Türelmes és pontos – ilyen egy restaurátor
Az Intercisa Múzeum berkein belül elképesztően sokszínű az a szakmai paletta, amelyet az ott dolgozók képviselnek. A napokban megismerhettük Léhi Krisztina restaurátor munkáját is.
Régészek, történészek, muzeológusok, múzeumpedagógusok és restaurátorok – és ez csak az a része a történetnek, amelyet a látogatók is ismerhetnek.
Sok-sok szakterület
A napokban végre megismerhettük Léhi Krisztinát az intézmény restaurátorát, akivel a szakmájáról-munkájáról beszélgettünk. Mint azt elmondta, a restaurátorok esetében az emberek jellemzően azokra gondolnak, akik festményekkel dolgoznak – de sokféle restaurátor létezik. Mi most maradunk azoknál, akik a múzeumok munkáját segítik. Az ő dolguk elsősorban a régészeti leletek állapotfelmérése, tisztítása, és restaurálása. Mindezt úgy, hogy közben folyamatosan egyeztetnek a régészekkel az igényeket-elképzeléseket illetően.
Szükséges készségek
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy egy restaurátor nem kapkodhat és nem lehet türelmetlen – vannak tárgyak, amelyekkel hetekig-hónapokig dolgoznak. A kézügyesség is alapfeltétel. S hogy mivel dolgoznak pl. a tisztítási folyamatok során? Léhi Krisztina szerint ezt leginkább a tárgyak határozzák meg, de az ecsetek mellett pl. olyan eszközök is a repertoár részét képezik, amelyekkel mondjuk az orvosok-fogorvosok dolgoznak.
Papír, bőr, és minden más
Léhi Krisztina egyébként papír és bőr restaurátorként végzett, de a szakma képviselői a tanulási folyamat során mindenféle anyaggal találkoznak és csak később specializálódnak. Az anyagokat tekintve egyszerű munka nem létezik, de kifejezetten nagy kihívást jelentenek a szilikátok, pl. üveg edények, porcelánok, kerámiák. „Válogatásra” azonban nincs lehetőség – a múzeumban mindegyikkel dolgoznak.
A szakember megtartotta élete első előadását az Intercisa Múzeumban – amit mi néhány percben a délelőtt folyamán átbeszéltünk, azt az érdeklődők egy részletes és tartalmas beszámoló részeként hallhatták.
Fotók: Végh Zoltán & Terdik Péter
A rovat további hírei: Kultúra
Kiss Kálmán varázslatos vendégeskedése az Utószó sorozatában
2025. ápr. 03.
Versben mondta el, minden túlzás nélkül: humorral és nagy mesélőkedvvel körített rendhagyó irodalomórákká vált a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája legutóbbi eseménye: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár volt, akivel Gyöngyössy Csaba beszélgetett kedden délután.
Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata
2025. ápr. 01.
A Rosti diákjainak műveiből nyílt tárlat szép sikert aratott a Vasmű úti egységben, a következő bemutatót szerdán délután ajánlják a vendégek figyelmébe. Kajtár Lara önálló tárlattal rukkol ki.
Több mint 220 programot kínál a Wunderbar Fesztivál
2025. ápr. 01.
Országszerte mintegy 190 intézmény vesz részt a Wunderbar Fesztivál több mint 220 programot kínáló programsorozatában április 5-ig.
Kiss Kálmán költő lesz az Utószó vendége
2025. már. 31.
A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája április 1-jén, kedden délután folytatódik: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár lesz, akivel Gyöngyössy Csaba beszélget.
Bemutatják a víz különféle arcait
2025. már. 31.
Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílt Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.
Folytatódik a Vasas élő zenés táncházi sorozata
2025. már. 28.
Bekuckóztál az eső elől, de szombaton már nagyon mennél valahová? Itt a remek alkalom: mindenkit várnak a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes élő zenés táncházába az MMK-ban! Járdkilábam a hajtás után.
EU-s pályázatokkal a város kultúrájáért
2025. már. 28.
A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) elkötelezett az iránt, hogy a kortárs kultúra, a közművelődés, illetve a közösségépítés terén is olyan munkát végezzen, amely hozzájárul Dunaújváros fejlődéséhez, s az itt élő emberek számára teremt értéket.