Két példabeszéd az asszonyokról
A nők arra valók, hogy szeressük, nem pedig arra, hogy megértsük őket. A XIX. századi írózseni, Oscar Wilde „füveskönyvének” megszívlelendő tézise ez.
Most tekintsünk el attól az apróságtól, hogy szerzője a nőket egy kicsit bizony távolabbról szerette, mint férfitársait, s ezért börtönbe is került – élete ellentmondásai amúgy is rejtenek sok más megfejtenivalót. Azt például, hogy született írként csak francia és angol nyelvű műveket hagyott hátra, hogy egész életében a kimondhatatlan határait feszegette, hogy különc karaktere miatt állandóan dicsőség és nevetségesség közt hánykolódott. Mindezek nem vehetik el gondolata igazságát: fontosabb – és könnyebb – a nőket szeretni, mint titokzatosságukat megfejteni.
Wilde kortársa, az ír gyökerekkel is rendelkező Clemens család sarja, a Mark Twain néven híressé lett amerikai író szintúgy fontos gondolatot fogalmaz meg a nőkről. Az Ádám és Éva naplója című ironikus műve kegyetlen szatíraként indul. A Paradicsomban Ádám bizalmatlanul, ellenségesen fogadja az Úr által társaként teremtett Évát. Az asszony minden szokásában és tettében gyanús dolgot lát, nem érti, mire kell neki a „mihaszna” jövevény. Aztán ahogy telik az idő, szép lassan rájön, hogy Éva nélkül boldogtalan és elveszett ember lenne. Twain úgy ábrázolja az Örök Nőt, mint kezdeményező, rendíthetetlen erőhordozó, életfenntartó, szerető társat.
Ádám a napló első részét így zárja: „Most már bizonyos hálával gondolok arra az almába harapásra, amely bennünket összehozott, és megtanított rá, hogyan kell az ő jó szívét és kedves egyéniségét megérteni.” Élete alkonyán pedig, amikor magára marad, ezt írja asszonya, szerelme sírkövére, csupa nagybetűkkel: „AHOL Ő VOLT, OTT VOLT A PARADICSOM!”
A nőknek szentelt nap hozzon nekik jó szót és virágot. Isten éltesse a lányokat, asszonyokat!
A rovat további hírei: Kultúra
Két versünnep a magyar költészet napjára
2025. ápr. 08.
A József Attila Könyvtár rendhagyó irodalomórával és a versíró pályázat eredményhirdetésével, a Versbarátok Klubja szavalt és énekelt versekkel, múzsamulattató programmal készül a magyar költészet napjára. Itt a részletes program – éppen időben szólunk, mint egy vers.
A költészet napja: konferenciával és gálával ünnepelnek
2025. ápr. 08.
Konferenciával és nagyszabású gálával ünnepli az idén húsz éves Versünnep Fesztivál a költészet napját április 11-én a Nemzeti Színház Gobbi Hilda termében.
Koncertözön és programkavalkád a zeneiskolában
2025. ápr. 07.
Idén is nagyszabású kínálattal készül a Sándor Frigyes Hétre a jeles muzsikus-zenepedagógus nevét viselő művészeti iskola: minden napra jut érdekes program – ráadásul már mától!
DSTV: a Viadana nagy visszatérése
2025. ápr. 07.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTVÖ összegzése arról, hogy tomboló sikert aratott a Kortárs Művészeti Intézetben a Viadana Kamarakórus. Az együttes több év szünet után koncertezett újra Dunaújvárosban – szépszámú közönség és vastaps köszöntötte újra. Hangkép.
Utószó: Kemény István és verses lovagregénye (!) a folyatásban
2025. ápr. 06.
Kemény István József Attila- és Baumgarten-díjas költő, író, esszéíró lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) sorozatának következő vendége; az irodalom barátait szerdán délután várják a magyar költészet napja alkalmából rendezendő eseményre.
Kiss Kálmán varázslatos vendégeskedése az Utószó sorozatában
2025. ápr. 03.
Versben mondta el, minden túlzás nélkül: humorral és nagy mesélőkedvvel körített rendhagyó irodalomórákká vált a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) élő irodalmi antológiája legutóbbi eseménye: az Utószó című sorozat vendége Kiss Kálmán költő, író, tanár volt, akivel Gyöngyössy Csaba beszélgetett kedden délután.
Folytatódik a "Rosti a Restiben" sorozata
2025. ápr. 01.
A Rosti diákjainak műveiből nyílt tárlat szép sikert aratott a Vasmű úti egységben, a következő bemutatót szerdán délután ajánlják a vendégek figyelmébe. Kajtár Lara önálló tárlattal rukkol ki.