Megvédték Cáricint?
Meg bizony! Alaposan! A teljes sikerrel zajlott megvédés időpontja: 1951. december 20-a. Helyszíne: Sztálinváros. Történelmi pillanat volt… legalábbis mozitörténelmi.
Az újonnan épült Dózsa filmszínházat ugyanis a Megvédjük Cáricint című szovjet alkotás díszbemutatójával avatták fel. A grandiózus film egy ősi orosz város, Caricin védelmezőiről szól. Ha a tisztelt Olvasó nem sokat hallott erről a városról, az nem véletlen. A XVI. század végétől élt ezen a néven – egészen 1925-ig. Akkor lett Sztálingrád. 1961-ben aztán sztálintalanítva, akkortól Volgográd.
A tatárok ősi fészkét az 1917-es szovjet forradalom örökösei védték meg – ki mástól, mint a hatalma elvesztésébe belenyugodni nem tudó földesuraktól. Na meg a külföldi intervenciós csapatoktól. És vajon ki vezényelte a védőket? Maga a lánglelkű Sztálin!
A korabeli hírlapíró lelkes filmszemléje szerint (Somogyi Néplap, 1952. január 30.) a hátország ellátásában fontos szereppel bíró Caricin védelmére Lenin „a kor legnagyobb hadvezérét” jelölte ki. És Sztálin „zseniális haditechnikával mindig megoldja a legnehezebb helyzetet is”. A városlakók már-már csüggedni kezdenek, de az időközben megérkező Vezér – ahogy a filmismertetőben olvashatjuk – „elvegyül a néptömegben és rövid idő alatt barátságos beszélgetésbe vegyül a néppel”. Így, szó szerint! A barátságos beszélgetésbe vegyülés után „erős kézzel rendet teremt a gazdasági élet területén megnyilvánuló zűrzavarokban”. Hogy a nép nagy tanítójának „zseniális haditechnikája” miben nyilvánul meg, azt a beszámoló nem taglalja, de egy fontos harci tettéről beszámol: személyesen üdvözli a város igazi megvédőjét, a csapataival győztesen bevonuló Vorosilov tábornokot. Alighanem zseniális üdvözléstechnikával…
Nem valószínű, hogy a szovjet film- és propagandaipar sematikus alkotása lázba hozta a sztálinvárosiakat. A vadonatúj, korszerű, kényelmes filmszínház viszont igen! Premiermozi volt – a városlakók az országban az elsők között láthatták a sikerfilmeket. A ma hatvanöt esztendős Dózsa a városépítészet egy jeles darabja, védett érték, műemlék. És persze több generáció számára a feledhetetlenül kedves szórakozó- és találkozóhely. Élő emléktár…
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.