Aki "nem szállt el" - beszélgetés Moravecz Attilával
Egyáltalán nem „szállt el” a díjtól, amivel jutalmazták, ugyanakkor továbbra is karakteres elképzelései vannak az általa vezetett művészeti intézmény kulturális, művelődési szerepéről a városban, a fiatalok között egyaránt.
Többek mondják, hogy a Pro Cultura Intercisae díj jelöl is és jelent is valamit. Gratulálok! Önben mi játszódott le az átvétele óta?
Valójában meglepett, hiszen a tantestület terjesztett fel erre a díjra. Abban a pillanatban, amikor tudomást szereztem róla, nagyon jóleső érzés fogott el. A díj átadás ünnepélyes keretei is méltósággal zajlottak, ez is örömmel töltött el. Ugyanakkor másnap úgy folytattam a munkámat, ahogy addig. Nekem van egy megálmodott szintű kulturális irányvonalam a város vonatkozásában, polgárai irányába, ami az iskolánkat jellemezheti. Ezt próbálom tovább csinálni mindenféle „elszállás” nélkül.
Mi volt legutolsó, valóban nyomot hagyó élménye a zene területéről?
Ami valóban megragadott, lekötött, - vendégként lehettem ott – az Sárbogárdon történt, a Zenei Világnap alkalmából, amikor a MÁV Szimfonikusokat hallhattam kiváló csellistájukkal. Jó volt látni, hogy egy ilyen kis településen, amelyről azt is gondolhatnánk, hogy a lakosság nem annyira fogékony a komolyzene iránt, hogy tele volt a művelődési ház. Zsúfolásig! Ez példaértékű lehet akár városunk számára is, hogy teltházzal fogadjunk, mondjuk egy Liszt Ferenc Kamarazenekart.
Egy-egy ilyen élmény kihívás egy intézményvezetőnek, vagy további célok kitűzésére sarkallja?
Mint a város ilyen jellegű művészeti iskolája számára mindenképpen kihívás. Nekünk is és alapítványunknak is az a hitvallása, hogy olyan kulturális eseményeket szervezzünk az egész városban, amivel gazdagítani tudjuk a városlakóknak ezeket az értékeket, ahogy a környező települések polgárainak is. Olyan rangos eseményeket hívjunk életre, amelyek akár hagyományteremtőek, akár másmilyen módon formálják a városlakók életét, életminőségét. Intézményvezetőként elsődlegesen ezt is tartom feladatomnak. Amellett, hogy művészeti képzést nyújtunk azoknak, akik erre fogékonyak, illetve közelebbi kapcsolatba kívánnak mindezzel kerülni.
Biztonságban nőnek a palánták?
Ahogy elnézem és tapasztalom, igen. Az iskola eredményeiből: az utolsó alkalommal egy fuvolaversenyen például Tótin Szilvia és Pálinkás Eszter Ágnes szinte maximális pontszámmal jutottak az országos versenyre. Tavaly is voltak kiemelkedőink, s nem telik el olyan év, hogy ne legyenek. Idén a jazz tanszak egyik növendéke, Hegyi Zoltán országos jazz zenekari versenyt nyert. Ez mind a városnak, mind az iskolának jó.
Mivel az iskola is több kulturális és művészeti területet vonz a hétköznapjaiba, talán megemlítendő a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak emléket állító kiállítás is?
Ezek azért fontosak, mert a magyar identitás kialakításában a magyar fiatalok voltaképpen nincsenek igazából széles tájékozottság birtokában, arról, hogy milyen nehéz időszakokon ment keresztül ez a társadalom. A Nemzeti Összefogás Napját például fontosnak tartom, mert jól tudjuk, hogy az országot megcsonkították. Mi például az első ilyen megemlékezésünkkor meghívtuk külhoni magyarjainkat. Ezek a találkozások fontosak.
A rovat további hírei: Közélet
Álláskeresőket várt, börzét tartott egy multinacionális cég Dunaújvárosban
2025. júl. 18.
Dunaújváros adott otthont annak az állásbörzének szerdán, amelyet egy jelentős multinacionális vállalat szervezett az önkormányzattal együttműködésben. Az esemény helyszínéül a Városháza rendezvényterme szolgált, amely méltó környezetet biztosított a kezdeményezéshez.
Tizenöt napirend ügyében döntöttek a képviselők a csütörtöki közgyűlésen
2025. júl. 17.
A nyár kellős közepén is vannak határidős feladatok, amelyekre reagálnia kell az önkormányzatunknak. A csütörtöki közgyűlés összesen 15 kérdésben foglalt állást, ezek között módosítások, változtatások, szerződés hosszabbítás, pályázati kiírás szerepelt.
Elengedhetetlenek a város fejlődéséhez az EU-s pályázatok
2025. júl. 17.
Az Európai Unió által finanszírozott pályázatokról beszélt legutóbbi sajtótájékoztatóján Szabó Zsolt alpolgármester, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a város tovább fejlődhessen, és élhetőbb, fenntarthatóbb környezetet biztosítson a lakosság számára.
Önkéntesek, figyelem, már tart a nyári véradókampány!
2025. júl. 16.
Nagyszabású nyári kampányt kezdett az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSz) és a Magyar Vöröskereszt (MVK). A kezdeményezés jelmondata mindennél többet mond: „Amíg te pihensz, a véred életet ment!” A lokális helyzetről is beszámolunk!
Megújult a lépcső a védőnői tanácsadónál
2025. júl. 15.
Ígéretet tettek, így megvalósították – a 4. választókerületben újabb fejlesztés készült el. A Martinovics utcában található védőnői szolgálat mellett a lépcső kiegészült egy lejáróval és korláttal, melynek köszönhetően a babakocsival érkező kismamáknak is egyszerűbb lett a közlekedés.
Édes megtiszteltetés: tarolt a CsoKiss Csokoládé Manufaktúra bonbonja
2025. júl. 14.
A CsoKiss Csokoládé Manufaktúra városunk egyik édes ékköve – nemzetközi színtéren is híresek minőségi csokoládékülönlegességeikről. A közelmúltban újabb megtiszteltetésben volt részük, ugyanis abszolút győztesek lettek az Év pálinkás bonbonja versenyén.
Hegyekben állt a tilosban lerakott zöldhulladék
2025. júl. 11.
Visszatérő probléma ellen lépett fel Mezei Zsolt városüzemeltetésért felelős alpolgármester – a Barátság városrészben ismeretlenek a közterületre rakják le a nem kívánatos zöldhulladékot. A helyzet nemcsak bosszantó, hanem költséges is: az elszállítása minden esetben a városi büdzsét terheli.