Együtt a lelki egészség megőrzéséért
Az Útkeresés Segítő Szolgálat bázisa adott otthont a közelmúltban annak a szakmaközi megbeszélésnek, amely nyomán az érintett intézmények, szervezetek egy új tájékoztató sorozat indítását határozták el.
Fókuszban a problémák és a megoldások – mondta a tanácskozásról Mészárosné Libor Ágnes, a segítő szolgálat vezetője.
Égető kérdések, aktuális gondok
Mielőtt a tervekről ejtünk szót, előbb a résztvevők köréről kérdeztük a szakembert – mint kiemelte, a városi jelzőrendszer szereplői vettek részt a tanácskozáson:
– Az Útkeresésen belül a Család- és gyermekjóléti szolgálat szakmai egység szakemberei mellett az egészségügyi ellátórendszer szakemberei, valamint a rendőrkapitányság képviselői egyeztettek. Számunkra egyfelől kötelező feladat a rendszeres szakmai megbeszélések szervezése, másrészt nagyon hasznos, hogy az éppen aktuálisan felmerülő kérdéseket, problémákat együtt beszéljük át. Általános, ráadásul minden területen számottevően jelentkező gond, hogy a covid világjárvány nyomán a gyermekek és felnőttek körében is gyakoribbá váltak a lelki életet érintő problémák.
Hatékony problémakezelés
A tanácskozás azt is célozta, hogy városi szinten felmérjék az intézményi, szervezeti szintű humánerőforrás-ellátottságot – a felmérés nyomán szintén javulás várható az ellátás minősége terén, hiszen a szakemberek akár egymáshoz is át tudják irányítani a problémákkal küzdő embereket. Az Útkeresés vezetője egy szemléletes példával is szolgált:
– Sajnos városi szinten több területen – kivált a pszichológusok vonatkozásában – jelentős szakemberhiány tapasztalható, és szintén problémás a gyermekpszichiátriai ellátásban dolgozó szakemberek száma. Örvendetes, hogy miután az intézményekben dolgozó pszichológus kollégák jelezték a problémát, a Szent Pantaleon Kórház főigazgató főorvosa azonnal intézkedett, és megemelte a rendelkezésre álló gyermekpszichiáter rendelési idejét.
Tájékoztatás így is, úgy is
Mint Mészárosné Libor Ágnes kiemelte, a tanácskozáson kardinális kérdésként merült fel, mit tehetnek az érintett szakemberek a lehető leghatékonyabb ellátás érdekében:
– A jelzőrendszer nyomán rengeteg probléma felszínre került – és azon túl, hogy ezek megoldása természetesen az érintett szakemberek feladata, úgy éreztük, a korábbinál is nagyobb szerepet kell szánnunk egyrészt az együttműködésnek, másfelől a tájékoztatásnak, ez utóbbi kifejezést a lehető legtágabban értelmezve.
A tájékoztatás másik pillére a lehető legszélesebb nyilvánosságot érinti, hangsúlyozta Mészárosné Libor Ágnes – mint mondta, a szakmaközi egyeztetés során merült fel annak az ötlete is, hogy az aktuális témákra fókuszáló, szakmai megalapozottságú, de kifejezetten a laikus érdeklődőknek és érintetteknek szóló sorozattal forduljanak a város nyilvánosságához. Nagyon fontos cél, hogy konkrét tippeket, segítséget kapjanak a lapunk hasábjain, a Dunaújváros Online felületén és a DSTV hangképes összeállításaiban terveink szerint áprilistól megjelenő sorozat révén az érintettek, emelte ki a segítő szolgálat vezetője:
– Abban is szeretnénk segíteni, hogy az érintettek kihez, hová fordulhatnak problémáikkal, lelki bajaikkal, de hasonlóan fontosnak érzem, hogy egyáltalán megjelenjenek ezek a témák a városi nyilvánosság fontos fórumain, felületein. Sajnos e téren sok a rejtőzködés, emellett rengeteg az előítélet is – sorozatunk bevallott célja lesz az érzékenyítés és a destigmatizáció is. Izgatottan készülünk, és nagyon reméljük, hogy a sorozat beváltja a hozzá fűzött nagy reményeket!
(A címlap- és nyitókép illusztráció; belső oldali fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
"Ragyogj, Képem!" – az elfogadás pályázata
2025. feb. 20.
Az autisták világnapja alkalmából hirdetett nyílt rajzpályázatot diákoknak a Jószolgálati Otthon Közalapítvány. A téma az elfogadás, az alábbiakban a kiírás mellett a pályázat koncepciójáról, hátteréről is olvashatnak. Felhívás.
A szakszerű segítség életeket menthet
2025. feb. 19.
Tudni kell jól segíteni a rászorulóknak. Sajnos Dunaújváros utcáin és közterületein is sok fedél nélküli ember él – ez a helyzet senkinek sem ideális. Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester szerint a szituációt több oldalról kell megközelíteni, a megoldás pedig szociális szakemberek segítségével születhet.
El a kezekkel a kompetenciaméréstől!
2025. feb. 19.
Súlyos kritikával illeti, összességében elhibázottnak tartja a Belügyminisztérium új javaslatát a kompetenciamérés felvételibe történő beszámításáról a Civil Közoktatási Platform (CKP).
Az ötödik ciklus a közgyűlésben, negyven év az MMK-ban – végig a köz javára
2025. feb. 18.
Szántó Péter népművelőként kezdte a pályafutását, ráadásul a történelmileg ikonikus Vasmű Klubban, majd negyven esztendőt töltött az MMK-ban, és személye évtizedekig meghatározó volt a város kulturális életében. Kulturális feladatai mellett a közéletben a mai napig jelen van, tavaly októberben az ötödik képviselői ciklusát kezdte.
DSTV: figyelni kell a testünkre
2025. feb. 18.
Rengetegen küzdenek emésztési problémákkal napjainkban, derül ki a DSTV összegzéséből. A megsokasodott intoleranciák és allergiák okait érdemes keresni, de a dietetikus arról is mesél, mi a különbség a tünetek között – és mire kell ügyelni diéta esetén. Hangkép.
Fontos témák egész sorát érintette az állatvédelmi kerekasztal
2025. feb. 17.
Együttgondolkodásra és egyeztetésre hívta a szféra legfontosabb szereplőit Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester. A kutyatartással és a gondatlan gazdikkal kapcsolatos problémák terén még sok a kérdőjel.
DSTV: átadták a Dunaújváros Sportjáért díjakat
2025. feb. 16.
Az írásos beszámolót már csütörtökön elolvashatták az érdeklődők, most azonban a DSTV felvételein is megmutatjuk a Dunaújváros Sportjáért díjainak átadását. Hangkép.