Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Versünnep, 2016

Várkonyi Balázs - 2016. április 11. 11:53

Ma 111 éve, amikor József Attila megszületett, a magyar líra dicsőségkorszakának nagyjai már alkotóerejük teljében voltak. Micsoda névsor!

Adyval kezdődik és az 1877-es évvel. Aztán 1883 „megteremti” Babitsot és Juhász Gyulát. 1885-ben érkezik Kosztolányi, egy év múlva pedig Tóth Árpád.

Itt húzhatnánk is egy választóvonalat, de nem, mert hamarosan jönnek a szellemi rokonok: az ezredfordulóval Szabó Lőrinc, aztán öt esztendő múlva Franzstadt szegénysoráról érkezik a fájdalomköltő, a mai születésnapos J. A., majd két év múlva Dsida, aztán újabb két év, és Radnóti is megszületik. A magyar költészet leghangosabb és egyik legvirágzóbb korszakának szereplői tehát már együtt vannak. Istenadta tehetségükön túl közös bennük, hogy életük rövidre szabatott: hárman a harmincas éveikben mentek el, és egyikük sem érte meg a hatvanat. Igyekezniük kellett tehát az életművükkel. Igaz, ezt nem tudhatták…

Sokakra emlékezünk ma, a költészet napján az ősversünk alkotójáról, a Loeveni-kódex névtelenjétől a legnagyobbakon át a maiakig – meg persze arra, akinek születése napja ma van. Kedves Jocó! – írta első verse fölé József Attila 1916-ban (vagy ’17-ben, az irodalomtörténet se jut ebben dűlőre). Csupán 11 vagy 12 éves tehát az ifjú költő, aki gyermeteg módon rója a nyolcsoros fölé: „1. ső strófa”… És mi másról szólna egy szegénységben élő kisgyermek első vallomása, mint a mindenkori szegénygyermek-álomról: libasültről, jó ruháról, kuglerről… 1920-ig kellett várni a következő műre – egyetlen verset írt abban az évben –, aztán 1921 hozta az áttörést, pontosan 21 költeménnyel. És ettől fogva egyre csak járt a kezében az írótoll, egészen 1937-ig, az utolsó, november végén kelt versekig.

Rá emlékezve a teljességre gondolhatunk: a nyelvi elszigeteltségünkben is európai minőségűvé lett költészetünkre; és a legnagyobbjaink által szavakba foglalt magyarságélményre.

 

József Attilánál ez volt a kezdet:

Kedves Jocó! (1916/17)

De szeretnék gazdag lenni,
Egyszer libasültet enni,
Jó ruhába járni kelni,
S öt forintér kuglert venni.

És ez volt a vég:

Ime, hát megleltem hazámat… (1937. november 24.)

(…)

Mióta éltem, forgószélben
próbáltam állni helyemen.
Nagy nevetség, hogy nem vétettem
többet, mint vétettek nekem.
Szép a tavasz és szép a nyár is,
de szebb az ősz s legszebb a tél,
annak, ki tűzhelyet, családot,
már végképp másoknak remél.

A rovat további hírei: Kultúra

Már elkészült a táncoló figurák makettje

Már elkészült a táncoló figurák makettje

2024. máj. 05.

A város 73. születésnapján, a tánc világnapján, a Wünsch házaspár jelenlétében rendezték hétfőn a város tánckultúrája előtt tisztelgő szobor alapkő-letételét. A táncoló figurákat a Bartók Kamaraszínház és a Vasvári iskola közötti parkos részen helyezik el, a szobor alkotója, Rohonczi István ROHO szerint még idén.

DSTV: táncos remeklések

DSTV: táncos remeklések

2024. máj. 05.

Rangos megméretéseken értek el kimagasló eredményeket a dunaújvárosi táncos növendékek, derül ki a DSTV összeállításából. Szép sikerek sorát aratta a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola közössége a közelmúltban rendezett versenyeken. Hangkép.

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

2024. máj. 01.

Nagyszabású, az egész intézményt megmozgató gálával ünnepelte a tánc világnapját a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola. Az esemény léptékére jellemző, hogy a műsor kétszer aratott vastapsot a Bartók színháztermében múlt vasárnap.

DSTV: az uszoda építésének története

DSTV: az uszoda építésének története

2024. ápr. 30.

Különleges műtárggyal folytatódott az Intercisa Múzeum sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. Az uszoda építéséért járt emlékplakett nyomán a létesítmény születésének hétterét is felelevenítette Hodik Mónika történész-muzeológus. Hangkép.

DSTV: különleges festmények

DSTV: különleges festmények

2024. ápr. 29.

Rendhagyó kiállítást láthattak a vendégek a Bartók Kamaraszínház aulájában, derül ki a DSTV összeállításából. Wild-Zentai Mariann művei nemcsak születési körülményeik miatt érdemesek a figyelemre – az alkotói szándék is különlegessé teszi azokat. Hangkép.

Remek hangulat, kiváló program és szép siker a Jótékonysági pedagóguskoncerten (galériával)

Remek hangulat, kiváló program és szép siker a Jótékonysági pedagóguskoncerten (galériával)

2024. ápr. 26.

A város egyik legszebb hagyománnyal bíró közösségi kezdeményezéséhez méltó nívót hozott az immár 27. Jótékonysági pedagóguskoncert. Lelkes közreműködők, büszkeségre okot adó kínálat – nem lehetett más a vége: vastaps, nagy siker!

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

DSTV: új bemutatóra készül a Bartók társulata

2024. ápr. 25.

Molnár Ferenc színművével, A farkas című darabbal folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sora, derül ki a DSTV összegzéséből. A produkció érdekessége, hogy jobbára fiatalokból álló alkotócsapat viszi színre a művet Ágoston Péter rendezésében. Hangkép.