Amit fontos tudni a június 9-i választások előtt
Nyár elején újra választ az ország, méghozzá egy időben az Európai Parlament (EP) tagjaira, a települési polgármesterekre, valamint az önkormányzati képviselőkre, továbbá a nemzetiségi önkormányzatok tagjaira voksolhatunk.
A legfontosabb tényező: a választások napja június 9., vasárnap – a szavazásra jogosultak a vonatkozó törvényi előírások szerint (és követve az elmúlt évtizedek választási tradícióit) 6 és 19 óra között kereshetik fel a szavazóhelyiségeket.
Kire, mire voksolunk?
A tudnivalók dzsungelében ezúttal is dr. Molnár Attila jegyző, a Helyi Választási Bizottság (HVB) elnöke lesz a kalauzunk – természetesen először arra a kérdésre válaszol, pontosan milyen fajta választásokon élhetnek szavazati jogukkal a választók:
– Több választás is lesz június 9-én: egyfelől az Európai Parlament tagjainak 2024. évi választására, valamint önkormányzati választásra készülhetünk. Ennek keretében választják meg a főváros főpolgármesterét, a települési – és a fővárosban a kerületi – polgármestereket, valamint a helyi, települési, vármegyei és fővárosi önkormányzati képviselőket. Szintén e napon kerül sor a nemzetiségi önkormányzati választásokra is.
Érkeznek az értesítők
Molnár Attila azt is hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) már elkezdte választási értesítők postázását:
– A választásra jogosultak egy része a napokban megkapta, mások a következő időszakban vehetik kézhez az értesítőket. Fontos tudni, hogy az NVI a központi névjegyzéki adatok alapján április 19-ig, azaz jövő péntekig küldi meg a választópolgárok számára az értesítőket. Ha valakihez bármilyen okból nem érkezik meg az értesítő, vagy esetleg az eltűnik, akkor annak kiadását a helyi választási irodánál - ami a polgármesteri hivatal épületében található - lehet igényelni. Ez a dokumentum több szempontból is nagyon fontos annak ellenére, hogy ezt nem kell bemutatni a választás során: az első oldala tartalmazza a szavazás pontos helyét, valamint azt, hogy milyen azonosító okmány szükséges az érvényes voksoláshoz. Szintén az első oldalon rögzíti az értesítő, hogy amennyiben valaki valamelyik nemzetiséghez tartozik, úgy május 31-én 16 óráig kérheti a nemzetiségi névjegyzékbe vételét. Szintén nagyon fontos, és minden választónak hangsúlyozottan ajánlom, hogy alaposan tanulmányozza át az értesítő hátoldalán lévő nagyon pontos, és részletes tájékoztatót – ebben az akadálymentes szavazásról, a mozgóurna-igénylésről, az átjelentkezés feltételeiről, a külföldi szavazásról, valamint a személyes adatok felhasználásának tilalmáról találnak információt a választók.
A kampányidőszak az értesítők postázási határidejének másnapján, azaz április 20-án kezdődik – lássuk az idevágó tudnivalókat!
Hamarosan kezdődik a kampányidőszak
A választások előtt az egyik legfontosabb határnap ezúttal április 20., azaz szombat: ekkor kezdődik ugyanis a kampányidőszak, ezzel együtt pedig az ajánlásgyűjtés is. A vonatkozó törvényi előírások szerint a polgármester-jelölteknek 300 választó aláírását, a képviselőjelölteknek a körzetük választásra jogosult választóinak 1 százalékáénak aláírását kell összeszedni – erre két hét áll rendelkezésre. Fontos tudnivaló, hogy egy állampolgár több jelölt ívét is aláírhatja, azonban egy jelöltet csak egy aláírással támogathat – ehhez a nevét, lakcímét és személyi azonosító számát kell megadnia.
Városunkban Pintér Tamás polgármester fél éve jelentette be, hogy a június 9-i önkormányzati választáson ismét megméreti magát, és újabb öt évre kéri a dunaújvárosiak bizalmát. Közösségi oldalán tette közzé, hogy április 20-án, szombaton 8-9 óra között a Városháza téren személyesen várja mindazokat, akik aláírásukkal is támogatnák.
A jelöltállítás határideje az egyéni választókerületi képviselő-jelöltek esetében május 6-án 16 órakor jár le – vagyis eddig gyűjthetik az aláírásokat a jelöltek. Ezt követően ellenőrzik az aláírásokat, majd újabb fontos mérföldkőhöz ér a választás folyamata: kisorsolják a jelöltek sorrendjét a szavazólapon.
Így szavazunk a városban
Városunkban 10 választókerületben, összesen 31 szavazókörben adhatja le voksait a mintegy 35 ezer választásra jogosult dunaújvárosi polgár. A HVI vezetője hangsúlyozta, a korábbi aránytalanságokat kiküszöbölendő megtörtént a választókerületek átalakítása – már csak ezért is fontos alaposan megnézni az értesítőt –, emellett az NVI utasítása nyomán a korábbinál több szavazófülke fog rendelkezésre állni a szavazóhelyiségben, ezzel is segítve a választók szavazásának gyorsabb lebonyolítását, és az esetleges sorban állások elkerülését.
A szavazókörben természetesen a szavazatszámláló bizottságok tagjai is segítenek – a cél közös: a választások gyors, gördülékeny, és mindenek előtt törvényes lebonyolítása. Dr. Molnár Attila ennek kapcsán kiemelte: bárki, aki érdeklődik a választás részletei, aktuális tudnivalói iránt, elsősorban a választással kapcsolatos hivatalos internetes felületeken tájékozódjon. Az országos tartalmak elsősorban az NVI weboldalán érhetők el (https://vtr.valasztas.hu/nyito), de jó szívvel ajánlott a város hivatalos oldalán létrehozott, a választási információkat gyűjtő/közreadó aloldal (https://valasztas.dunaujvaros.hu) böngészése is!
Összeállításunk nem érinti az átjelentkezéssel, valamint a külföldön történő szavazással kapcsolatos tudnivalókat: e témáktól a későbbiekben adunk részletekbe menő tájékoztatást.
(Címlap- és nyitókép: DO-archív, belső oldali fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!
"Egy kőbe vésett törvény van: a város az első"
2024. nov. 20.
A Béke városrészben, egész pontosan a 7-es választókörzetben élők meghatározó többsége döntött úgy a június 9-ei önkormányzati képviselő választáson, hogy Kálló Gergelynek, a "Rajta, Újváros!" Egyesület jelöltjének szavaz bizalmat. Az újonnan megválasztott képviselővel beszélgettünk.