"Zsebbevágó" témák szerepeltek a szövetségi közgyűlés napirendjén
Több, az érintett települések gazdálkodását jelentősen befolyásoló témáról is szót ejtettek a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) salgótarjáni közgyűlésén a közelmúltban; Dunaújvárost Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester képviselte.
Mint a városvezető érdeklődésünkre kiemelte, az önkormányzatok kompenzálása, valamint az orosz agresszió nyomán kialakult ukrajnai menekültválság volt az a két "zsebbbevágó" téma, amely napirenden volt a salgótarjáni közgyűlésen – és Szabó Zsolt szerint mindkét téma kapcsán érdemes szót ejteni az önkormányzatok gazdálkodásának, finanszírozásának kérdéseiről.
A lényeg helyett a látszat
A közgyűlésen elhangzott, hogy az adatbekérések májusig tartanak, és az a szándék, hogy a kormányzat az érintett városok úgynevezett adóerő-képességének függvényében vállal szerepet a kompenzálásból. Szabó Zsolt szerint könnyen előfordulhat, hogy a kormány ismét úgy szabja a feltételeket, hogy több ellenzéki város, köztük Dunaújváros is kimarad a kompenzációból:
– Látszólag a számok döntenek, de valójában „pofára megy”, ki részesül a kormányzat támogatásából – számunkra természetesen elfogadhatatlan az ellenzéki önkormányzatokat sújtó eljárás és döntés. Dunaújváros, más városokkal ellentétben egy fillért sem kapott sem a pandémia miatti bevétel-kiesések kompenzálására, sőt a különleges gazdasági övezet kijelölésével még további bevételektől fosztották meg.
Mára ott tartunk, hogy egyedül az áprilisi választást követő reménybeli kormányváltás jelenthet megoldást, egy olyan rendszer működtetése, amely a pártszimpátia helyett világos keretek és szabályok mentén nyújt tényleges segítséget az önkormányzati szektornak. Erre azért is nagy szükség lenne, hogy véget vessen az elmúlt esztendők fideszes fosztogatásának, hangsúlyozta az alpolgármester.
A legnagyobb érdekvédelmi szervezetté vált az MJVSZ
A Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) 1990-ben alakult, az alapító okiratot 16 megyei jogú város képviselője írta alá. Az alapszabály szerint a szövetség tagja lehet minden, az Országgyűlés által megyei jogú rangra emelt város. Mára mind a huszonhárom nagyváros élt is ezzel a jogával, ezzel az MJVSZ képviseleti szinten a legnagyobb hazai érdekvédelmi szervezetté vált. A szövetség legfelsőbb szervezeti egysége a közgyűlés, majd a választmány követi, amely a szövetség végrehajtó szerve.
A polgármesterek, alpolgármesterek a közgyűlésben és a bizottsági, kollégiumi munka során fejtik ki a véleményüket. Mivel a tagvárosok vezetése politikai szempontból nem „egyirányú”, így a mindenkori kormányzattal szemben kialakulhatnak véleménykülönbségek, de ezeket a meglévő szövetségi keretek között egyeztetik, és a konszenzusos, a városok közös érdekeit megjelenítő álláspontot képviselik.
"... kötelesség segíteni..."
A másik témára, az Ukrajnában dúló háború okozta menekültválságra térve az alpolgármester kifejtette, az MJVSZ közgyűlésén is szóba került, hogy amit ebben a különleges válsághelyzetben a megyei jogú városok önkormányzatai tesznek, az humanitárius értelemben vett kötelesség, ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy az önkormányzatok a saját adóbevételeik terhére végzik a feladatot. A büdzsé Dunaújváros esetében abszolút feszített, szükség lenne a kompenzációra, hangsúlyozta Szabó Zsolt:
– Az lenne a helyes a mindenkori kormánytól, ha ebben a kényes, érzékeny időszakban az önkormányzatok plusz terheit legalább részben megtérítenék. De tudva, hogy mi történt a koronavírus járvány kezelése kapcsán, sajnos nincsenek illúzióim: biztos vagyok abban, hogy hathatós állami segítségnyújtásban egyelőre nem bízhatunk. Evidens, hogy kötelesség segíteni a bajbajutottakon – még akkor is, ha a segítségnyújtásra fordított tételek kiegyenlítésére szintén csak a várt kormányváltás esetén van esély, remény.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Köszöntő – húsvét ünnepén
2025. ápr. 21.
"Kívánom, hogy a húsvéti időszak örömmel, szeretettel, reménnyel és megújulással legyen tele!" – az ünnep alkalmából Pintér Tamás polgármester köszöntőjét olvashatják.
500 ezer forint a rostis diákok jövőjéért
2025. ápr. 20.
A Dunaújváros Kenyere jótékonysági akció elmúlt negyedévében összesen 8157 kenyeret vásároltak a városlakók, amelyek árából a virtuális alapba bekerülő 50 forintoknak köszönhetően 407 ezer 850 forintnyi támogatás gyűlt össze. Az önkormányzat által végül 500 ezer forintra kerekített adományban ezúttal a Rostisok Jövőjéért Alapítvány részesült.
DSTV: tojással és tésztával segítettek
2025. ápr. 20.
Városunkban is sokakat érint az a méltatlan helyzet, amikor az alapélelmiszerek megvásárlása fejtörést okoz, derül ki a DSTV összegzéséből. A beszámolót már olvashatták: országos szintű probléma, mondja Mezei Zsolt, aki a DK Fejér Megyei 4. választókerület elnökeként segített a tojás- és tésztavásárban. Hangkép.
Új díj – a szívvel-lélekkel ápolóknak
2025. ápr. 19.
Idén először, de a szándék szerint nem utoljára tett közzé felhívást egy új elismerésre a Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet. A Szívvel-lélekkel Ápoló Közösség díjról kizárólag a betegek döntenek – két forduló során.
Segítették a nyuszi munkáját
2025. ápr. 18.
Húsvéthoz közeledve az üzletek megtelnek csalogató falatokkal, a polcokon sorakoznak a sonkák és az édességek. A gyerekeket rendszerint a húsvéti nyuszi is meglepi apróságokkal – az önkormányzat pedig városszerte segítette a munkáját.
Húsvét alkalmából segített az Adománykuckó
2025. ápr. 18.
Motyovszki Mátyás önkormányzati képviselő közreműködésével két hagyomány is folytatódott a Római városrészben. Az Adománykuckó csapata ételcsomagokkal segítette a rászorulókat, a képviselő pedig plüssökkel lepi meg a gyerekeket.
Szombaton pótolják a lomtalanítást a Technikum városrészben!
2025. ápr. 18.
Folytatódik az önkormányzat tavaszi sorozata, a múlt héten elmaradt lomtalanítást ezen a szombaton pótolják – négy gyűjtőpont lesz, elektronikai hulladék is leadható!