Választások vasárnap – a tudnivalók itt!
Önkormányzati választás, EP-választás, nemzetiségi önkormányzati választás – három témában is voksolhatnak a választók vasárnap. Választási kisokosunkból kiderül, hogyan és miről szavazhatnak városunkban június 9-én. A választási tudnivalók közlését bevallottan szelíd nógatásnak is szánjuk: éljen mindenki szavazati jogával!
Három választás egy napon: június 9-én, azaz vasárnap tartják a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választásokat, valamint a nemzetiségi önkormányzati választást is. Az alábbiakban minden lényeges tudnivalót megtalálnak a szavazással kapcsolatban.
Mikor, kiről és miről voksolhatunk?
A leglényegesebb tudnivaló, hogy a magyar választási hagyományokhoz igazodva a szavazóurnák reggel 6 órától este 19 óráig lesznek nyitva vasárnap. Minden olyan magyar és nem magyar állampolgár szavazhat, aki betöltötte 18. életévét, bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye van Magyarországon, és nincs eltiltva a közügyek gyakorlásától.
Ezen a napon választjuk meg településünk polgármesterét, a város tíz választókerületének önkormányzati képviselőit, vagyis döntünk a város képviselőtestületéről is. (Az egyéni kerületi eredmények függvényében alakulnak a listás helyek). A nemzetiségi választók e napon dönthetnek a nemzetiségi önkormányzatok összetételéről, valamint – az Országgyűlés döntése nyomán – szintén vasárnap szavazhatunk európai parlamenti képviselőinkről is.
Hogyan szavazunk?
Amint arról már korábban is olvashattak, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) még a voksolás előtt un. választási értesítő megküldésével tájékoztatta a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárokat, hogy melyik választókerületben, és azon belül melyik szavazókörben szavazhatnak. Városunkban a szavazókörök többnyire egy, a választópolgárok lakóhelyéhez közel eső közintézményben helyezkednek el. Fontos, hogy a választási értesítőt célszerű magunkkal vinni a szavazáshoz – így gyorsabban megtalálnak minket az aktuális névjegyzékben –, de nem kötelező: a személyazonosságunkat igazoló fényképes igazolvány (személyi, útlevél, jogosítvány), valamint a lakcímkártya birtokában szavazhatunk.
A nemzetiségi választási szavazólapokat nem számítva városunkban általában három szavazólapot fognak kapni a választók: külön szavaznak a város polgármesterére, valamint az adott választókerület képviselőjére. Az EP-választáshoz kapcsolódóan egyetlen, széles szavazólap tartozik: ezen egymás melletti oszlopokban szerepelnek az induló pártok, ugyanis itt pártokra voksolhatunk. Magyarországról összesen 21 képviselő juthat be az EP-be – a megválasztott képviselők öt évre kapnak mandátumot.
Éljen a választójogával!
A szavazás során polgármester esetében csak egyetlen embert lehet választani az induló jelöltek közül. A helyi képviselőjelöltek esetén a vonatkozó törvények szerint a 10 ezer fő feletti településeket több részre (úgynevezett választókerületekre) osztják, és minden ilyen választókerületben egy főt lehet választani az ott induló jelöltek közül – városunk lakosságszáma alapján – 10 választókerület képviselőiről dönthetnek a választók.
Szintén lényeges fontos tudnivaló: a választópolgár, aki az egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt mozgásában korlátozott, mozgóurnát igényelhet. A kérelmet a szavazás napján, június 9-én 12 óráig lehet benyújtani.
Nagyon fontos: ellenőrizze, hol szavazhat!
A Nemzeti Választási iroda még áprilisban kiküldte a választási értesítőt, amelyen szerepel a szavazókör száma és címe, aki pedig átjelentkezett azóta, szintén kézhez kapta az új értesítőt. Nagyon fontos, hogy ne az esetenként évtizedes rutin szerint induljanak el szavazni. A választókerületek átrajzolása miatt ugyanis megváltozott a szavazókörök száma és címe. A pontos adat megtalálható az értesítőn, de az alábbi módokon is ellenőrizheti.
Az önkormányzat honlapja külön menüpontot szánt a szavazóköröknek – íme!
Dunaújvárosi választókerületek (katt) >>
A helyi választási irodánál telefonon is érdeklődhetnek a 25/544-212-es számon.
A gépház jelenti
Műhelyünk az ilyenkor szokásos gyakorlathoz híven online közvetítés formájában tudósít a választásokról. Igyekszünk nap közben a lehető leghamarabb közölni az aktuális részvételi arányokat (az országos mutatókon túl természetesen a helyi adatokra koncentrálva), emellett természetesen az urnazárást követően az eredményeket is!
Összeállításunkat a tudnivalók ismertetésén túl platformfüggetlen biztatásnak szánjuk: meggyőződésünk ugyanis, hogy utólag csak annak osztanak lapot az álláspontja kifejtésére, aki szavazásával jogot formált erre – legyen szó az EP- vagy éppen az önkormányzati választás a színtér!
Vagyis: aki csak teheti, éljen a választójogával vasárnap – minden voks sorsdöntő lehet, ha így, ha úgy, ha ide, ha oda, de mindenképpen menjen el szavazni!
(Címlap- és belső oldali képek: DO-archív; nyitó illusztráció: NVI)
A rovat további hírei: Közélet
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.