Két példabeszéd az asszonyokról
A nők arra valók, hogy szeressük, nem pedig arra, hogy megértsük őket. A XIX. századi írózseni, Oscar Wilde „füveskönyvének” megszívlelendő tézise ez.
Most tekintsünk el attól az apróságtól, hogy szerzője a nőket egy kicsit bizony távolabbról szerette, mint férfitársait, s ezért börtönbe is került – élete ellentmondásai amúgy is rejtenek sok más megfejtenivalót. Azt például, hogy született írként csak francia és angol nyelvű műveket hagyott hátra, hogy egész életében a kimondhatatlan határait feszegette, hogy különc karaktere miatt állandóan dicsőség és nevetségesség közt hánykolódott. Mindezek nem vehetik el gondolata igazságát: fontosabb – és könnyebb – a nőket szeretni, mint titokzatosságukat megfejteni.
Wilde kortársa, az ír gyökerekkel is rendelkező Clemens család sarja, a Mark Twain néven híressé lett amerikai író szintúgy fontos gondolatot fogalmaz meg a nőkről. Az Ádám és Éva naplója című ironikus műve kegyetlen szatíraként indul. A Paradicsomban Ádám bizalmatlanul, ellenségesen fogadja az Úr által társaként teremtett Évát. Az asszony minden szokásában és tettében gyanús dolgot lát, nem érti, mire kell neki a „mihaszna” jövevény. Aztán ahogy telik az idő, szép lassan rájön, hogy Éva nélkül boldogtalan és elveszett ember lenne. Twain úgy ábrázolja az Örök Nőt, mint kezdeményező, rendíthetetlen erőhordozó, életfenntartó, szerető társat.
Ádám a napló első részét így zárja: „Most már bizonyos hálával gondolok arra az almába harapásra, amely bennünket összehozott, és megtanított rá, hogyan kell az ő jó szívét és kedves egyéniségét megérteni.” Élete alkonyán pedig, amikor magára marad, ezt írja asszonya, szerelme sírkövére, csupa nagybetűkkel: „AHOL Ő VOLT, OTT VOLT A PARADICSOM!”
A nőknek szentelt nap hozzon nekik jó szót és virágot. Isten éltesse a lányokat, asszonyokat!
A rovat további hírei: Kultúra
ICA-D: csodás városfelfedező "Betekintés"
2025. júl. 18.
Ahogy ígérték: egyszerre hallatlanul izgalmas és roppant tanulságos bemutató lett a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új időszaki kiállítása. Betekintés címmel a BME Középülettervezési Tanszék külföldi hallgatói mutatják be diplomamunkáikat, vagyis a Dunaújváros köztereire álmodott terveiket. Még egy héten át látható: kötelező program!
Interaktív időutazás a kőtárban
2025. júl. 18.
Irány Intercisa, és a római kor: interaktív időutazásra várják az érdeklődőket a római kori kőtárban szombaton délután. Római sisakot készítenél? Ott a helyed!
A Művészetek Völgyében vendégeskedik a Viadana Kamarakórus
2025. júl. 17.
A sikeres tavaszi visszatérés után rangos meghívásnak tesz eleget az együttes, Taliándörögdön lép közönség elé a Viadana. Különleges helyszínen, különleges repertoárral csalogatnak szombaton délután!
DSTV: a Győry-hagyaték kincse lett a hónap műtárgya
2025. júl. 17.
Folytatta az Intercisa Múzeum különlegességeit bemutató sorozatát a DSTV. A hónap műtárgya sorozatában ezúttal a Győry-hagyatékból származó prédikációs kötetről mesélt Kronászt Margit történész-muzeológus. Hangkép.
Rangos belgiumi folklórfesztiválon lép fel a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes
2025. júl. 15.
Komoly nemzetközi meghívásnak tehet eleget városunk egyik meghatározó kulturális közössége: a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes Westerlo-i Nemzetközi Folklórfesztivál keretében lép közönség elé Belgiumban.
DSTV: remek vegyeskari évadzáró
2025. júl. 14.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása arról, hogy újra az Intercisa Múzeum immár fedett kertje adott helyszínt a Dunaújvárosi Vegyeskar évadzáró hangversenyének. Telt házas koncert kerekedett a közelmúltban – megérdemelt vastapsokkal. Hangkép.
DSTV: az Építők útja szobrai
2025. júl. 12.
Negyedik epizódjához érkezett a DSTV sorozata a város köztéri szobrairól. A Hodik Mónika történész-muzeológus közreműködésével készült Szoborváros újabb részében az Építők útján található alkotásokat mutatják be. Hangkép.