Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Műtárgyak éjszakája mintegy ötven fővárosi helyszínen

doszerk - 2020. szeptember 4. 15:38

Mintegy ötven fővárosi helyszínen több mint száz programmal rendezik meg szeptember 17. és 19. között a 4. Műtárgyak éjszakáját, amelyen többek között műterem- és műhelylátogatások, tárlatvezetések, filmvetítések és épületséták várják az érdeklődőket.

Rendhagyó és izgalmakkal teli a mostani év, idén ugyanis az eredetileg nyárra tervezett Műtárgyak éjszakáját is őszre kellett halasztani - hangsúlyozta a programsorozat csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a szervező műtárgy.com ügyvezetője. Kollmann Szilvia hozzátette azonban: az eseménysorozathoz csak kis létszámú programokat hirdetnek, kötelező maszkhasználattal.

Mint kiemelte, a Műtárgyak éjszakájához számos múzeum is csatlakozott, mások mellett a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Műcsarnok, a Kassák Múzeum, a Budapest Történeti Múzeum, valamint az Iparművészeti Múzeum a Ráth György-villával.

Kollmann Szilvia elmondása szerint a látogatók tizenötféle programtípusból választhatnak. A kortárs művészet iránt érdeklődők előtt például megnyílnak a műtermek és olyan alkotók várják őket, mint Majoros Áron, Esse Bánki Ákos, Korodi Zsuzsanna, Gáspár György és Barakonyi Zsombor. Látogatható lesz a Fiatal Képzőművészek Stúdiója és a Budapest Art Factory is.

A részben online is követhető szakmai előadásokon a közönség megismerkedhet a kézműves lámpák születésével és a kőfaragás mesterségével, de a festményeken megjelenő fejfedőkről, a Feszty-körkép titkairól, az ötvösművész Fabergé sikersztorijáról vagy Frida Kahlo és a fotográfia kapcsolatáról is lehet majd előadást hallgatni. Bemutatkozik négy kortárs ékszerművész, valamint a kárpitművészet legjobbjai.

A workshopok kínálatában porcelánfestés- és formázás, optikai illúzió, fotókidolgozás, fejdíszkészítés és szitázás is szerepel; a porcelánworkshop-sorozat idén a Herendi és az Óbudai Múzeum foglalkozásán túl a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesületének (FISE) programjával bővül.

Tárlatvezetést tartanak a Szépművészeti Múzeumban, a Kassák Múzeumban, a Vasarely Múzeumban, a Műcsarnokban, a Hegyvidék Galériában, az Óbudai Múzeumban, a Budapesti Történeti Múzeumban, a Várfok Galériában, a Virág Judit Galériában, a Montparnasse Galériában, a Bodó Galériában és a Magyar Nemzeti Galériában is, utóbbit Kriptától a kupoláig címmel épületsétán lehet majd bejárni. A rendezvény új állomása a Ráth György-villa, ahol a szecessziós műalkotásokon szereplő nők lesznek a középpontban, a MET Galériában pedig az újító technikákról és a digitális alkotásokról lehet többet megtudni.

Idén sem maradnak el a műtárgy-restaurálással kapcsolatos programok, mint az epreskerti séta vagy a műhelylátogatás Vaja László porcelánrestaurátornál.

A kortárs fotográfia kedvelőinek a szervezők a TOBE Gallery tárlatvezetését ajánlják Máté Bartha Kontakt című kiállításán, a Várfok Galéria projekt roomjában Czigány Ákos fotográfus és Néma Júlia keramikus tervezőművész állít ki, a Kubik Coworking terében pedig maguk a művészek mutatják be a MOME Tárgyalkotó Tanszék diplomamunkáiból válogató, De hominis dignitate című tárlatot.

Kollmann Szilvia kiemelte a fogyatékossággal élő emberek és a művészet kapcsolatáról szóló kerekasztal-beszélgetést, hozzátéve, hogy a Műtárgyak éjszakáján fogyatékosság-barát programokat is szerveznek: a Műcsarnokban élményalapú foglalkozás, a Szépművészeti Múzeumban tárlatvezetés, a Nemzeti Múzeum körül múzeumkerti séta és az Arte Galériában érmék kézbevétele színesíti a kínálatot.

Forrás: mti.hu

Fotó: illusztráció

A rovat további hírei: Kultúra

Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban

Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban

2024. nov. 29.

Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.

"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó

"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó

2024. nov. 26.

Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.

"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában

"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában

2024. nov. 25.

Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.

Visszatér a Tindersticks Magyarországra

Visszatér a Tindersticks Magyarországra

2024. nov. 25.

A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.

DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán

DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán

2024. nov. 24.

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
 

Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról

Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról

2024. nov. 23.

A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.

DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban

DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban

2024. nov. 23.

Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.