Átvihető a szabadság a következő évre?
Főszabály szerint az adott évben esedékes minden szabadságot ki kell adni az év vége előtt, a következő évre nem lehet átvinni napokat, és a szabadságot nem lehet kifizetni. Az alapszabadságot ugyan ki kell adni az adott évben (a január elejére átvihető 5 napon kívül), de ugyanez nem igaz a pótszabadságra.
Azonban öt napot mindenki átvihet január elejére, ha már december végén elmegy szabadságra. Megegyezés alapján pedig az életkor és a gyerekek után járó pótszabadságot teljes egészében korlátlanul át lehet vinni a következő évre.
Nem kell mindenképpen kiadni az összes, még megmaradt napot decemberben. A tárgyévben kiadottnak minősül az a szabadság, ami még decemberben elkezdődik, és legfeljebb 5 nap esik belőle az új évre. Ami 2015-öt illeti, ha valaki december 31-én kivesz egy nap szabadságot, akkor január 4-től 8-ig szabadságon lehet a 2015-ös keret terhére.
Az alapszabadságot ugyan ki kell adni az adott évben (a január elejére átvihető 5 napon kívül), de ugyanez nem igaz a pótszabadságra. Ha a dolgozó és a munkáltató erről írásban megállapodást kötnek (ez csak az adott évre vonatkozhat, nem lehet általános), a pótszabadság napjai a következő év utolsó napjáig kiadhatóak, vagyis akár az egész pótszabadságot át lehet vinni a következő évre.
A pótszabadság a dolgozó életkorától és gyermekei számától függ. Az alábbiak szerint jár az életkor függvényében pótszabadság:
a 25. életévtől plusz 1 nap,
a 28. életévtől plusz 2 nap,
a 31. életévtől plusz 3 nap,
a 33. életévtől plusz 4 nap,
a 35. életévtől plusz 5 nap,
a 37. életévtől plusz 6 nap,
a 39. életévtől plusz 7 nap,
a 41. életévtől plusz 8 nap,
a 43. életévtől plusz 9 nap,
a 45. életévtől plusz 10 nap.
A munkavállalóknak a 16 évesnél fiatalabb gyermekük után is jár pótszabadság, egy gyerek után 2, két gyerek után 4, kettőnél több gyerek után 7 nap évente. Ha a gyermek fogyatékkal él, akkor a szülőnek jár még plusz 2 nap szabadság. Az apáknak a gyermek születése után jár plusz 5 nap, ha ikreik születnek, akkor 7.
A fentiek alapján, ha valaki például 40 éves, és van két 16 évesnél fiatalabb gyereke, akkor összesen 31 nap szabadság jár neki (20+7+4). Ebből 15-öt mindenképpen meg kell kapnia az év végéig. Viszont az alapszabadságából 5 napot átvihet január elejére, a 11 nap pótszabadságát pedig teljes egészében átviheti a következő évre, ha megegyezik a munkáltatójával. Tehát hiába a szigorú főszabály, ebben az egyáltalán nem kirívó példában a szabadság felét sem kell mindenképpen kiadni december végéig.
Vannak olyan kiskapuk, amelyek csak néhány munkavállalóra érvényesek.Akinek október elseje után kezdődött a munkaviszonya, annak a szabadságát (értelemszerűen, ami az október és december közti 3 hónapra jár) a munkáltató átviheti a következő évre, de legkésőbb március 31-ig minden napot ki kell adnia.
Kivételes helyzetben lehetnek azok is, akiknek van kollektív szerződésük. Ha a kollektív szerződés erről rendelkezik, akkor a munkáltató átviheti a szabadság negyedét a következő év elejére, legkésőbb március 31-ig.
Előfordulhat, hogy valaki tartósan beteg, vagy esetleg a gyermeke születése után gyesen van, ezért a munkáltató nem tudja kiadni neki a szabadságát. A munka törvénykönyve szerint az ilyen esetekben a felhalmozódott szabadságot az adott körülmény megszűnése után 60 napon belül ki kell adni.
A munkáltató felelőssége
A szabadságot a munkáltató adja ki, nem pedig a munkavállaló veszi ki. Így a munkaadó felelőssége, hogy a szabályoknak megfelelően kiadja az összes szabadságot, nem hivatkozhat arra, hogy a munkavállaló nem vette ki. A szabadság nagy részével a munkáltató szabadon rendelkezik, de 7 napot legfeljebb két részletben akkor kell kiadnia, amikor a munkavállaló kéri. A dolgozónak legalább 15 nappal előre be kell jelentenie az igényét, ugyanez igaz a munkáltatóra is, amikor szabadságra küldi a dolgozót. A szabadságot egyébként úgy kell kiadni, hogy a dolgozónak egy évben legalább egyszer legyen 14 nap egybefüggő pihenőideje, bár ebbe a szabadnapok is beleszámítanak. A törvény azért hagy kiskaput a munkáltatónak: ha meg tud állapodni a dolgozójával, akkor nem kell meglennie az egybefüggő 14 napnak. Persze ettől függetlenül minden napot ki kell adni, legfeljebb elaprózva.
Csak munkahelyváltáskor járhat a szabadságért pénz
A szabadságot egyetlen esetben lehet (sőt olyankor kell) pénzzel megváltani: ha a munkaviszony megszűnik, és a dolgozó még nem vette ki az összes időarányos szabadságát. Vagyis ha például valaki év közepén kilép a munkahelyéről, de még egyetlen napot sem volt szabadságon, akkor az összes éves szabadsága felét ki kell neki fizetni. Fordítva viszont nem, a munkáltató nem vonhat le pénzt a dolgozó utolsó fizetéséből azért, mert az időarányosnál több szabadságot vett ki a munkaviszony megszűnése előtt.
-OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Köszönet a véradóknak – csak így tovább!
2025. júl. 06.
Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.