Tippek és trükkök a tikkasztó napokra
Az első, meghosszabbított hőségriasztáson már túl vagyunk, de küszöbön a következő, és nem lehet eleget ismételni: a kánikula időszaka különleges kihívások elé állít mindenkit – figyeljünk magunkra is, egymásra is!
Az aktuális hőségriasztásokról szóló tájékoztatókkal párhuzamosan ajánlásokat is megfogalmaz a Nemzeti Népegészségügyi Központ – rendre fontos tanácsokkal szolgálnak a kánikula elviselésére. Ezekből szemezgetünk az alábbiakban.
Nem árt az óvatosság
A legfontosabb tudnivaló, hogy a kánikula, és kivált a tartós hőség megterheli az egészséges szervezetet is, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők. Ebből eredően a fő szabály mindenkire érvényes: a legmelegebb órákban, vagyis naponta 11 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a napon, illetve a bőrünket megfelelő, vagyis könnyű és világos ruházattal, és napvédő szerekkel védjük a leégés ellen. Érdemes a fejünket is védeni – egy világos kalap, sapka, kendő sokat segíthet a hőguta fenyegetése ellen!
Minden tekintetben fontos az óvatosság: például mielőtt vízbe mennének, a vízparton tartózkodók hűtsék le magukat, különösen egy-egy kiadós napozást követően. Közhelyes, de szó szerint életmentő tanács lehet: felhevült testtel senki ne ugorjon a vízbe! Lehetőleg minél többet tartózkodjunk hűvös, árnyas helyen, és főként a fent említett idősávban kerüljük a szervezetünket terhelő fizikai munkát. A fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken szórakozók is mindenképpen töltsenek el néhány órát az árnyékban. Vegyük igénybe a hűsítő párakapuk jótékony hatását – városunkban a Városháza téren üzemel ilyen berendezés. Még egy opció: zuhanyozzunk naponta többször, langyos vízzel.
Kell a sok folyadék, de nem mindegy, mi...
Szintén visszatérő, de sosem elég figyelmeztetés: mindenki ügyeljen a fokozott folyadékbevitelre, jellemzően a vízfogyasztásra. A mennyiség is fontos tényező, hiszen az extrém hőség időszakában még azoknak is többet kell inni, akik egyébként kevéssel is beérik. Számukra is megfelelő megoldás lehet a „sokszor keveset” képlete – és nagyon fontos tanács, hogy kerülendő a kávé, az alkohol, valamint a magas koffein- és cukortartalmú üdítők fogyasztása.
Ritkábban emlegetett, de nagyon megszívelendő tanács: a zsíros, nehéz ételekkel is csínján kell bánni a tikkasztó hőségben, a zöldségek, gyümölcsök, saláták fogyasztása azonban igen-igen üdvös.
Közlekedj okosan!
Szintén megfontolandó tanács, hogy kánikulában fokozott óvatossággal vezessenek az autóval közlekedők, és vigyenek magukkal a szokásosnál több, lehetőleg hűtött folyadékot. A tikkasztó melegben növekszik a reakcióidő – de fokozott figyelemmel, óvatossággal elkerülhetők a hőségből eredő vészterhes helyzetek, tragédiák!
Szintén lényeges, sokszor említett tényező, hogy a kánikula idején a napon parkoló autókban akár 70 fok is lehet, ezért gyermekeket, háziállatokat percekre sem szabad a zárt járműben hagyni. Percek alatt életveszélyes helyzet alakulhat ki – vagyis aki ilyet tapasztal, azonnal hívja a 112-es segélyhívót!
A kedvencek is veszélyben
Végül, de közel sem utolsósorban: nemcsak saját szervezetünk egészségére, hanem állataink gondozására is fokozottabban kell figyelnünk a nyári melegben, hogy négylábú kedvencünk biztonságosan átvészelje a kánikulát.
Soha ne hagyjuk a tűző napon a kutyánkat, gondoskodjunk róla, hogy legyen egy árnyékos, viszonylag hűvös helye. Ugyanilyen fontos a hűs víz és környezet – naponta többször cseréljük és pótoljuk tálkájában a vizet, valamint hűtsük a közvetlen környezetét. A sétáltatás ne a legnagyobb melegben történjen, mindig vigyünk magunkkal vizet. Ne hagyjuk egy percre sem felügyelet nélkül a kutyát. Próbáljuk árnyékos helyen sétáltatni, kerüljük a forró aszfaltot, hiszen a kutya tappancsa könnyen megéghet.
A lényeg: magunkra is, másokra is fokozott figyelemmel vészeljük át a tikkasztó hőség időszakát – lesz belőlük bőven ezen a nyáron is!
(Címlap- és nyitókép: Végh Zoltán; a belső oldali képek illusztrációk)
A rovat további hírei: Mozaik
Hogyan lehet vadvirágos kerted? Segítenek!
2025. ápr. 14.
Folytatja a vadvirágos kertek, illetve önvető virágszigetek létrehozását szorgalmazó programját az ÖKO Klub Dunaújváros közössége. Tanácsadás és magbörze a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután, minden érdeklődőt virágos jókedvvel várnak!
Változékony, de néha már-már nyárias napok!
2025. ápr. 14.
Szeszélyes április?! Nem kifejezés: a hűvöskés kezdetek után csapadékos, de már a nyarat idéző napokat ígér a DO időjárási szakértője. A hét végén is változékony idő vár ránk.
Nők a munkaerőpiacon
2025. ápr. 14.
Az idei nőnapon is – csakúgy, mint korábban – a nők jogai és helyzete kötötte le a HR-területen dolgozók figyelmét. (X)
Milyen az ideális műhely, ami megfelelő körülményeket teremt a munkához?
2025. ápr. 13.
Tarts velünk, mert megtaláltuk azt a megoldást, amivel a munka a szabadban is komfortos lehet. Persze nem szó szerint, de egy műhely esetében nem mindegy, hogy mennyire kellemes a klíma télen és nyáron. (X)
Húsvéti díszbe öltözik a Városháza tér
2025. ápr. 13.
Hamarosan a város főterére is megérkezik a húsvét: Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete a közelgő ünnep alkalmából idén is tavaszi díszekbe bújtatja a teret. A tagoknak ezúttal szorgos kezecskék lesznek segítségükre, hiszen a Dunaújvárosi Óvoda tagóvodásaival közösen varázsolnak húsvéti hangulatot.
Mozgalmas közösségi nappal és csodás koncerttel ünnepelték az autisták világnapját (galériával)
2025. ápr. 12.
Két különleges eseménnyel ünnepelték az autizmus világnapját – és vele a toleranciát, az odafigyelést és az elfogadást – városunkban múlt szombaton. A Jószolgálati Otthon Liget közi bázisa előtti tér remek közösségi programsorozatnak, az evangélikus templom meghitt-szép koncertnek biztosított helyszínt.
A szezonális táplálkozás előnyei
2025. ápr. 12.
Gondolta volna, hogy a természet rendje milyen szorosan összefonódik mindennapjainkkal, főleg ha az asztalainkra kerülő ételekről van szó? A szezonális étkezés ősi hagyományokon alapul, amire őseink még ösztönösen figyeltek. (X)