"Egy kőbe vésett törvény van: a város az első"
A Béke városrészben, egész pontosan a 7-es választókörzetben élők meghatározó többsége döntött úgy a június 9-ei önkormányzati képviselő választáson, hogy Kálló Gergelynek, a "Rajta, Újváros!" Egyesület jelöltjének szavaz bizalmat. Az újonnan megválasztott képviselővel beszélgettünk.
Kálló Gergely neve bizonyára sokak számára ismerős városunkban, még ha nem is született dunaújvárosiról is van szó, az elmúlt évek során meghatározó szerepet játszott a helyi közéletben.
Pártpolitika nélkül, Dunaújvárosra fókuszálva
2020 és 2022 között országgyűlési képviselő volt, a most kezdődött ötéves önkormányzati ciklusban pedig önkormányzati képviselővé választották a 7-es választókörzetben, a Béke városrészben.
– Milyen érzésekkel ült bele a képviselői székbe?
– Megtisztelő érzés a város képviselőjének lenni, büszke vagyok arra, hogy képviselőtársaimmal egyetemben ilyen nagy arányú győzelmet tudtunk aratni. Én magam is 60 százalék feletti eredményt értem el, ami természetesen nagy felelősség is, hiszen, ha ennyien bíznak az emberben, arra rá kell szolgálni. Tudom és érzem mindezt. Most a kampány ígéretek megvalósításán dolgozunk. Hogy milyen érzés képviselőnek lenni? Közügyekkel foglalkozni, közfeladatokat ellátni számomra mindig is jó érzés volt, ugyanakkor nehéz az emberek problémáira mindig megoldást találni. Ráadásul nem is tudunk mindig, mindent megcsinálni. De azt kell mondanom, hogy világéletemben élveztem, ha tudtam segíteni azoknak, akik hozzám fordultak.
Ami öt éve lehetőség volt, az most bizonyítvány
– Mit gondol a politikáról? Hogyan kell jól csinálni? Ha van titka a "Rajta, Újváros!" Egyesületnek, akkor mi az?
– Én nagyon büszke vagyok arra, hogy a "Rajta, Újváros!" Egyesület politikusai számára a dunaújvárosi érdek az első. Vannak olyanok, akiknek a pártérdek. Vagy az az első, amit éppen megmondanak nekik. Ez már egy óriási különbség lehet két politikus között. Hogy van-e titok, ezen nagyon sokat gondolkodtam már, de talán pont ez a legfontosabb, hogy a mi csapatunkban mindenki számára Dunaújváros az első. 2019-ben ki lett mondva, hogy a pártkabátokat letesszük és minden kérdést úgy vizsgálunk meg, hogy mi szolgálja a város érdekeit. Ez egy kőbe vésett törvény volt és az is maradt, amiben ráadásul hisznek is a politikusaink. És még valami. 2019-ben Pintér Tamás lehetőséget kapott, 2024-ben pedig bizonyítványt. Az ország talán negyedik legjobb eredményével választották újra. Ha közülünk bárki is nem gondolná komolyan a szabályokat, akkor egészen biztosan nem ez az eredmény született volna.
– A következő időszakban kell vigyázniuk saját magukra, kell figyelniük önmagukra, hogy ne változzanak meg?
– Van öt év tapasztalat mögöttünk, nem gondolnám, hogy bárki közülünk elszállt volna magától, senki nem jár a felhők között, mindenki maradt olyan, amilyen volt. Ettől nem tartok.
Most egy városrészért dolgozom
– A Parlament után visszalépés volt önnek a dunaújvárosi politizálás? Szeretne még országgyűlési képviselő lenni?
– Abszolút nem volt visszalépés. Mind a kettőt közszolgálatnak tartom. Az önkormányzati képviselőséget most hatékonyabbnak érzem, mint a parlamenti képviselőséget. Itt egy olyan testületnek lehetek a tagja, amely a hatalmat képviseli, anno az Országgyűlésben nekem nem volt meg ez a lehetőségem. Hiába voltam aktív képviselő, százszámra gyártottam a módosító indítványokat, amit nem fogadtak el. Valaki azt mondja, hogy ezért kell kormánypárti országgyűlési képviselőt választani, én viszont most nem látom azt a nagy vehemenciát, amivel jönnének a hatalmas fejlesztések. Hogy a jövőben szeretnék-e országgyűlési képviselő lenni? Őszintén mondom, hogy nem gondolkodtam még ezen. Nekem most az a feladatom, hogy a Béke városrészieket képviseljem itt a közgyűlésben. Erre koncentrálok, ezen töröm a fejemet, meg azon, hogyan szerezzünk pénzt, hogyan újítsuk fel a járdáinkat, hogyan építsünk parkolóhelyeket. Ezek kitöltik az életemet.
A nyitott ajtók politikája
– Belakta már a Béke városrészt? Helyére került Kálló Gergely? Megállítják, keresik a városlakók?
– Igen. Én mindig a nyitott ajtók politikájának voltam a híve. És ebbe beletartozik az is, hogy az én mobilszámom nyilvános, engem meg lehet találni, el lehet érni. Azt is el szoktam mondani, hogy nem biztos, hogy minden problémát meg tudok oldani, azt tudom megígérni, hogy megnézzük a lehetőségeket és igyekszünk megoldást találni. Egy politikust el kell tudni érni, mindig. Én így dolgozom, ebben hiszek.
– Előfordulhat, hogy egy korábbi döntésüket egy lakossági észrevétel miatt módosítják?
– Abszolút. Most pont volt egy megbeszélésünk a postanyitással kapcsolatban, mert a városlakók kérték, hogy módosítsunk a nyitvatartási időponton. Igyekszünk megoldani, mert jogos felvetés volt.
