Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Kölykök a márványcsúszdán

Várkonyi Balázs - 2016. november 5. 8:28

Évtizedek lim-lomja közt bogarászva egy megemlékezésre hívó régi kártya akad a kezembe. Előlapján különös fénykép: törmelékhalmaz közepén hatalmas, földre bukott kőoszlop, gyerekek csúsznak-másznak rajta. Bizarr látvány, hát még a története!

1956 októberében Laczkó kovácsmester és brigádja csörlőkkel kényszerítette térdre a monumentális építményt, a szovjetek dicsőítésére szolgáló obeliszket. A fekete márványból készült csillagos emlékmű szülővárosom különös látványossága volt: két tűz közé szorult, ugyanis egyfelől a püspöki palotával, a másik oldalról a székesegyházzal kellett szembenéznie, ráadásul Szent István szobra a kezében tartott kereszttel épp az obeliszkre mutatott…

Az amúgy is tisztelt Laczkó kovácsmester népszerűsége ugrásszerűen megnőtt a forradalmi napokban, de leginkább a gyerekek voltak hálásak neki: egy csúszdát kaptak tőle a város közepén. Emlékszem, mindenszentek napján reggel megkezdtük a fenéken szánkázást, abba se akartuk hagyni, csak szüléink erélyes fellépésére tartottunk egy misényi szünetet, aztán a szertartás után ott folytattuk, ahol abbahagytuk. Az életlen, homályos fotó szerzője ismeretlen. Én attól kaptam, akinek az apja volt a „háromszor följelentett ember”.

Rusvay Tibornak hívták. Író, kutató, fordító, nyelvész, irodalmi lektor volt egy személyben. Nagyjából mindegy volt neki, hogy lengyel, szerb, orosz, angol, német, francia vagy latin szöveggel kellett megbirkóznia, de az ógörög se fogott ki rajta; a magyar- vagy világirodalomról, történelemről nem is beszélve. És – mi sem természetesebb – otthon volt a művészetben is, legyen szó zenéről, vagy szobrászatról, festészetről. A régi polihisztorok egyikét tisztelhettük benne.

A tatabányai Rákosi Mátyás gimnáziumból rúgták ki először, mert lázító szavai miatt egy diákja feljelentette. Távol, Cegléden próbált megkapaszkodni, ott meg az igazgatója jelentette fel, amikor megtudta, hogy „veszélyes” ember. Nagy tekintélyű mentorai, Keresztury Dezső, Németh László és Illyés Gyula, hogy ne legyen szem előtt, s így megmentsék a börtöntől, kijártak neki egy varsói aspirantúrát. Akkor megtanult lengyelül, mindössze pár hónap alatt... Lengyel földön kapta a hírt: Pesten felkelt a nép! Részt vett a forradalom melletti tüntetésekben, megint feljelentették, akkor épp egy kolléganője. Hazajött, bekapcsolódott az ellenállásba. 1957-ben hűtlenség és hazaárulás vádjával „duplanullás” perbe fogták. Csak egy hajszálon múlt, hogy elkerülte a legsúlyosabb ítéletet.

A börtön után évekig nem taníthatott. De mi, a szerencsés környékbeli kamaszok sokat kaptunk tőle. Hogyha nem az ő példáján tanulom meg 1956 valóságát, tán soha nem jutok el azokhoz, akiknek történetét már felnőttként ismerhettem meg: az ’56-os pentelei nemzeti bizottság vezetői, a Vasmű fegyveresei, a katonai ellenállás megszervezői, a gyárőrségek önkéntesei, a nemzetőrök – és az áldozatok történetét… a legidősebb nyolcvanhárom éves volt. Mindannyiukra emlékezünk a szabadságharc eltiprásának évfordulóján.

A rovat további hírei: Kultúra

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

2024. máj. 01.

Nagyszabású, az egész intézményt megmozgató gálával ünnepelte a tánc világnapját a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola. Az esemény léptékére jellemző, hogy a műsor kétszer aratott vastapsot a Bartók színháztermében múlt vasárnap.

DSTV: az uszoda építésének története

DSTV: az uszoda építésének története

2024. ápr. 30.

Különleges műtárggyal folytatódott az Intercisa Múzeum sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. Az uszoda építéséért járt emlékplakett nyomán a létesítmény születésének hétterét is felelevenítette Hodik Mónika történész-muzeológus. Hangkép.

DSTV: különleges festmények

DSTV: különleges festmények

2024. ápr. 29.

Rendhagyó kiállítást láthattak a vendégek a Bartók Kamaraszínház aulájában, derül ki a DSTV összeállításából. Wild-Zentai Mariann művei nemcsak születési körülményeik miatt érdemesek a figyelemre – az alkotói szándék is különlegessé teszi azokat. Hangkép.

Remek hangulat, kiváló program és szép siker a Jótékonysági pedagóguskoncerten (galériával)

Remek hangulat, kiváló program és szép siker a Jótékonysági pedagóguskoncerten (galériával)

2024. ápr. 26.

A város egyik legszebb hagyománnyal bíró közösségi kezdeményezéséhez méltó nívót hozott az immár 27. Jótékonysági pedagóguskoncert. Lelkes közreműködők, büszkeségre okot adó kínálat – nem lehetett más a vége: vastaps, nagy siker!

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

2024. ápr. 25.

Molnár Ferenc színművével, A farkas című darabbal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora, derül ki a DSTV összegzéséből. A produkció érdekessége, hogy jobbára fiatalokból álló alkotócsapat viszi színre a művet Ágoston Péter rendezésében. Hangkép.

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

DSTV: a költészet csodája Erdős Virággal

2024. ápr. 24.

Remek irodalmi kalandozást hozott a József Attila Könyvtár programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Még a magyar költészet napjára időzítve Erdős Virág vendégeskedett a gyermekkönyvtárban – a versek csodavilágába kalauzolta a vendégeket. Hangkép.

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

DSTV: "Ecset szerelem" az MMK-ban

2024. ápr. 23.

Új kiállításról számol be a DSTV összeállítása az MMK-ból. Az intézmény földszinti folyosógalériáján nyílt meg Gusztos Piroska tárlata a napokban – és a kollekció nem véletlenül viseli az Ecset szerelem címet. Hangkép.