Terítéken: mindenki (kicsit) másképp csinálja!
A téma – mint a kulináris kalandozások során szinte mindig – tálcán kínálta önmagát; olyan varázslatos remekeket gyűjtöttem csokorba a Terítéken Dunaújváros és környéke facebook csoport gasztronautáinak kínálatából, amelyek első látásra hétköznapi kaják. Pedig nem.
A képlet egyszerű: a csoporttagok közül sokan egészen attraktív módon nyúlnak az alapanyagokhoz. Mernek, ráadásul tudnak is kísérletezni. Ez a titok nyitja.
Elhajlások, újítások
Közismert példa a gasztronómia világából, hogy őszinte tisztelet és örök hála jár annak az egyébként ismeretlen mesternek, aki először merészelte feltálalni a harcsapaprikást túrós csuszával – és ezt csak azért említem, mert az alábbi remekek is hasonló elven készültek. Nem mindig kell eget rengető újításokra gondolni – sokszor pont elég egy meglepő húzás, váratlan párosítás, egyetlen finom finesz, hogy aztán a végeredmény egészen újszerű (íz)élményt ígérjen.
És valahol éppen ez a lényeg: megtalálni a keskeny ösvényt, a kényes egyensúlyt az otromba mellényúlások és a frenetikus sikert arató újítások között. Hadd ismételjem el sokadszor is: a "terítékenes" csapat azért nagyszerű, mert az "elhajlások" végén többnyire csodás eredmény csalogatja a haspókokat – akinek kétségei vannak, annak máris mutatok néhány szemléletes példát.
Merész húzások
A fent vázolt vezérelv szerint bontakoztatja ki újra és újra kulináris tehetségét Grónás Henrik – ahogy a többség bevágja a sütőbe az oldalast, úgy ő konfitálja ugyanazt az alapanyagot. A vége omlós, puha, szaftos, ínycsiklandó remekmű. Azt hihetnénk, itt vége a történetnek, pedig dehogy: Eszébe jutna bárkinek is rukolával felütött hideg, ecetes rizzsel tálalni ezt a húskölteményt? Ugye, hogy nem: pedig az eredmény látványos is, fenséges is.
Hasonló húrokat pendít Farkas Dóri is, aki sült camembert sajtot kínál csavart mártogatóssal. A klasszikus finomság újszerű elkészítési módja is lenyűgöző végeredményt sejtet – arra meg, hogy a tálaláskor pár kocka őszivel és egy-két fürt ribizlivel köríti a remeket, nincsenek is szavaim. Illetve egy akad mégis: pompás!
Ennél egy könnyű tésztát vacsorára? Oké, csak kövesd Takács Klári receptúráját. Szerzőnk a megszokott tejszínes-sajtos, csirkemelles alaphoz bombázott egy leheletnyi gombát, valamint merészen néhány szelet sárgarépával tette egyedivé – és ezzel varázslatossá – az ízélményt. Pár szelet répa, elhiszed, hogy működhet? Nézz a képre, ha nem.
Végül, de nem utolsósorban jöjjön mai összeállításunk ihletadó darabja. Azt mindannyian megtanultuk, hogy a gofri rendben van vaníliás pudinggal, málnadzsemmel, esetleg nutellás verzió is mehet a hozzám hasonló Gombóc Artúr-fanatikusok kedvéért. Erre jön Virág Kata, méghozzá ezzel: cukkinis gofri, vegyes csiperkegomba krémmel – glutén- és laktózmentesen. Látom, hogy lehet, hinni még nem hiszem, de aztán idővel mégis: ez a csoda, nem a holdséta.
(Szakmai partnerünk a www.teritekujvaros.hu címen érhető el!)
A rovat további hírei: Mozaik
DSTV: tippeltek a városlakók
2025. jún. 03.
Érdekes tippjátékra invitálta a riportalanyokat a DSTV csapata. A BL-döntő előtt az eredmény megtippelését várta – a többség a PSG-t jósolta befutóként (ez bejött), de az 5-0 elképzelhetetlennek tűnt. Hangkép.
Hihetetlen, de igaz: tombol a nyár!
2025. jún. 02.
Két hete még meg akartunk fagyni, ehhez képest a hétre tikkasztó kánikulát ígér a DO időjárási szakértője. Bőven 30 fok fölötti csúcsokra készülhetünk – és ha lesz csapadék, durva lesz.
Jó ügyért futott a város! (galériával)
2025. jún. 02.
Idén is nagy sikerrel rendezték meg a Jót, Fut a Város – Dunaújváros! elnevezésű közösségi futást, mellyel az Aprók háza Tagóvodát segítették meg a rendezvény résztvevői.
DSTV: tánc a téren a világnapon
2025. jún. 02.
Visszatérő vendégként szerepel a DSTV riportjában Kerekes-Jacsó Bettina. A táncost most annak apropóján keresték fel ismét, hogy a tánc világnapja alkalmából csapata is ritmusra mozgott – méghozzá a Városháza téren. Tánctérhangkép.
DSTV: együtt rajzoltak az ovisok
2025. jún. 01.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása arról, hogy a mozi előtti tér színes rajzokkal gazdagodott. A DLSZ és a Dunaújvárosi Óvoda tagóvodáinak újabb összefogása révén krétát ragadtak a gyerekek – ráadásul a közösségi élmény mellett nyereményeket is bezsebelhettek. Hangkép.
DSTV: az íjászat bűvöletében (galériával)
2025. máj. 31.
Van egy sportág, amely magában foglalja a természet és a történelem szeretetét egyaránt, derül ki a DSTV összegzéséből. A stáb arra az íjászversenyre látogatott, amelyet a kőtárban rendeztek – több mint 80 indulóval! Hangkép és képtár itt!
Örömsport csalogatott a Városháza térre (galériával)
2025. máj. 29.
Mozgásba lendült a közösség szerda reggel – a Kihívás napja programja remek napindítónak bizonyult. A Városháza tér megtelt lelkes sportolókkal, a résztvevők közösen hívták fel a figyelmet a testmozgás jótékony hatásaira.