Sok egyeztetés és sok idő hozta el a postát
– Ha már szóba hozta a postát. A Béke városrészben most két év után lesz újra postahivatal. Sokat kellett birkózni ezért a Magyar Postával?
– Nem fogalmaznék úgy, hogy birkózni kellett, azt mondanám inkább, hogy indokolatlanul lassú volt a menete a dolognak. A Béke városrészi postával kapcsolatos igény már nagyon régi volt, ez már akkor téma volt, amikor még parlamenti képviselő voltam. Mi tudtuk jól, hogy szeretnének postát a lakosok és nagyon sokat egyeztettünk ennek érdekében. Hosszú folyamat volt, nem kétséges, de a birkózás szót nem használnám. Ma már sokkal inkább azt mondom, hogy jobb későn, mint soha. Én azt is értem, hogy a digitális ügyintézés egy cél, amivel egyet is értek, de jó ideig biztosítani kell még az emberek számára a hagyományos ügyintézés lehetőségét is. November 26-tól így lesz.
– A Március 15. téren sok minden elkészült már. Lesz folytatás?
– Amikor létrejött az új választási körzethatár, akkor ezzel párhuzamosan csináltunk egy fejlesztési tervet is, aminek része volt a Március 15. téren az új virágágyás, bringapont, könyves szekrény, vagy a posta. Ezeket pedig folytatni fogjuk. Nekem nagy terveim vannak a parkolással, ami egy nagy léptékű dolog lesz. Szeretnénk a legfiatalabbakra és a legidősebbekre koncentrálni. Szeretném, hogy a korábbi lendülettel dolgozunk tovább. A lehetőségeinkhez mérten dolgozunk és amit lehet fejlesztünk. A kevés forrást is igyekszünk hatékonyan felhasználni.
– A közgyűlés ifjúsági tanácsnokká választotta. Mit jelent ez?
– A mandátumom átvétele után minden, Dunaújvárosban az ifjúsággal foglalkozó intézményhez, szervezethez ellátogattam és felkerestem a vezetőiket. Ezeken a helyeken azt mondtam, hogy nem tudok toronyórát lánccal elintézni, viszont nagyon fontosnak tartom, hogy legyen egy biztos kapcsolatuk az önkormányzathoz. Azt látom, hogy rengeteg tapasztalatot lehet összeszedni nagyon rövid idő alatt. Arra is rájön az ember, hogy nem mindig csak egy zsák pénzre lenne szükség valaminek a megoldásához. Azt is látni ezen a területen, hogy az itt dolgozók a lehető legkevesebb pénzt keresik a lehető legtöbb munkával, és időnként heroikus küzdelmet folytatnak. Igyekszünk megtalálni azokat a dolgokat, amivel a hétköznapjaikat könnyebbé, munkájukat hatékonyabbá tudjuk tenni.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Megújult a lépcső a védőnői tanácsadónál
2025. júl. 15.
Ígéretet tettek, így megvalósították – a 4. választókerületben újabb fejlesztés készült el. A Martinovics utcában található védőnői szolgálat mellett a lépcső kiegészült egy lejáróval és korláttal, melynek köszönhetően a babakocsival érkező kismamáknak is egyszerűbb lett a közlekedés.
Édes megtiszteltetés: tarolt a CsoKiss Csokoládé Manufaktúra bonbonja
2025. júl. 14.
A CsoKiss Csokoládé Manufaktúra városunk egyik édes ékköve – nemzetközi színtéren is híresek minőségi csokoládékülönlegességeikről. A közelmúltban újabb megtiszteltetésben volt részük, ugyanis abszolút győztesek lettek az Év pálinkás bonbonja versenyén.
Hegyekben állt a tilosban lerakott zöldhulladék
2025. júl. 11.
Visszatérő probléma ellen lépett fel Mezei Zsolt városüzemeltetésért felelős alpolgármester – a Barátság városrészben ismeretlenek a közterületre rakják le a nem kívánatos zöldhulladékot. A helyzet nemcsak bosszantó, hanem költséges is: az elszállítása minden esetben a városi büdzsét terheli.
"... mindig is a munkából élő emberek városa volt"
2025. júl. 11.
Dunaújváros adott otthont a Vasas Szakszervezeti Szövetség éves vándorgyűlésének, a 35. VASAS Nyári Egyetemnek. A várost Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester képviselte, aki köszöntőjében a szolidaritás fontosságáról beszélt.
Dunaújváros Kenyere: jelentős adomány – most az óvodának
2025. júl. 10.
A Dunaújváros Kenyere jótékonysági akció elmúlt negyedévében összesen 8041 darab kenyeret adtak el, az 50 forintoknak köszönhetően így 402 ezer 50 forintnyi támogatás gyűlt össze. Az adományban ezúttal a Dunaújvárosi Óvoda részesült.
Önkormányzatunk és a KIÉT fontos törvénymódosítási javaslatot fogalmazott meg
2025. júl. 10.
Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester tájékoztatása szerint az önkormányzat, valamint a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa (KIÉT) hivatalosan is kezdeményezi, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége indítson párbeszédet és törvénymódosítási javaslatot az oktatási, kulturális, szociális ágazatok bérfelzárkóztatása érdekében.
Móricz: laptop-adomány gépeivel gazdagodtak
2025. júl. 08.
A tanév utolsó heteit is rendkívüli események színesítették a Móricz Zsigmond Általános Iskolában. Az egyik ezek közül az, hogy nagyszabású laptop-adományozási program egyik kedvezményezettje lett az intézmény.