Aratóünnepen
Azon a reggelen a gazda letépett egy kalászt, kipergetett néhány szemet, egyik-másikat a körmével próbálta kettéroppantani. Sikerült. Ez már lisztes – mondta. Kiadta hát a parancsot: hétfőn kezdünk!
Szent Iván napja volt, amikor zajlott az a régi kalászszemle. Ekkortájt a régiek szerint a búza hányni kezdi a kalászát, töve megszakad, növése megáll. Vágásra érett. Nagyon vártam a hétfőt, életem első aratómunkás napját. Nyári foglalatosságra, az „életet” tanulni adott ki apám Miska bácsi mellé. Koszt, kvártély volt a fizetség, pénzt elfogadni tilos volt. No, az öreg ezzel nem is kísérletezett. Megdolgoztatott – emberesedj, mondta gyakran. Délidőben, amikor a fa alá ültünk szalonnázni, mesélt, réges-régi szokásokról, aratóünnepekről is. Ám amikor a búzaföldbe állt a kaszájával, megszakadt a szó. Némán tette a dolgát. Kitartóan. Az első kaszás volt mindig, mondogatta a felesége, aki meg – persze a saját elbeszélése szerint – az első marokszedő. Eszembe se jutott kételkedni ebben.
A szorgalom mintaképe volt az az emberpár, az öreg Miska meg a Juli néni. A nyomukba se léphettem, de ahogy erőmből tellett, tettem a dolgom. Kévét kötöttem, búzakeresztet raktam, a vízzel teli „ceglédi kannát” hordoztam a nagyok után – csak a kasza, az nem kerül egyszer se a kezembe. Korai még, mondta az öreg. Látva csalódottságomat, negyednap, amikor a kis búzaföld végére értünk, engesztelésül nagy kegyben részesített. Én csinálhattam a „Jézuskévét”. Azt se tudtam, mi az, Juli néni magyarázta: olyan, mint a többi, csak kicsiny, formás, takaros, ezzel köszönjük meg a Teremtőnek a jó termést. Megkötöttem becsülettel, és a gazda az első kéve csúcsára tette. Aztán a két kezét összekulcsolta. Állt, magában imádkozott. Ahogy mindenki más.
Néha eszembe jut ez a jelenet. Most is, amikor június 29-e közeledik. Jeles nap volt ez egykor: a köztudat az aratás kezdetét a két apostolfejedelem, Péter és Pál ünnepéhez kapcsolta. Sok évszázados tapasztalat igazolta ezt: a tőlünk északabbra ilyentájt a gabona még csak sárgult, míg a mediterrán vidékeken már rég túljutottak az aratáson, nálunk viszont június végére lett vágásérett. Hagyományosan az őszi meg a tavaszi árpa nyitotta a sort – a legkorábban érők –, következett a rozs, majd a búza, és legkésőbb a zab. A dolgok végeztével aztán jött az aratóünnep. A középkor óta szokásban volt, de mily különös: 1901-ben agrárminiszteri rendelet írta elő e mulatságok megrendezését. Így volt ez egykor Pentelén is – aratóbandák zenés-énekes vonulásával, tánccal, eszem-iszommal, ahogy a népdal mondja:
Elvégeztük az aratást.
Készülj, gazda, jó áldomást!
Gazdasszonyunk jó vacsorát!
Adjon Isten jó éjszakát!
Az élet felülírta a szokást: az aratóünnep manapság nem a nagy munka végén, hanem a kezdetén, a Péter-Pál-naphoz közeli hétvégén zajlik sokfelé. A tradícióinkat éltető alkalom ez; no meg tisztelgés a kétkezi munkás, az „élet”, a kenyérnek való megteremtője előtt. Ezzel a rítussal rokon az Újvárosban ma rendezendő megyenap. Ahogy az aratás is egyfajta számvetés, ez is az: a közéleti-kulturális számvetés alkalma. Közösségerősítő ünnep.
A rovat további hírei: Kultúra
A kultúra mélyen gyökeredzik városunkban
2025. feb. 18.
Dunaújváros sokkal több annál, hogy egy iparvárossal azonosítsuk. Számos neves művész pályája indult innen, felsorolni is nehéz volna, hogy a kultúra mely területeit gazdagítják. A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) is teret biztosít a művészet különböző formáinak.
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Smoke Sauna Sisterhood"
2025. feb. 17.
Újabb izgalmas és szép darabbal folytatódik a Szabad Szemmel sorozata: a naptári év második vetítésén a Smoke Sauna Sisterhood című észt-francia-izlandi dokumentumfilm pörög a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.
DSTV: programözön a József Attila Könyvtárban
2025. feb. 17.
A következő időszakban is érdemes lesz ellátogatni a könyvtárba, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorozat éppen ma kezdődik a Jókai-életmű aktualitására fókuszáló eseménnyel, de izgalmas kezdeményezéssel készülnek a Nemzetközi Könyvajándék Nap című programra, és újra lesz "könyves vakrandi" is. Hangkép.
Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál
2025. feb. 16.
Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához.
DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán
2025. feb. 14.
A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton
2025. feb. 13.
A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.
Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban
2025. feb. 12.
Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.