Míg élünk összetartozunk
Városunk önkormányzata is megemlékezést tartott a Nemzeti Összetartozás Napján, a trianoni békeszerződés aláírásának 99. évfordulóján a dunaújvárosi evangélikus templomban.
Dunaújvárosban is közös megemlékezést tartott az önkormányzat a Nemzeti Összetartozás Napján, a trianoni békeszerződés aláírásának 99. évfordulóján. Az ünnepségre ezúttal is a Trianoni emlékműnél, az evangélikus templomban került sor. A Himnusz közös eléneklése után elsőként Németh Tünde sajtószóvivő köszöntötte az emlékezőket. Mint mondta, hazánk számára az I. világháborút lezáró trianoni békeszerződés nemzeti tragédiát jelentett, melynek következményei máig hatnak. Az 1920. június 4-én aláírt diktátum értelmében Magyarország elveszítette területének kétharmadát és lakosságának közel hatvan százalékát. A trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét, az Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította. A tragikus sorsdöntésre való emlékezésnek fontos célja, hogy tudatosítsa a Karpát-medencei magyarság összetartozását.
Az ünnepi beszédet idén Tóth Éva, a József Attila Könyvtár intézményvezetője mondta el. Kiemelte, kilencvenkilenc éve ezen a napon a magyarság élete, történelme egy más mederben kezdett folyni tovább, és sok mindennek végérvényesen vége szakadt. Az országot hét felé szaggatták, lakosságának több, mint felét pedig a megkérdezésük nélkül más birodalmak alá vontak. Ezután többek közt Krúdy, József Attila és Móra Ferenc szavait idézte, akik mind költeményeikbe, alkotásaikba öntötték elkeseredettségüket és szomorúságukat.
A beszéd után Klép Tamás Máté Péter Hazám című dalát és az Ismerős Arcok Nélküled című számát énekelte a közönségnek. Őt követte Dr. Baráth Károly az evangélikus egyházközség felügyelője, aki a templomban nyíló trianoni emlékkiállítást nyitotta meg a látogatók előtt. Utoljára Csadi Zoltán színművész, a Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házának igazgatóhelyettese szavalta el Benedek Elek, Unokáimnak című versét, majd a Székely Himnusz közös eléneklése következett. Végül az ünnepségen résztvevők a templom kertjében álló emlékműhöz vonultak és sorban elhelyezték az emlékezés koszorúit.
A rovat további hírei: Közélet
Köszönet a véradóknak – csak így tovább!
2025. júl. 06.
Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.