Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A mi időnk tétje

Várkonyi Balázs - 2015. szeptember 12. 8:01

A mandulafa körül madarak kergetőznek. Vidám társaság. Nem eleséget keresnek, azt aligha találnak a termését hullajtott öreg vitéz ágain. Csak játszanak, csaponganak. Fürödnek a napfényben.

Egy kislány jut eszembe: Réka, aki versbe foglalta panaszát, mert vége a nyárnak, s „Elmennek a gólyák / és a bölömbikák. / Elmennek a fecskék / és a búbos bankák.” El bizony. De itt maradnak őszre-télre a zord időt is elviselők. Például a cinkék. Azok kergetőznek most a fa körül? Nem, ezeknek túl hosszú a farkuk. A hiányos madártani ismereteim mondatják, lehetnek pintyek vagy őszapók, de mindegy is, a varázslatos látvány a fontos.

Istenem, milyen ellentétben áll ez az idilli kép azzal, ami mostanában az emberek többségét foglalkoztatja! Mert válságidőket él az ország, s ennek szelét az újvárosi ember is érzi, hiába él távol a déli ütközőzónától, vagy a Budán át való nagy nyugati vonulástól. A válságpillanatok persze történelmünk állandó kísérői, szokni lehet, azokkal megbékélni viszont nem. Ilyen időkre emlékeztet egy minapi évforduló.

Kassai vértanúk – róluk keveset tudunk mi, hétköznapi emberek. Háromszázkilencvenhat éve történt: szeptember 7-én három jezsuita pap Kassa városában kínhalált szenvedett. Meg kellett halniuk, mert nem fogadták el Kálvin hitújítását. Rákóczi György hajdúi hiába kínozták őket napokig, nem lettek hittagadók. Megmaradtak katolikusnak. Mártírhaláluk után egy évtizeddel Pázmány Péter bíboros a boldoggá avatásukat kezdeményezte, de erre csak majd’ három század után, 1905-ben került sor, s újabb évtizedek múlva, 1995-ben avatta őket szentté II. János Pál pápa.

Hogy a felvilágosult főúr, a későbbi erdélyi fejedelem, az „Öreg” ragadványnevű I. Rákóczi György miként asszisztálhatott a rémtetthez – ez a felekezeti háborúskodásokkal teli kor bonyolult kérdése. Kényszerpálya, mondhatnánk Rákóczi felmentésére, hiszen a Habsburg uralom elleni küzdelem egyik sarkpontja a vallási hovatartozás volt, de mondandónk szempontjából nem is ez a legfontosabb; sokkal inkább az, ki volt a három vértanú. Jezsuiták mindhármad, három nációból. Körösi Márk esztergomi kanonok születése szerint horvát volt. Szerzetestársa, Grodecz Menyhért lengyel. A harmadik, Pongrácz István az erdélyi Alvincban született magyar. Három művelt, hitéhez a bitófa árnyékában is hű ember. Évszázadok után is példaképek, kettős értelemben: a különböző nemzetek egymás mellett élni tudásának, és a tradíciók őrzésének jelképes alakjai.

Az európai szellem megtartása, persze, tudjuk, nem csupán a katolicizmus erénye és kiváltsága volt. Az idők kiérlelték a protestánsokkal meglelt közös többszöröst: kereszténységünk az egyesítő erő. Van egy számomra kedves analógia. 1910-ben az akkor még önálló kis falu, Gyirmót 764 lelket számlált, közülük mindössze heten voltak nem magyarok. A 757 magyarból viszont csupán egyetlen egy volt más vallású, a többi 756 hithű katolikus. És ez a példa nem a katolicizmus primátusáról szól – mit is mondhatnék erről én, akinek édesanyja református székely –, hanem arról, ami a protestánsokkal már régóta egyesít valamennyiünket: az egy évezred hagyományrendjéhez való ragaszkodás. Ez a mai idők tétje.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.