Rémségek éjszakája
Lucának híres napja a napot rövidre szabja – így ragadja meg a népi szólás ennek a jeles adventi határkőnek a jellemzőjét. Lássuk, miben is áll e „rövidre szabó” képesség.
Egykor a szicíliai szent, Lúcia ünnepe a téli napfordulat idejére esett, amikor az esztendő leghosszabb éjszakáját és legrövidebb nappalát éli az ember – persze csak a mi északi féltekénken, mert a délin épp fordítva van. Jó négy évszázada azonban Lúcia-Luca elvesztette e kivételes képességét: 1582-ben XIII. Gergely pápa reformja nyomán életbe lépett a gregorián-naptár, amely december 21-én jegyzi a napfordulatot.
Az egykor évkezdőnek számító Luca-nap ettől persze még híres maradt. Hiedelmek sokasága kötődik hozzá. Közülük a legrémisztőbb: ezen éjszaka bűbájosok tömege indul útnak, hogy megrontson embert és állatot. Sokféle praktika kellett, hogy a bajt megelőzzék. A feljegyzések szerint például az óbecsei gazdák Luca-nap estéjén a kapuban őrködtek, nehogy valaki megfaragja a kapufát, mert ezzel a bűbájos szerezné meg a tehén hasznát. Másutt az ajtóhoz söprűt tettek, abba kést szúrtak, hogy a boszorkányok ne tudjanak a házba bemenni. Fontos figyelmeztetés: lucaestén minden ajtót-ablakot zárva kell tartani, hogy a gonosz kint rekedjen.
E napon, kedves Olvasó, ha jót akar, semmiképp ne süssön kenyeret, ne fonjon fonalat, pénzt vagy bármi eszközt ne kérjen s ne adjon kölcsön, mert minden ilyen bajt hoz. Szerencsés dolog viszont cirokból lucasöprűt készíteni, azzal a portát körülsöpörni. A lányok, ha tudni akarják, hogy ki köti majd be a fejüket, szentestéig készítsék el a lucaszéket, azt vigyék el az éjféli misére, ott üljenek rá, és azonnal meglátják jövendőbelijüket. A legények ugyanezzel a holtbiztos módszerrel a boszorkányok kilétére deríthetnek fényt… A gazdák a lucabúza keltetésével a következő év termését puhatolhatják ki. A gyerekek ajándékokra számíthatnak, ha e napon maskarába öltöznek, és a házakat körbejárva mondókákkal kívánnak gazdag termést, a jószágra pedig bő szaporulatot. Vigyázat, ha mégsem adunk nekik ajándékot, átkokat szórhatnak a fejünkre!
A rovat további hírei: Kultúra
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.
DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban
2024. nov. 23.
Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült
2024. nov. 22.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült - közölte a Music Hungary Szövetség csütörtökön az MTI-vel.
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.