Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Az „Utószóban” Bereményi Gézával

Pálinkás István - 2016. február 22. 18:25

A januárban 70. születésnapját ünneplő Bereményi Géza (Kossuth-, József Attila- és Balázs Béla-díjas költő, író, forgatókönyvíró-rendező) Versek címmel megjelent kötetének örülhettek tisztelői. Az író-rendezővel kedden délután öt órakor találkozhatnak a KMI-ben, az Utószó című irodalmi sorozatban.

Bereményi Gézát egy régebben megírt színdarabjának átírása közben értük utol, amit a Kaposvári Színház szeretne bemutatni. Mint mondta, a darabot régóta szeretné már átírni, s mint határidős munkával végeznie kell márciusra. Dunaújvárosi látogatása pedig egyáltalán nem szokatlan, hiszen többször megfordult már nálunk, még Cseh Tamással is:

-Nagy öröm volt nekem, hogy a negyven év alatt írt versek megjelentek. Egy részük dalszövegnek készült, mások alkalmi verseknek, barátoknak, és olyanok is vannak köztük, amiket direkt versként kellett megírnom. Miután a dalszövegeket versnek minősítettem, versbe szedtem, olvashatók, versszerűek legyenek, tehát a dalszövegek is versekként élnek tovább. Nagyon sok költő, bevallottan, zenére írta a verseit, például Arany János a Walesi bárdok című költeményét. Azóta azokat a zenéket elfelejtettük már. Arany magát tamburás öregúrnak hívta, s ezeket a verseket tamburán elő is adta. Weöres Sándor hasonlóan azt mondta egy klasszikus tanulmányában, hogy először a ritmus van meg neki. Nem a szöveg mondanivalója a kezdet, hanem a ritmus. A költőknek van egy belső ritmusuk. Negyven év terméséből 140 verset szerveztem ciklusokba, gondolati egységenként öt fejezet született belőlük.

Bereményi Géza jelenleg önéletírásán dolgozik, ami legkésőbb jövő év elejére készül el. Ezt követően, mint mondta, ismét a filmforgatókönyv-írás felé fordul.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: új kiállítás a könyvtárban

DSTV: új kiállítás a könyvtárban

2024. máj. 07.

Folytatódott a József Attila Könyvtár és a SKICC Csoport együttműködése, derül ki a DSTV összeállításából. Ennek keretében nyílt meg Kosztolányi György utolsó tanítványa, Gódányné Homoki Mária egyéni kiállítása a közelmúltban. Hangkép.

DSTV: zongoristák randevúja

DSTV: zongoristák randevúja

2024. máj. 06.

Különleges programnak adott otthont a Sándor Frigyes Zeneiskola a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézményben immár második alkalommal szervezték meg a Regionális Zongora Találkozót a Sándor Frigyes Hét előtt. Hangkép.

Már elkészült a táncoló figurák makettje

Már elkészült a táncoló figurák makettje

2024. máj. 05.

A város 73. születésnapján, a tánc világnapján, a Wünsch házaspár jelenlétében rendezték hétfőn a város tánckultúrája előtt tisztelgő szobor alapkő-letételét. A táncoló figurákat a Bartók Kamaraszínház és a Vasvári iskola közötti parkos részen helyezik el, a szobor alkotója, Rohonczi István ROHO szerint még idén.

DSTV: táncos remeklések

DSTV: táncos remeklések

2024. máj. 05.

Rangos megméretéseken értek el kimagasló eredményeket a dunaújvárosi táncos növendékek, derül ki a DSTV összeállításából. Szép sikerek sorát aratta a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola közössége a közelmúltban rendezett versenyeken. Hangkép.

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

Wesley Da Capo: dupla diadal a tánc világnapján

2024. máj. 01.

Nagyszabású, az egész intézményt megmozgató gálával ünnepelte a tánc világnapját a Wesley da Capo Alapfokú Művészeti Iskola. Az esemény léptékére jellemző, hogy a műsor kétszer aratott vastapsot a Bartók színháztermében múlt vasárnap.

DSTV: az uszoda építésének története

DSTV: az uszoda építésének története

2024. ápr. 30.

Különleges műtárggyal folytatódott az Intercisa Múzeum sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. Az uszoda építéséért járt emlékplakett nyomán a létesítmény születésének hétterét is felelevenítette Hodik Mónika történész-muzeológus. Hangkép.

DSTV: különleges festmények

DSTV: különleges festmények

2024. ápr. 29.

Rendhagyó kiállítást láthattak a vendégek a Bartók Kamaraszínház aulájában, derül ki a DSTV összeállításából. Wild-Zentai Mariann művei nemcsak születési körülményeik miatt érdemesek a figyelemre – az alkotói szándék is különlegessé teszi azokat. Hangkép.