…. na és ötven év múlva?
Szegény kis Magyarország, mindenki bántja! A gyermek Kata fakadt ki így, amikor hallotta a híreket arról, miként vélekedik hazánkról számos külhoni politikus. Azóta eltelt két év. A minap azzal állt anyja elé: ő sosem fogja itt hagyni az országot.
Édesanyja szeme a messzibe révedt, és azt mondta: ki tudja, mi lesz tíz, húsz vagy akár ötven év múlva…
Az ám, öten év: akkorra mi lesz velünk? Vagyis hát az utódainkkal… mert némely társadalomtudós úgy tartja, ha nem tudjuk megállítani a mai beáramlást, kontinensünk fél évszázad múlva elveszti önazonosságát. Európa nem lesz többé; legalábbis nem lesz az, ami volt. A legoptimistábbak kétszer annyi időt, egy egész évszázadot jósolnak az európaiság megőrzéséig. Csak utána jön a végzetes veszteség. Micsoda távlatok!
Távoli példát hozok. Tamás tíz éve ment tanulni a tengerentúlra. Az „ígéret földjére”. Oda, ahol akkor már háromszázmillióan szorongtak. A helyét kereste. Tájékozódott az emberdzsungelben. Tudta, az majd felszívja őt is. De azt nem tudta, nem tudhatta, hogy sorsa attól fogva egy másik fiatalemberéhez lesz hasonlatos, egy XIX. századiéhoz, csak ő nem Kristiania utcáin fog bolyongani, mint amaz.
Hogy tanulhasson, dolgozott. Építkezésre járt, segédmunkára. Meg takarított, mosogatott. Éjszaka gyalogosan ment haza, hogy a busz se kerüljön pénzbe, és a lakbér, a tandíj meg a könyvek mellett néha ennivalóra is jusson. Amikor elege lett, üzenetet küldött haza. Szavai ékezet nélkül röpültek a keleti parttól hétezer kilométerre. „Most csak kiszoktem e-mailt ellenorizni, mert amikor vegzek, mar zarva a konyvtar. Nem kolthetek sokat, tartogatnom kell a lakberre. A házineni mar igy is majdnem kirakott, pedig odaadtam neki minden fillert, ezert nem is ettem mar tegnap meg ma.”
Tamás vitt könyveket itthonról, hogy el ne felejtsen egyetlen egy magyar szót. Az egyik könyvben egyszer ezt olvasta: „Találtam egy üres padot, s nekiestem az elemózsiának. Ízlett; már rég nem ettem ilyen bőségesen. Lassanként olyan jóllakott nyugalomba merültem, mintha hosszan sírtam volna.” Becsukta Knut Hamsun könyvét. A fedőlapjáról ordított a cím: Éhség.
A fiatalember dolgozott, tanult, ritkán evett, sokat olvasott, néha Hamsunt is. Nem panaszkodott. Egyszer szakadt ki belőle két súlyos szó: éhes vagyok! A szülő, aki hallott ilyet, soha nem feledi. Apja-anyja kérte: gyere haza! Azt felelte, majd ha teljesítettem, amiért jött.
Ahol ő van, az a „korlátlan lehetőségek földje”. Háromszázmillióan várják ott az ígéret beteljesülését. Többségük hiába. Mint a leveleiből kitűnik: évről évre rosszabb a helyzet. Ott harmincegy másodpercenként érkezik egy új bevándorló. Európában vajon hány másodpercenként…?
Hamsun regényalakja hajósinasnak szegődött, úgy vágott neki az Újvilágnak. Hogy végül mire jutott, arról nem szólt az írás. Csak azt tudhatta a regényolvasó, hogy olykor éhezni fog. Mint ahogy a mi emberünk is. Ő viszont egyszer tán hazajön. De mikor? Hova? Milyenné lett országba? Mit talál itthon a régiből?
Hát ez a tét.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.