Újabb nyertes sajtóper, ezúttal a Dunaújvárosi Hírlappal szemben
A Dunaújvárosi Hírlappal szemben nyert sajtóperről számolt be a város hivatalos honlapja – betűhív közlés máris itt!
A Dunaújvárosi Hírlap június 15-én hosszú írásban foglalkozott a város pénzügyeivel. Ebben több olyan valótlan állítást fogalmaztak meg, ami mellett a városvezetés nem mehetett el szó nélkül, ezért pert indított a lappal szemben. A pert pedig meg is nyerte, a Dunaújvárosi Hírlap pedig le is hozta a kötelező helyreigazításokat.
Alaptalan alapok
Az ítélet több érdekes megállapítást is tesz, e szerint: "a cikk egészét vizsgálva az tűnik ki, hogy a cikk újságírója elsősorban a volt polgármestertől származó információkra alapította a cikkben megfogalmazott állításokat."
Ahogyan a bírósági iratokban is szerepel: a cikk megírásához a Dunaújvárosi Hírlap és a cikk szerzője, Fekete Györgyi nem kereste meg az önkormányzatot, úgy született tehát írás az önkormányzatról és Pintér Tamás polgármesterről, hogy az érintetteket meg sem kérdezték.
A cikkben Fekete Györgyi az előző városvezetés által kért 1,5 milliárdos hitelt igyekszik az új városvezetés bűneként beállítani. A valóságban ezt a hitelt a Cserna Gábor vezette önkormányzat és közgyűlés kérte 2019. februárjában. A hitelfelvételt a kormánynak is engedélyeznie kellett, ez a kormányengedély azonban csak 2019. decemberében, már Pintér Tamás polgármestersége alatt érkezett meg. A fideszes vezetés azonban a 1,5 milliárdos összegre már szerződéseket kötött, a munkákat elvégeztették, a kampány időszakban többet át is adtak, a hitelt pedig az új városvezetésre hagyták.
Veszéllyel fenyeget
Szintén a cikk egyik félrevezető és nagyon súlyos állítása volt, hogy veszélybe kerülhet a Városháza dolgozóinak fizetése. Ez az összeg azonban egész évre el van különítve, sőt éppen a közelmúltban döntöttek úgy a "Rajta, Újváros!" Egyesület tagjai a közgyűlésben, hogy 17 millió forintos plusz juttatást adnak a veszélyhelyzet alatt kiemelkedően teljesítő szociális dolgozóknak, tehát még plusz juttatásra is volt forrás.
Nem volt igaz a cikkben Szepesi Attila fideszes képviselő állítása sem, miszerint az új vezetés felélte azt az elkülönített 500 millió forintos céltartalékot, amelyet pályázati önrészek fedezetéhez tartalékolt a korábbi városvezetés. Ebből a pénzből ugyanis 384 milliót még éppen ők költöttek el, az új vezetés pedig mindössze 1,5 milliót.
Cserna Gábor, a Fidesz dunaújvárosi elnöke azt nehezményezte, hogy a hitelek fedezete a többi között az önkormányzatot megillető gépjárműadó.
Emlékezetes: az Orbán-kormány a járványhelyzetre hivatkozva 2024-ig biztosan elveszi Dunaújvárostól a gépjárműadót, ami így kb. 600 millió forintos kiesést jelent a városnak. A közgyűlés tiltakozó határozatot fogadott el e miatt, ezt a fideszes képviselők nem szavazták meg.
Helyreigazítás a hírlapban
A Dunaújvárosi Hírlapot így az alábbi helyreigazításra kötelezte a bíróság:
"Valótlanul állítottuk, hogy Pintér Tamás, Dunaújváros Polgármestere a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet idején közel kétmilliárd forintnyi hitelfelvételi szerződés aláírására adott magának felhatalmazást. Valótlanul híreszteltük, hogy a dunaújvárosi önkormányzat felélte a korábbi városvezetés által pályázati önrészek fedezetéhez tartalékolt 500 millió forintos céltartalékot."
