István, a király – a „nemzeti minimum” kifejezője
1983. augusztus 18-a: mérföldkő zene- és színháztörténetünkben. Harmincöt éve azon a napon a budapesti városligetben, a Királydombon lezajlott az első magyar történelmi tárgyú rockopera, az István a király ősbemutatója. Szörényi Levente és Bródy János műve fergeteges sikert aratott.
Boldizsár Miklós Ezredforduló című drámája ihlette darabot, amely az első előadásokon százhúszezer fős közönséget vonzott. István alakját Pelsőczy László formálta meg, énekhangját Varga Miklós kölcsönözte. A főbb szerepekben a kor jeles színészei, Berek Kati, Hűvösvölgyi Ildikó, Sára Bernadett, Juhász Jácint, Balázs Péter, Balázsovits Lajos voltak láthatók, valamint a népzene és a rock műfaj ismert képviselői: Sebestyén Márta, ifjú Csoóri Sándor, Vikidál Gyula, Nagy Feró, Deák Bill Gyula, Victor Máté. A koreográfiát Novák Ferenc tervezte. A hatalmas tetszéssel fogadott bemutatónak a darab két szerzője is részese volt az öreg- és a fiatal regös alakjában.
A rockopera számos nagy előadást megélt: játszották több kőszínházban, így a Nemzetiben is, szabadéren bemutatták Sevillában, Felvidéken, Erdélyben, Esztergomban, Szegeden, a Népstadionban és a Papp László sportarénában. Az egyik legemlékezetesebb előadás Csíksomlyón zajlott 2003-ban. A húszéves jubileumi előadáson a Somlyó két hegye közti nyeregben, a Hármashalom oltárszínpadon hatalmas szereplőgárda lépett fel, köztük sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai táncosok is. Ott gyűlt össze a legnépesebb nézőközönség: az Erdély minden részéből érkezettek száma becslések szerint megközelítette a félmilliót.
Az István a király sikere Szörényi Levente szavaival megteremtette a világlátástól, vallástól, identitástól független nemzeti minimumot: a múlttisztelet kifejezője lett.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti Pál ősfotói a Bartókban
2024. nov. 30.
Amint arról már beszámoltunk, izgalmas bemutató színesítette a Rosti Pál iskola jubileumi sorozatát. A jeles tudós-fotográfus, az intézmény névadója latin amerikai útján készült fotográfiákból a Bartók Kamaraszínház Aula Galériájában láthatnak válogatást a vendégek. Hangkép.
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.