Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Kodály nyomában – koncepció és gyakorlat

doszerk - 2023. október 18. 18:08

Az intézmény fennállásának 70. évfordulója alkalmából új sorozatot kezdünk a Móricz Zsigmond Általános Iskolával: a téma a zenei nevelés hatása életünkre. Elsőként Németh Irma tanár, zenepedagógus, énekes összegzését olvashatják! Vendégposzt.

Ének-zene tanárként büszke vagyok, hogy a Móricz Zsigmond Általános Iskolában taníthatok, ahol emelt szintű énekoktatás folyik.

Négy tényező – harmóniában

A Kodály-koncepció szerint tanítunk, melynek alapjai a következők: kiművelt fül, azaz hallás; kiművelt fej, azaz értelem; kiművelt szív, azaz érzelem; és a kiművelt kéz, azaz az aktív zenélés. Mind a négynek egymással harmóniában kell történnie ahhoz, hogy eredményre jussunk. 
„Legyen a zene mindenkié” – Kodály 1952-ben papírra vetett, legendás szállóigéjét mindenki hallotta már. De hogyan is gondolta ezt a magyar zeneművészet (és zenepedagógia) óriása?
A legfontosabb: szerinte a zenei nevelést már óvodás korban kell kezdeni, majd folytatni az iskolában. Régebben zenét csak középiskolában tanítottak. Kodály, országos elismertsége tette lehetővé, hogy ez megváltozzon 1945-ben. Ettől kezdve vezették be, először csak 1-2 iskolában, majd 1948-tól minden általános iskolában az ének-zene oktatását. 1950-ben hozták létre az első ének-zene tagozatos iskolát, ami olyan jól működött, hogy 15 év múlva az ország iskoláinak csaknem fele ének-zene tagozatos volt! (Mára sajnos már nem ez a helyzet.) 

A határtalanul hódító hungarikum

A Hungarikum Bizottság 2017-ben a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvény alapján hungarikummá nyilvánította a Kodály-módszer elnevezésű értéket. (Érdekes adalék, hogy a Móriczban alkalmazott Kodály-koncepció 2022-ben Dunaújváros települési értéktárát is gyarapította.) Kodály Zoltán koncepciója ugyanakkor határtalanul hódít: európai, tengerentúli, sőt, Japán iskolákban is eredményesen használják, felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Jó Megőrzési Gyakorlatok Jegyzékébe is.

A népdal: kincs

Kodály koncepciója a magyar népdalkincset használja, óvodás kortól egészen a zenei egyetemig, hogy gyermekeink megismerjék saját, zenei anyanyelvüket. Ezzel nemzeti öntudatuk is alakul, erősödik, mélyül. 

A zenei koncepció szerint a legegyszerűbb hangszer az énekhang, ami mindenki számára elérhető, ezért a középpontban az aktívan éneklő és zenélő tanulók állnak.  Az egyéni éneklést kiegészíti a kóruséneklés, ami a harmonikus csoportszellem kialakulásához vezet, éppen az átélt közös élményeken keresztül. Ezen kívül a közös éneklésnek, muzsikálásnak több más pozitív hatása is van: személyiségfejlesztő, fegyelmezettségre, együttműködésre is nevel. Örömforrásnak és stresszoldásnak is kiváló – még a lélekre is gyógyító hatással bír. (Ez utóbbival a zeneterápia foglalkozik, a későbbiekben sorozatunk keretében is szó esik róla.) 
1970-ben hatásvizsgálat igazolta Kodály zenei koncepciójának eredményeit. A legfontosabb mutató az volt, hogy a zenét tanuló gyermekek átlageredménye is magasabb lett a zenét nem tanuló társaikénál. A vizsgálat azt is megállapította, hogy a zenei nevelés hozzájárul az agresszió csökkentéséhez – tapintatosságra, mások elfogadására és odafigyelésre is tanít. 

Németh Irma
(Fotó: DO-archív)

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: móriczos minifesztivál a Kortárs Művészeti Intézetben

DSTV: móriczos minifesztivál a Kortárs Művészeti Intézetben

2024. máj. 19.

Az eseménysorozatról már olvashattak, most itt a DSTV összegzése. Móricz 70 címmel különleges  kiállítás nyílt, egyúttal minifesztivál kezdődött a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) – a muzsikával bőven spékelt eseményből igazi zeneünnep  kerekedett. Hangkép.

DSTV: kakaókoncertek a zeneiskolában

DSTV: kakaókoncertek a zeneiskolában

2024. máj. 18.

Fontos eseményekre készült a héten a Sándor Frigyes Zeneiskola, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorozat első állomásaként kakaókoncertekre várták a város ovisait, majd az általános iskolák fiatal növendékei előtt mutatkozott be az intézmény. Hangkép.

DSTV: élő irodalom a Kortárs Művészeti Intézetben

DSTV: élő irodalom a Kortárs Művészeti Intézetben

2024. máj. 16.

Jeles vendéggel folytatódott az Utószó irodalmi antológia sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben. A kötetbemutató keretében Gyöngyössy Csaba beszélgetőpartnere ez alkalommal Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező volt. Hangkép.

DSTV: idén is a Bartókba csalogatnak a Mikro Fesztivál előadásai

DSTV: idén is a Bartókba csalogatnak a Mikro Fesztivál előadásai

2024. máj. 15.

Újra a színházi élet központjává válhat városunk az immár harmadik Mikro Fesztivál révén, derül ki a DSTV összegzéséből. Idén június 1-8. között várják a közönséget – nagyon nívós felhozatallal készülnek, ígérte tájékoztatóján Őze Áron, a Bartók igazgatója. Hangkép.

Móricz 70 – a muzsika gyönyörű varázsa (galériával)

Móricz 70 – a muzsika gyönyörű varázsa (galériával)

2024. máj. 14.

Parádés minifesztivál-nyitány a Kortárs Művészeti Intézetben és felemelő pillanatokkal bőven pettyezett, csodás koncert a Városházán – remek programmal kezdődött a Móricz Zsigmond Általános Iskola jubileumi tanévének csúcsidőszaka. És hol van még a vége?!

Kakaókoncerttől pünkösdi hangversenyig

Kakaókoncerttől pünkösdi hangversenyig

2024. máj. 14.

A Sándor Frigyes Hét eseményei után is sűrű programra készül a jeles muzsikus, zenepedagógus nevét viselő művészeti iskola: hétfőn kezdődött, és péntekig még három esemény csalogatja a muzsika szerelmeseit – minden korosztályban.

Pentelei Molnár János alkotásaiból nyílt kiállítás a Mondbach-kúriában (galériával)

Pentelei Molnár János alkotásaiból nyílt kiállítás a Mondbach-kúriában (galériával)

2024. máj. 12.

A Pentelei Molnár János festőművész halálának  centenáriumi évfordulójára meghirdetett emlékév eseménysorának keretében nyílt az egész életművet bemutató kiállítás a felújított Mondbach-kúriában szerdán.