Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Szenvedésből életerő

Várkonyi Balázs - 2016. december 10. 9:25

Mit neki a kilencven év! – néztem utána, amikor fölkapott a biciklijére és elkerekezett. Ha két-három falunyi távolságra kellett mennie, eszébe se jutott buszra szállni, csak előkapta az öreg járgányt.

Indult, mert sok-sok évvel a nyugdíjba menetele után is figyelnie kellett az övéire – a hívekre. Az idős papról tudták: hiába nehezedik rá az idő, örök szolgálatos marad. Számítottak rá.

De fölösleges a múlt idő. József atya ma is, kilencvenen túl is aktív. Honnét az erő? Ebben az adventben el kell mennem hozzá. Folytatni kell a rég megkezdett eszmecserét. Amíg lehet. Legutóbb arról beszélt: neki még csak-csak szerencséje volt, nem úgy, mint rokonomnak, az ő jó ismerősének. Ez a rokon a hírhedett szibériai lágerben, Vorkután szenvedett át kegyetlen, fagyos teleket, az élet és halál közti mezsgyén egyensúlyozva. „A börtönben értük, a még szörnyűbb sorsot élőkért is imádkoztam” – mondja József atya.

Vajon az én rokonom, a rég „odaát” lévő Lojzi bácsi ismerte-e a pentelei Nagy Antalt? Ki tudja, hogy a sok ezer rab között ki kit tarthatott számon a barakktársakon kívül… és ahány új ismeretség, annyi találkozás a fájdalom ezerféle módozatával. Meglehet, hogy a két rab, Antal és az én Lojzi bátyám egymás mellett dolgoztak a bányában, néha tán még szót is váltottak; ám valószínűbb, hogy a rettenetes tömeg külön-külön nyelte el őket, hisz a párhuzamosok, mint tudnivaló, csak a végtelenben találkoznak, a rokon pályán futó életutak pedig legtöbbször sehol. Így lehetett ez velük is. Csak a szenvedéstörténet rokonítja őket.

Nagy Antal egykori házára nemrég emléktáblát helyeztek a Pentele múltját és múltbéli embereit tisztelők. Szép gesztus! Az a tábla jelképesen hatszázezer emberé is – mert ennyi hazánkfia osztozott az elhurcoltak sorsában. Ezt idézi számunkra a Gulág-emlékév, amikor fontos beszélnünk a régiek szenvedéseiről, hisz a hétköznapi ember arról sokáig semmit sem tudott. A munkatáborok rabjainak fele idegen földben nyugszik, a háromszázezer túlélőt, a hazatérőket meg fenyegetéssel kötelezte hallgatásra az akkori hatalom. Hogy szeretteiket óvják, némaságba burkolóztak. Titkuk örök terhét cipelték.

Értük is imádkozott tehát az én kedves pap ismerősöm az ő saját fogsága helyén, Kistarcsán, ahol súlyos éveket töltött. Emlékei közül ma is előjön a kép: a cella falán tábla, rajta „Az őrizetesek jogai és kötelességei”. Három joguk volt, meséli az emlékező József atya: kaphattak tisztasági csomagot; végszükségben kérhettek orvosi segítséget; a harmadik jog pedig, hogy bármikor jelentkezhettek önként föltáró, beismerő vallomásra. Az ötvenhét pap cellatársból e jogával soha, senki sem élt. Pedig őreik mindent bevetettek. Esténként – mondja –, ha aznap épp nem vallatták, nem kínozták, nem verték félholtra a vadállatias ávósok, hálát adott Istennek a „jó sorsáért”. Az életerőt csak növelték benne a szenvedések.

A fényképes dobozból előkerült fotón a biciklit József atya épp tolja. Persze, hegymenet… na és a kilenc évtized súlya. Meg a börtönéveké.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.