggel élő gyerekek. Ezekkel az óvodásokkal eddig kizárólag a Dunaújvárosi Óvoda tagintézményeiben foglalkoztak – a napokban új intézmény kezdte meg működését.
Megkezdődött az idei tanév az egyetemen is
2025. szep. 04.
Megkezdődött a 2025/2026-os tanév. Az oktatási intézmények életében ez mindig izgalmas pillanat, és egyben újrakezdés is: új kihívások, élmények, új barátságok – a Dunaújvárosi Egyetemen is üdvözölték az elsőéves hallgatókat.
Elkészült a klímák beszerelése a bölcsiben
2025. szep. 03.
Még a nyár első felében adott hírt arról a Napraforgó Bölcsőde, hogy klímaberendezésekre indítanak gyűjtést – az akció rendkívül sikeresnek bizonyult, ugyanis mára az intézmény összes csoportját felszerelték klímával. A készülékeket már használják, számoltak be a közösségi akció kezdeményezői.
Almási Zsolt polgármester nevét kapta a közgyűlési terem (galériával)
2025. szep. 02.
A város első szabadon választott polgármestere, Dunaújváros díszpolgára nevét vette fel a Városháza "C" szárnya közgyűlési terme: a névadásról ünnepi közgyűlés döntött délelőtt, a közelmúltban elhunyt városvezetőről bensőséges ünnepség keretében emlékeztek.
DSTV: mozgalmas volt a nyár a "halászban"
2025. szep. 02.
A vendéglátóegységek számára a nyári időszak sok esetben a megnövekedett forgalomról és az újdonságokról szól, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunagyöngye Halászcsárdában az elmúlt időszak tapasztalatairól Dancs László konyhafőnök mesélt. Hangkép.