Hogyan készítsük fel szervezetünket a téli hidegre?
Közeledik a december, a hőmérséklet csökkenése pedig komoly kihívások elé állíthat minket. A hideg időszakra való felkészülés nemcsak a meleg ruhák beszerzését jelenti! (X)
Lássuk, mit kell tennünk azért, hogy szervezetünk is készen álljon a téli hónapok nehézségeire.
Már most figyeljünk oda az étrendünkre
Ahhoz, hogy energiával tele, egészségesen várjuk a téli időszakot, fontos, hogy megfelelően megerősítsük a szervezetünket. Ebben a folyamatban az étkezés kulcsfontosságú, a dolgunkat azonban megnehezíti az, hogy a nyár elmúltával egyre jobban kívánjuk majd a nehéz, zsíros ételeket. Érdemes ellenállni a kísértésnek, és az egészséges, vitaminokban és rostokban gazdag fogásokra koncentrálni: ne maradjanak ki étrendünkből a friss – esetleg mirelit – gyümölcsök, zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk, valamint a fehérjedús húsok és halak. Ha inkább meleget kívánunk, készítsünk zöldségekből krémlevest vagy főzeléket, a gyorsételeket pedig lehetőség szerint kerüljük el.
Elegendő mennyiségű folyadékról ilyenkor is gondoskodnunk kell, annak azonban nincs semmilyen akadálya, hogy a vizet forró teával helyettesítsük – lehetőleg cukor nélkül.
Pótoljuk a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat
A szervezetnek szükséges tápanyagokat nem mindig tudjuk száz százalékosan étkezés útján bevinni, ezért, ha a téli hónapokban szeretnénk a lehetőségekhez képest elkerülni a szezonális betegségeket, figyeljünk oda a C-vitamin fogyasztására, melynek segítségével erősödik az immunrendszer és könnyebben megy a testünk méregtelenítése is. A napfény hiánya miatt hasznos lehet pótolni szervezetünkben a D-vitamint, az ásványi anyagok közül pedig ebben az időszakban a cink, a vas és a kalcium is segítségünkre lehet.
A fentiek mellett gyakran megfeledkezünk az aminosavak jelentőségéről, holott ezek a szerves vegyületek rendkívül fontosak az anyagcsere, a méregtelenítés vagy éppen az immunműködés szempontjából. Az esszenciális aminosavak előállítására a szervezetünk nem képes, ezért ezeket étkezés vagy táplálékkiegészítők formájában tudjuk biztosítani.
Télen se maradjon el a testmozgás
A hideg napokon érthető módon nincs sok kedvünk kimozdulni, a sportolást azonban ilyenkor sem szabad abbahagyni: az edzés erősíti az immunrendszerünket, karbantartja az izomzatunkat és segít megelőzni a kanapén töltött estéknek köszönhető hátfájást, így próbáljunk meg erőt venni magunkon. Ha a szabadtéri mozgáshoz már túl hideg van, vonuljunk be az edzőterembe, de egy otthoni torna is óriási segítséget jelent.
Párásítsuk otthonunkat
A közhiedelemmel ellentétben a téli megfázások elsődleges oka nem a hideg: a beltéri fűtött, száraz levegő a nyálkahártyánkat is kiszárítja, így szervezetünk első védelmi vonala nem képes a vírusokkal szembeni teljeskörű védelemre. A kórokozók azonban páradús környezetben könnyebben elpusztulnak, helyezzünk tehát a radiátorokra néhány vízzel teli edényt, vagy szerezzünk be egy hatékony párásító berendezést, így nagyobb eséllyel kerüljük el a meghűlést.
Pihenjük ki magunkat
A hidegebb hónapokban sokan érezzük úgy, hogy fáradékonyak vagyunk, így a teljesítőképességünk is folyamatosan csökkenni kezd. Ha ezt szeretnénk elkerülni, figyeljünk oda arra, hogy minden este időben lefeküdjünk és aludjunk legalább 7-8 órát: ha így teszünk, a stresszel szemben is ellenállóbbá válunk, ami pedig a karácsonyi készülődés során biztosan nem fog elkerülni minket.
A mentális felkészülés is fontos
A tél beköszönte minden évben megvisel minket mind testileg, mind lelkileg. Szervezetünket, immunrendszerünket megerősíthetjük az egészséges étkezés, a testmozgás és az elegendő pihenés segítségével, a fenti tippeknek azonban van még egy fontos előnye, hiszen enyhíthetik a szezonális depresszió tüneteit is, így valóban energiával teli vészelhetjük át a hideg időszakot.
A rovat további hírei: Mozaik
Fussunk együtt egy jó ügyért!
2025. máj. 15.
A mozgás és az egészséges életmód népszerűsítése mellett a jótékonyság is hatalmas szerepet játszik a Jót, Fut a város – Dunaújváros! újabb, immáron hetedik állomásán.
A kéz, amely a bölcsőt ringatja...
2025. máj. 14.
Híres mondás, melynek befejező része úgy hangzik, hogy "...a világot igazgatja." Egyáltalán nem túlzás ezt állítani, hiszen az édesanyák nevelik fel a következő generációt, akik jobbá, szebbé és élhetőbbé tehetik a világunkat. (X)
Jótét céllal bálozott a Vasvári iskola (galériával)
2025. máj. 13.
Szép és nemes hagyományt folytatott, idén is az intézmény csinosítására fordítja a mulatság bevételét a Vasvári Pál Általános Iskola: a sport tagozatos intézmény tornatermi öltözőit újítják fel.
DSTV: tömegek tekertek a Bringatúrán
2025. máj. 13.
Több száz résztvevő, vidám közösségi alkalom, és persze mozgás, mozgás, mozgás: idén is nagy sikert aratott az immár 39. Bringatúra nagy közös tekerése, derül ki a DSTV rendhagyó – szavak nélkül is sokatmondó – összegzéséből. Hangkép.
Még mindig változékony, hűvöskés tavasz
2025. máj. 12.
Némi melegedéssel számolhatunk szerdáig a DO időjárási szakértőjének friss előrejelzése szerint – aztán szeles, változékony idő várható. Tarhonyát még mindig ne pirítson senki a napon, esélytelen egyelőre.
Hangoskönyvek a mindennapokban: kikapcsolódás és tanulás egy helyen
2025. máj. 12.
Gondoltál már arra, hogy mennyire egyszerű lehet az unalmas autóutakat vagy egyedül végzett sportokat feldobni? A hangoskönyvek növekvő népszerűsége mögött pontosan ez a rugalmasság húzódik meg: minőségi tartalmat vihetsz magaddal mindenhová. De miért is lett ekkora sláger a hangos formátum? (X)
DSTV: Sugárúti Fesztivál – visszanéző 3.
2025. máj. 12.
Nemcsak a programokról, de a nagy találkozásokról is szólt a Sugárúti Fesztivál, derül ki a DSTV emlékidéző sorozatának harmadik, utolsó darabjából. A forgatag címébe nem véletlenül került be a "Dunaújvárosiak Világtalálkozója" kifejezés! Hangkép.