A félbevágott székelykapu
Na, ezt magyarázd meg a kisgyermekeidnek, ember: egy ősi magyar várhoz tartva miért kell útlevél? Hogyan lehet az egy másik országban, ha magyar? Somoskőújfaluban várt rám ez a kínos lecke, jóval a schengeni határnyitás előtt, s persze hogy nem értették a kiskölykök. Mit is magyarázhattam volna nekik Trianonról?
Azóta eltelt sok év, s megértették. Ismerik Somoskő és testvére, Újfalu regényes történetét is. Mindkét falut a határon túlra lökte a trianoni „erőszakbéke-szerződés”. Ám jött a mesebeli fordulat. 1921-ben a budapesti antant-bizottság egyik angol rezidense súlyos beteg lett. A Rókus kórház nagyhírű professzorához, Krepuska Gézához vezette a sors. A neves doktor megmentette a tiszt életét. Szívélyes viszonyba kerültek, s a professzor egy ízben arról beszélt betegének, hogy gyermekkora varázsos faluját méltatlanul csatolták el, hiszen ott mindenki magyar. Kérte a tisztet, győződjön meg személyesen erről.
Nemsokára szemlebizottság érkezett Somoskőújfaluba. A vendéglátók – a professzor, meg Lipthay Jenő vasmű-igazgató és a jogtudós Auer doktor – azt indítványozták: a bizottság tagjai próbáljanak szlovákul szót érteni a falubeliekkel. Megpróbálták. Nem ment. Somoskőn ugyanúgy jártak, így hát jegyzőkönyvbe rótták: színtiszta magyar falvakról van szó. Hosszú procedúra kezdődött, s végül 1924. február 15-én a két település ismét Magyarországé lett. A híres medvesi bazaltbányák egy része is „hazatért”. A történelmi emlékhely, a somoskői vár nem volt ilyen szerencsés; bár a faluszéli házaktól tán ötven méterre áll, de odaát rekedt.
Badaló, Asztély, Csoma, Déda – ki hallott róluk? És ezekről: Degenfeld-tanya, Lónyai-tanya? Csak keveseknek ismerős nevek, pedig mindet „világhíressé” tette egy végzetes törvény: az 1920-as trianoni szerződés becikkelyezett szövege. E hírhedt dokumentum ezernyi kis falu, folyó, ér és patak, tájékozódási pont és szintezési ősjegy nevét őrzi. Rendkívül precíz földmérői munka: országtestrészek amputációjának mértani terve. Egy lélektelen csonkolás hű leírása. A mérnökök meghúzta vonal túlsó oldalán a Degenfeld-udvarház (ma már csak pusztulásának nyomai), az innensőn a jobb sorsú Kerek-Gordon-tanya; odaát Mezőkaszony és Macsola, ideát Beregsurány és Barabás, köztük pedig széttört emberi sorsok emléke.
A legkegyetlenebb mészárosmunka színhelye Szelmenc volt. Mintha bárddal csapták volna kétfelé. Egyszerűen kettészelték. A falu közepén álló ház az egyik országba, kertje a másikba került. Ez már 1945-ben történt – a trianoni dekrétum ugyanis még egyben hagyta, bár Csehszlovákiának rendelte, az első bécsi döntés aztán ismét Magyarországra ruházta. A II. világháborút követő csehszlovák-szovjet kufárkodás pecsételte meg végleg a sorsát. Ma az ősi magyar falu egyik része szlovák, a másik ukrán birtok. Jelképe egy székelykapu – két részre vágva. Fele a határ egyik, fele a másik oldalán áll…
Június 4-én, kilencvenöt évvel a szégyenteljes döntés után városunk polgárai erre is emlékeznek ma délután az evangélikus templom kertjében, ott, ahol az elcsatolt területekről néhány éve idehozott föld az újvárosival egyesül.
A rovat további hírei: Kultúra
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "66 szezon"
2025. ápr. 20.
Egy film, amely sűrített formában mutatja be egy kassai uszoda 66 szezonját – a szereplők élettörténetein, régi képein és mai visszaemlékezésein keresztül idézi fel a holokauszt és a kommunizmus korszakát a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.