A Törvényszék hasznos ajánlásokat is megfogalmazott a Dunaújvárosi Hírlapnak és Fekete Györgyinek:
"Megjegyzi azt is a törvényszék, hogy az alperesektől a felelős újságírói magatartás jegyében elvárható lett volna a nyilvánosan, mindenki számára hozzáférhető közgyűlési határozatok megvizsgálása és értékelése, mielőtt a mástól kapott információkat közlik. Ezen nyilvános adatok megvizsgálásával ugyanis egyértelműen állást tudtak volna foglalni abban a körben, hogy a tudomásukra jutott információ mennyiben tekinthető valósnak."
Kapcsolódó cikk, egyúttal a cím magyarázata:
A tiszta beszéd jegyében – nyertes sajtóper a Magyar Nemzet ellen (katt) >>
(Forrás és fotó: dunaujvaros.hu)
A rovat további hírei: Közélet
Fontos témák egész sorát érintette az állatvédelmi kerekasztal
2025. feb. 17.
Együttgondolkodásra és egyeztetésre hívta a szféra legfontosabb szereplőit Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester. A kutyatartással és a gondatlan gazdikkal kapcsolatos problémák terén még sok a kérdőjel.
DSTV: átadták a Dunaújváros Sportjáért díjakat
2025. feb. 16.
Az írásos beszámolót már csütörtökön elolvashatták az érdeklődők, most azonban a DSTV felvételein is megmutatjuk a Dunaújváros Sportjáért díjainak átadását. Hangkép.
Feszültség a kereslet és kínálat között – ez jellemzi most a város ingatlanpiacát
2025. feb. 14.
A magyar ingatlanpiac dinamikus változása tovább folytatódik az új év beköszöntével is. A piacot jelenleg ellentétes hatások érik – és ez rányomja a bélyegét a városi ingatlanpiacra is, derül ki a Creditline értékelése alapján készült összegzésből. Elemzés.
Pályázati felhívás önkormányzati ingatlan értékesítésére
2025. feb. 14.
Dunaújváros önkormányzata nyilvános pályázatot ír ki a kizárólagos tulajdonában álló alábbi ingatlan értékesítésére. Figyelem, közeleg a határidő!
Elfogadta a költségvetést a közgyűlés
2025. feb. 13.
Huszonkilenc napirend várt a képviselőkre a csütörtöki közgyűlésen. A legfontosabb téma Dunaújváros 2025. évi költségvetési tervezete volt, amelynek tárgyalása nagyobb képviselői érdeklődést váltott ki, végül többséggel megszavazta, és így el is fogadta a testület a költségvetési rendeletet.
Egykori úszó és elhunyt jégkorongozó érdemelte a Dunaújváros Sportjáért díjat
2025. feb. 13.
Sportlegendákat díjazott az önkormányzat: a dunaújvárosi jégkorong fontos személyisége, Győri Tamás Dunaújváros Sportjáért posztumusz elismerésben, míg Bene Vera, a helyi az úszósport meghatározó alakja Dunaújváros Sportjáért díjban részesült. A szféra legrangosabb önkormányzati elismeréseit Pintér Tamás polgármester adta át a csütörtöki közgyűlésen.
Ötven év a vasműben, közel huszonöt az önkormányzat közgyűlésében
2025. feb. 11.
Tóth Kálmán a 9-es választási körzet önkormányzati képviselője. Ő az, akinek a nevéhez különleges, vagy inkább nem hétköznapi számadatok is köthetők. Tóth Kálmán kis megszakítással 2002 óta, közel 25 éve önkormányzati képviselő, kereken 50 évet dolgozott a Dunai Vasműben. Talán kevesebben tudják róla, hogy Dunaújváros rekorder önkéntes véradója, már 156 alkalommal vállalta a „csapolást”.