Több izgalmas témát érintett a közmeghallgatás
Hivatalosan a város költségvetése volt a vezérmotívum, de végül több kérdés is szóba került a Városháza házasságkötő termében tartott közmeghallgatáson tegnap délután. Összegzés, fontos számokkal.
Pintér Tamás polgármester köszöntőjével kezdték, a "Rajta, Újváros!" Egyesület teljes frakciójának jelenlétében tartották meg a város pénzügyeire, kivált a 2022-es büdzsére fókuszáló közgyűlést csütörtökön délután.
Részletesen a büdzséről
A kora délután rendezett tanácskozáson Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester összegezte a költségvetéssel kapcsolatos tudnivalókat, részletesen summázva a számadatokat, valamint azt is, hogyan alakultak az elmúlt évek költségvetései. A beszámoló részletesen megmutatta, hogy mire mennyit költenek, milyen intézmények működnek az önkormányzat fenntartásában, ezekre mennyit kell költeni. Az alpolgármesteri összegzése azt is megmutatta, hogy milyen mértékben törlesztették az adósságot az elmúlt években, hangsúlyozva, hogy amióta az egyesületi többség áll az önkormányzati kormányrúdnál, nem vettek fel hitelt, egyelőre nem nőtt – igaz, idén már valószínűleg hitelfelvételre kényszerülnek a fideszes megszorítások, pénzelvonások miatt.
Szabó Zsolt ennek kapcsán részletesen kifejtette, hogy a gazdasági övezet és a pandémia miatti egyéb elvonások milyen hatással voltak a költségvetésre. Az alpolgármester hangsúlyozta: a kormányzat a kötelező feladatok mellé elmulasztott forrásokkal is nehezíti az önkormányzati munkát – például kevesebbet ad a kormány az óvodai dolgozók számára, mint amennyi a tényleges költség; a bérekkel kapcsolatos emelést az önkormányzat saját büdzséből pótol.
Súlyos számok, beszédes trendek
A költségvetés főszáma a 2020-as 36,2 milliárdos nívóról tavaly 33,6 milliárdra esett vissza, ez a tétel a tervek szerint szerény mértékű emelkedést mutat – a jelenlegi tervek szerint 34,7 milliárdra nő. Szabó Zsolt hangsúlyozta, az első látásra örvendetes tényezőjét árnyalja, hogy ebből közel 2 milliárdot azonnal el is visz a szolidaritási adó, amely téren városunk lakosságarányosan listavezető a megyei jogú városok körében. (Sovány vigasz, hogy a kormányzati elvonás még a fideszes irányítású városok – például Győr vagy Székesfehérvár – vezetése szerint is jelentős.)
A gazdasági alpolgármester még egy beszédes adatsort említett: míg 2010-ben a város adósságállománya 3,4 milliárd forint volt – ez még bőven a tolerálható határon belül mozog –, a fideszes városvezetés tékozlása nyomán 16 milliárdra nőtt. Igaz, ezt a magyar adófizetők pénzéből átvállalta az állam, agy 2019-ig sikerült megőrizni az adósságtól a várost, de a kampányra készülve Cserna Gáborék 1,5 milliárdot vettek föl – könnyű szívvel, hiszen a törlesztés már a jelenlegi többség feladata. Szabó Zsolt ennek kapcsán ismételten hangsúlyozta: a Fidesz-rezsim közismert elvonásai ellenére még nem vettek fel hitelt. Több kérdést megelőzendő Szabó Zsolt hangsúlyozta: míg a Fidesz csak 2019-ben 241 millió forint értékben adott el önkormányzati ingatlanokat, addig jelenlegi többség két év alatt 143 milliós tételt könyvelhetett el az ingatlaneladások nyomán. Nem titok, hogy a Semmelweis utcai volt egyetemi kollégiumot is árulják – elsősorban azért, mert az egyetemnek nem kell. Összegzésként Szabó Zsolt hangsúlyozta: ahogy eddig, úgy a jövőben is ésszerű gazdálkodást szeretnének folytatni, és örömmel számolt be arról, hogy a gazdasági nehézségek ellenére nem csökkentették az önkormányzat által fizetett dolgozók bérét, és a megemelt cafeteria ígéretét is sikerült teljesíteni.
Folyó ügyek terítéken
A költségvetéssel összefüggő tételek után következtek a kérdések a városlakóktól. Bár Pintér Tamás korábban hangsúlyozta, hogy lehetőleg csak a közmeghallgatáshoz kapcsolódó témák kerüljenek terítékre, több kérdés érkezett a közvilágítás, a zebrák, a kutyafuttatók, kukák témáiban.
A lakossági felvetések során egyebek mellett több ötlet is befutott az Adventi forgatag folytatásáról, és szintén több panasz is érkezett a parkolási problémákról. Felmerült a DVG folyószámla-hitelének sorsa, volt, aki az Arany János iskola felújításának részleteiről érdeklődött, más a kutyaitatók hiányát emelte ki, és akadt, aki a Duna-parton driftelők elleni szankciókat hiányolta.
Felmerült az élményfürdő közelében fúrt termálkút kérdésköre – ennek kapcsán Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester elmondta, valóban találtak meleg vizet a szakemberek, de még vizsgálják az összetételét – így csak a jövő zenéje, hogy lesz, lehet-e belőle víz a fürdőbe.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!