Negyedszázados a QUIMBY!
November 26-án, a Papp László Budapest Sportarénában ünnepli megalakulásának huszonötödik évfordulóját a Quimby együttes.
Megannyi szóviccet, szellemi poént elsütöttek már a Quimby nevének megfejtésekor, holott csak a névadók közül kellett volna megkérdezni Mikó Sándort, aki még John Lourie, Tom Waits anyagokat is küldött Kiss Tibinek Bostonból. Aztán pedig 1991 májusában Dunaújvárosban került sor a névadásra.
- A legendákat mellőzve, a Quimby egy sima családnév – meséli Sándor – és ezzel a névvel egy underground újságot működtettünk lengyel származású barátommal Steven Svimberskyvel. A lényege az volt, hogy olyan zenék, képzőművészek, botrányos ügyek jelentek meg benne, amik másutt nem. Aztán itthon a Tibiék megkérdezték, ez mit jelent, mondtuk ez egy sima családnév, mint például Harriet Quimby, aki első nőként repülte át az Angol csatornát. Abban az időben egy volt biztos a csapattal kapcsolatban, szeretik amit csinálnak. Barátok, akik jól tolják a zenét, van bennük spiritusz, és még angolul is énekelnek.
Egy-egy vitában felcsap a Quimby zenei stílusának keretek közé szorítása, ami, valljuk be már csak a zenekar tagjainak nem meglepetés. Ennek kapcsán Varga Liviust kérdeztük felidézve két jellemző sort az egyik dalszövegükből: „Repdes minden gondolatban/ugyanaz kelepel más alakban".
- Nos, ez a két sor – mondja – sok mindent leír, többek között a teljes világirodalmat. (nevet) Stílusunk a hagyományos értelemben vett stílusok válogatott alkalmazása, kitekerése, ötvözése és nem utolsó sorban a magunkon való átszűrése. Az eredmény egy folyton változó, mégis konzisztens sztiló: a Quimby maga.
November 26-án ünneplitek a negyedszázados menetelést az Arénában, számodra mikortól datálódik, hogy lételemeddé vált a Quimby?
- A megalakulás előtt ez már megtörtént, csak más név alatt. Lételemem volt a gimis Október zenekar és előtte minden egyes fellépés, énekkar, néptánc, színdarab,
próza- vagy versmondás. Amikor a Quimby megalakult automatikusan az lett és a legtartósabbnak bizonyult, hála Istennek.
Tudtommal neked a "bármit azért nem képviselek"-ről határozott véleményed van, akár zenészként, akár pszichológusként.
- Szeretek nem a megmondóember lenni, hanem a kérdőjel. Provokatív vagy szórakoztató formában kérdést csempészni a saját fejembe és másokéba: vajon helyes, ahogyan élek, ahogyan másokkal viselkedem akár közvetve, amennyit fogyasztok, amennyit pazarolok, amilyen kevés időt szánok a nem anyagi világra? Legutóbb ugyanakkor megilletődtem egy interjúban, amikor szembedicsértek... nehezen viselem, nagyon zavarba hoz. Kizökkent. A jubileum előtt leginkább az mozgat, hogy az extra terhelést, amit az új lemez és a nagykoncertre való felkészülés ró rám, egyeztetni tudjam a családi kötelességekkel és örömökkel.
Képek forrása: quimby.hu (Demeter Attila fotói)
Kiss Tibi életútja sem volt megszokott, hiszen mindenféle elhajlásai ellenére tradíciót teremtettek meg dunaújvárosi fellépéseikkel. Feledhetetlenek például az egykor még főiskolai menzás megmozdulások, majd a nagyobb koncertek is, ahogy az április 11-i Költészet napjai is:
-A Quimby név első hivatalos használatának dátumára nem emlékszem, de készült egy felvétel a buliról, fel van címkézve pontos dátummal. '91 őszén Magyarországra látogatott az amerikai Quimby újság főnöke. Mivel hírből már ismert minket, lejött erre a Tilos az Á-s bulira. Az ő tiszteletére vettük fel aznap a nevet.
Mit tartasz a legnagyobb bűnnek egy örök változásban lévő (zene)iparban egy együttes részéről, amit esetleg magad is megéltél már?
- Tényleg nehéz erre mit mondani, mert sorolhatnám a közhelyeket. Végül is ugyanazt, mint bármely téren az emberi működésben. A helyzet az, hogy talán elkerülhetetlen a bűnbeesés és ez is a kaland része. A kérdés inkább, hogy utána mi van? El kell néha tévedni ahhoz, hogy egyáltalán kedve legyen az embernek hazatalálni.
Szöveg és zene nagyon sok tekintetben komoly stílusösszhangot képes kölcsönözni egy-egy kész műnek, amiből aztán sláger lesz. A Quimby ugyanakkor szinte következetesen őrzi kritikai kiszólásai mellett a lírai, finom expressziókat. Mindig sikerül egyensúlyt találnotok?
- Azon vagyunk, hogy egyensúlyt találjunk, pontosabban igyekszünk meghallani, hogy mit szeretne a dal. Ha elég meggyőző és karakteres az alapötlet és mind a 6 emberen átmegy, elkezdjük pofozgatni és ismerkedni a lehetőségekkel, mindazzal, amit rejt számunkra. Fontos hogy mindenki magáénak érezze, és persze élvezze a szerkezeten belüli muzsikálást is.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.
DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban
2024. nov. 23.
Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült
2024. nov. 22.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült - közölte a Music Hungary Szövetség csütörtökön az MTI-vel.
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Viccelődni a templomban? Lehet!
2024. nov. 20.
Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.