A zöld értékekért is küzd a Móricz iskola
Mulcs és méhlegelő, rovarhotel és ökokert, környezettudatos nevelés és fűszerspirál; nyolc év munkája, sok-sok pályázati siker után az Örökös Ökoiskola cím büszke birtokosa lett a Móricz Zsigmond Általános Iskola.
A tikkasztó kánikulát követő első eső után látogatunk az ökokert zöld szigetére az intézmény udvarán – Szigethy Adrienn igazgató mellett a zöld programot futtató Lászlóné Durecz Andrea tanító kalauzol a növények, társítások, fűszerek szó szerinti dzsungelében.
Egészségesen, környezettudatosan
Van ok a büszkeségre azon túl is, hogy gyönyörűen érik a paradicsom, hatalmas a rozmaring és égig ér a babsátor – mint Szigethy Adrienn elárulta, több éves program jutott révbe a rangos elismeréssel:
– Az Örökös Ökoiskola révén a Móricz is bekerült azon intézmények közé, amelyek hosszú évek óta aktívan tesznek a fenntarthatóságért. A címmel azt a pedagógiai és intézményi folyamatot ismerték el, melynek eredményeképpen tanulóink számára természetessé válik az egészség- és környezettudatos életmód. Nagy öröm számunkra, hogy a Móricz diákjai aktívan tudnak tenni a felismert problémák megoldásáért – az iskolában megszerzett tudást és értékrendet képesek a családjuk illetve tágabb környezetük felé is közvetíteni.
Az igazgatónő kérdésünkre kiemelte: a cím természetesen további munkára ösztönöz és inspirál – a jubileumi tanévben is sok-sok programot szerveznek a zöld értékek jegyében.
Közös értékek, közös élmények
Az átfogó, komplex program részleteit Lászlóné Durecz Andrea összegezte, kiemelve, hogy az elismerés egyúttal a csapatmunka diadala – a kezdeményezések, események lebonyolításában főszerepet vállalnak a diákok és a szülők is:
– Kiemelt programjaink közé tartozik a hagyományos móriczos Zöld piknik, melynek fő szervezője a szülői szervezetünk. A piknik is része a „Mozdulj a klímáért!” programunknak, melynek keretében a tavalyi évben képeslapokat küldtek a gyerekek az egyiptomi Klímacsúcsra, amire rárajzolták, hogy milyen jövőt képzelnek el maguknak. A felhívás a „Tiszta levegőt!” címet viselte. Iskolánkban ekkor helyeztük ki a levegőminőség mérő készüléket, és a Világfa program keretében felhívtuk a figyelmet a fák értékeire.
A móriczosok az elmúlt tanévben immár hetedszerre csatlakoztak a Fenntarthatósági témahét programjaihoz, emellett a gyakorlatban is fontos szerepet vállalnak az intézmény és a környék „zöldítésében”, emelte ki a program koordinátora:
– Iskolánk és környékének virágosítását ősszel és tavasszal végezzük. A palántákat szülői összefogással szerzik be az osztályok, a gyerekek ültetik el, gondozzák őket, ezzel is szebbé téve környezetünket. Munkánkat a Virágos Dunaújvárosért pályázat különdíjjal, illetve 1. helyezéssel ismerte el az elmúlt években. Komoly mérföldkő volt, hogy 2016 őszén létrehoztuk iskolakertünket, 2017-ben csatlakoztunk az Iskolakertekért Alapítványhoz – 2021-ben elnyertük „Magyarország legszebb iskolai konyhakertje” címet! Itt nemcsak a növényekkel ismerkednek meg a gyerekek, hanem a növénytermesztés folyamatával is. Fűszerspirálunk fűszer-és gyógynövényeinek felhasználása, egészségre gyakorolt hatása is bővíti a gyerekek ismereteit. Megtanulják az ökogazdálkodás alapjait, mivel a kertben csak ilyen tevékenységeket végzünk. A komposztáló, rovarhotel, sünodú, méhlegelő szerves része a kertnek. Madár- és fecskebarát iskolaként nagy figyelmet fordítunk a madarak védelmére. Ennek érdekében madárodúkat, madáretetőket és madáritatókat helyeztünk ki iskolánk területén, ahol igen gazdag madárvilág vesz minket körbe – a gyerekek nagy örömére.
Az iskola állatbarát programok egész sorával rukkol ki, illetve energiatudatos intézményként arra is törekszik, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyomuk. E körbe tartozik a tanítás végén a villanyok lekapcsolása, a szünetekben a csöpögő csap elzárása – de az iskolakertben az esővíz gyűjtése, a csöpögtetőcsöves öntözés is ezt támogatja.
Vallják, ha ez természetes igénnyé válik a gyerekekben, akkor már sokat tettek – a közös, zöld jövőért.
(Címlap- és nyitókép: DO; első belső oldali fotó: Végh Zoltán; zárókép: Móricz iskola)
A rovat további hírei: Oktatás
Sikeres vizsga és csodaszép történet
2025. júl. 13.
A 2024/2025-ös tanévet már jó ideje lezárták településünk iskolái. A Rostiban azonban íródott egy nem mindennapi történet – osztálytársai jelenlétében sikeres vizsgát tett és át is vette a bizonyítványát Lisztes Nárcisz.
DSTV: aranyos tanévzáró
2025. júl. 11.
Az Arany János Általános Iskola tanári kara és diákjai színes műsorral zárták az idei tanévet, derül ki a DSTV összegzéséből. Hosszú és tartalmas időszak áll az intézmény mögött, de most eljött a VAKÁCIÓ – mindenki örömére. Hangkép.
DSTV: a Móricztól is búcsúztak
2025. júl. 07.
A tanév vége felé településünk összes iskolája megtartotta a hagyományos ballagásokat és évzárókat, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorból természetesen nem maradt ki a Móricz sem – az intézményből két osztály 46 tanulója ballagott. Hangkép.
Új diplomásokat köszöntöttek az egyetemen
2025. júl. 01.
Összesen 327 magyar és 57 külföldi hallgató tett sikeres záróvizsgát Dunaújvárosban. A frissen végzett egyetemistákat a városvezetés nevében Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester köszöntötte s kívánt nekik sok sikert a pályafutásuk következő szakaszára.
DSTV: lakatoltak a zeneiskola búcsúzói
2025. jún. 30.
Kitört a vakáció a Sándor Frigyes Zeneiskolában is, derül ki a DSTV összegzéséből. Az ünnepélyes évzáró ünnepség keretében a hagyományoknak megfelelően idén is felkerültek a lakatok az intézmény melletti szoborra. Hangkép.
DSTV: ballagás a Szabó Magda iskolában
2025. jún. 29.
A legutóbbi ballagással lezárult egy korszak a BIROK Szabó Magda Tagintézményében, derül ki a DSTV összegzéséből. Az iskolából a tanév végén egy osztály ballagott – az az osztály, amely még a Szilágyiban kezdte meg a tanulmányait. Hangkép.
DSTV: elballagtak a Rosti gimnazistái is
2025. máj. 17.
Ahogy az év végéhez közeledve mindenütt, a Rosti iskola gimnazistái is ballagással búcsúztak intézményüktől a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az esemény több okból is különleges volt. Hangkép.