"... az emberek költségvetése legyen..."
A folyamatos kormányzati szintű gáncsoskodás ellenére stabil a város gazdálkodása, ami alapot adhat egy biztos lábakon álló, átgondolt költségvetés elkészítéséhez - hangsúlyozta Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester. Interjú.
– A beszélgetésre készülve átnéztem a korábbi nyilatkozatait, és visszatérő motívum, hogy a Fidesz-kormány minden lehetséges eszközzel „lerántja” a várost – gazdasági téren is. Mennyire reális ez a veszély?
– Az kétségtelen, hogy folyamatosan, ha tetszik, minden téren szembesülünk a kormányzati gáncsoskodással. A helyi iparűzési adó megfelezése, a koronavírus világjárvány fenyegetése közepette a segítségnyújtás, a Fidesz-bázisokon bőkezűen osztott kompenzáció elmaradása egyaránt sújtotta városunkat. Ehhez járult még egyfajta „bónusz” elvonásként a különleges gazdasági övezet terve, amely nyomán óvatos becslések szerint is milliárdos tétel esik ki a költségvetésből.
– Ez eddig felfogható egy panaszáradatnak is – mindezek fényében milyen stratégiával tartja lábon a büdzsét a város vezetése?
– Már a közgyűlési választás után sejteni lehetet, hogy a Fidesz-hatalom nem hagyja szó nélkül a városban a helyi erőikre mért csapást, vagyis felkészültünk egyfajta visszavágásra – ennyire intenzív és minden fronton tapasztalható bosszúra azonban nem számítottam, számítottunk. Viszont a kezdetektől volt, és máig is él egy világos alapelv: úgy kívánunk dolgozni, hogy a városlakók ne érezzék meg a kormányzati elvonások nyomán kialakult helyzetet.
– Sikerült?
– A válasz igen, mostanra beigazolódott, hogy a jó döntéseket hoztunk, és bátran állíthatom, ezt az évet stabil gazdasági helyzetben zárjuk, és hogy hozzak egy sokakat érintő és érdeklő tételt, már biztos, hogy idén is ki tudjuk fizetni a nyugdíjasok támogatását. Összességében biztató helyzetből nézünk szembe a következő év kihívásaival.
– A költségvetés-készítés folyamatában láthatóak már a főbb irányok, trendek, számok?
– A bevétel és kiadás főszámaival még nem szolgálhatok, de az biztos, hogy nem lesz egyszerű menet. Van egy riasztó adat, már biztos, hogy a fent említett elvonások mellé rekord összegű szolidaritási hozzájárulást kell fizetni: ez idén 1,767 milliárd forint volt, jövőre 1,903 milliárd lesz. Pedig már az idei befizetés sem volt kicsi: lakosságarányosan a megyei jogú városok közül Dunaújváros tett vissza legtöbbet a közös kalapba. Ezzel együtt a cél változatlan: olyan költségvetést teszünk az asztalra, amely a dunaújvárosiak érdekét szolgálja. Mindezzel párhuzamosan az a munka is tart, amely során a következő EU-s fejlesztési ciklusra kérünk pályázati forrásokat. E téren is van egy jó hírem: bár korábban már beszéltünk arról, hogy lakosságarányosan a megyében városunknak szánják a legkevesebb forrást, megkaptuk a megyei közgyűlés válaszát a felvetéseinkre, és ugyan az igényelt tételt nem sikerült kiharcolni, de a korábbinál 1 milliárd forinttal több jut városunknak a forrásokból. Meggyőződésem, hogy ezt az eredményt is a korrekt érvelésnek és a harcos kiállásnak tudhatjuk be.
– Ha egy mondattal kell összegezni a tervet, hogy milyen legyen a 2022-es költségvetés, mi az a mondat?
– Pokoli nehéz feladat, de megpróbálom (nevet): az a cél, hogy a következő évi költségvetés az emberek költségvetése legyen – amely nyomán nem csak biztonságosan működtetjük a várost, de kézzelfogható fejlesztések is kezdődnek.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.