Dunaújváros Hetilap

Nekünk milliárdokba kerül a szolidaritás kérdése

doszerk - 2025. február 20. 18:00

Február 11-én vált hivatalossá, hogy Dunaújvárosnak a 2025-ös esztendőben 1,72 milliárd forint szolidaritási adót kell fizetnie. Ez az összeg azt is jelenti, hogy minden dunaújvárosinak 41 ezer forintot kell fizetnie, fejenként.

A szolidaritási adót a gazdagabb, magasabb iparűzésiadó-bevétellel rendelkező városoknak kell befizetniük, és az ebből származó bevételeket az állam elvileg a hátrányosabb helyzetű, kisebb vagy szegényebb önkormányzatok támogatására fordítja. 

1,7 milliárd – nagyon hiányzó tétel városunk büdzséjéből

Az állam szolidaritási adó bevétele nincs címkézve, így a gyakorlatban nem derül ki, hogy az állam hol és milyen fejlesztésre költi ezt a rengeteg pénzt. Nagyságrendileg, országos szinten ez évi ezer milliárd forintot jelent. Szóval bárhogy is nézzük, sok pénz. Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester szerint az biztos, hogy nekünk, Dunaújvárosnak ez nem jó üzlet:
– Nem látjuk egyébként, hogy mi lesz a Dunaújvárosból elvont forrásokkal, csak azt tudjuk, hogy ez bekerül az állami nagy kalapba. Ugyanakkor az biztos, hogy ezek az itt keletkezett adóbevételek legjobb helyen a dunaújvárosiaknál lennének. Ehelyett most bekerülnek az állami kalapba. 2019-ben egy jóval magasabb adóbevétel mellett Dunaújvárosnak 1 milliárd körüli összeget kellett befizetnie. Ami az idén már 1,7 milliárd forint.

Megyei jogú városként szolidárisnak kell lennünk a kisebb településekkel?

Egyesek azt mondják, hogy a kisebb településeknek is fejlődniük kell, tehát ott is kell aszfaltozni, ott is kell járdát építeni, parkolót építeni, iskolát felújítani, bármit is, hogy a nagyobb településeknek szolidárisnak kell lenniük, tehát igenis szükség van erre az adóformára.
– Én azért nem tudok ezzel egyet érteni, mert szerintem akkor, amikor a versenyképes járások programot bejelentette a kormány, akkor be is ismerte, hogy valójában a szolidáris adót nem erre a célra használta fel. Hiszen a versenyképes járások programot pont azért hívták életre, hogy ebből lehessen majd fejleszteni a járáshoz tartozó településeket. Így viszont joggal adódik a kérdés: eddig hova ment a nagyvárosok által befizetett szolidáris hozzájárulás?

Mi lenne, ha nem kellene befizetni?

A "Mi lenne, ha…" kezdetű kérdés sehol nem állja meg a helyét, se a költségvetés tervezésében, se a végrehajtásában. De mégis, mire lenne elég 1,7 milliárd forint egy évben Dunaújvárosban? Szabó Zsolt szerint sok mindenre:
– Nagyon sok pénzről beszélünk. Nagyságrendileg mondjuk kétszer fel tudnánk újítani a Mondbach-kúriát, vagy háromszor végre tudnánk hajtani a kerékpárút-hálózat fejlesztését, vagy akár a teljes szociális ellátórendszerünk éves költségvetését fedezhetnénk. Hogy még egy példát mondjak: akár minden nyugdíjasnak négyszer tudnánk támogatást adni, hogyha ezek a források itt maradnának a dunaújvárosiaknál. Vagy az hogy hangzik, hogy három év alatt a város összes útját felújíthatnánk!? Szóval nagyon sok pénzről van szó és szerintem érzékelhető, hogy ez az összeg jobb helyen lenne Dunaújvárosban. 

Szolidárisak vagyunk, hamarosan versenyképesek is...

És akkor hamarosan következik a Versenyképes Járások Program. Szabó Zsolt szerint hamarosan erről is többet fogunk tudni:
– Március 15-én lesz az első iparűzési adófeltöltés minden településen, itt Dunaújvárosban is, és ezt követően kell majd befizetnünk a versenyképes járásokba azt az összeget, amit még pontosan nem közöltek velünk. Én egy dolgot tartok fontosnak: mindent el fogunk azért követni, hogy a Dunaújváros által a versenyképes járások kalapjába betett forrásokat itt Dunaújvárosban használják fel, és ezek a dunaújvárosiak javát és fejlődését szolgálják.

DMJV Önkormányzata
(Fotó: Végh Zoltán)

A rovat további hírei: Közélet

Szépül a Szalki-sziget környéke is

Szépül a Szalki-sziget környéke is

2025. feb. 20.

A Duna vizének természeti adottságai páratlan lehetőségeket rejtenek. Dunaújváros igazán szerencsés helyzetben van, hiszen biztosított egy olyan ingyenes vízparti terület, ahol egy kicsit ki lehet szabadulni a város zajából. Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester számolt be a Szalki-sziget közeljövőben megvalósuló csinosításairól.

"Ragyogj, Képem!" – az elfogadás pályázata

"Ragyogj, Képem!" – az elfogadás pályázata

2025. feb. 20.

Az autisták világnapja alkalmából hirdetett nyílt rajzpályázatot diákoknak a Jószolgálati Otthon Közalapítvány. A téma az elfogadás, az alábbiakban a kiírás mellett a pályázat koncepciójáról, hátteréről is olvashatnak. Felhívás.

A szakszerű segítség életeket menthet

A szakszerű segítség életeket menthet

2025. feb. 19.

Tudni kell jól segíteni a rászorulóknak. Sajnos Dunaújváros utcáin és közterületein is sok fedél nélküli ember él – ez a helyzet senkinek sem ideális. Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester szerint a szituációt több oldalról kell megközelíteni, a megoldás pedig szociális szakemberek segítségével születhet.

El a kezekkel a kompetenciaméréstől!

El a kezekkel a kompetenciaméréstől!

2025. feb. 19.

Súlyos kritikával illeti, összességében elhibázottnak tartja a Belügyminisztérium új javaslatát a kompetenciamérés felvételibe történő beszámításáról a Civil Közoktatási Platform (CKP). 

Az ötödik ciklus a közgyűlésben, negyven év az MMK-ban – végig a köz javára

Az ötödik ciklus a közgyűlésben, negyven év az MMK-ban – végig a köz javára

2025. feb. 18.

Szántó Péter népművelőként kezdte a pályafutását, ráadásul a történelmileg ikonikus Vasmű Klubban, majd negyven esztendőt töltött az MMK-ban, és személye évtizedekig meghatározó volt a város kulturális életében. Kulturális feladatai mellett a közéletben a mai napig jelen van, tavaly októberben az ötödik képviselői ciklusát kezdte.
 

DSTV: figyelni kell a testünkre

DSTV: figyelni kell a testünkre

2025. feb. 18.

Rengetegen küzdenek emésztési problémákkal napjainkban, derül ki a DSTV összegzéséből.  A megsokasodott intoleranciák és allergiák okait érdemes keresni, de a dietetikus arról is mesél, mi a különbség a tünetek között – és mire kell ügyelni diéta esetén. Hangkép.

Fontos témák egész sorát érintette az állatvédelmi kerekasztal

Fontos témák egész sorát érintette az állatvédelmi kerekasztal

2025. feb. 17.

Együttgondolkodásra és egyeztetésre hívta a szféra legfontosabb szereplőit Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester. A kutyatartással és a gondatlan gazdikkal kapcsolatos problémák terén még sok a kérdőjel.