ISD Dunaferr: több komoly partner is beszállna – de ki lesz a befutó?
Heteken, de akár már napokon belül pontot tehetnek az ISD Dunaferr Zrt. válsághelyzetét megoldó stratégiai partner belépésének végére, ráadásul több komoly acélpiaci szereplő is érdeklődik a vasgyár iránt, értesült a DO.
Amióta Evgeny Tankhilevich vezérigazgató-helyettes megpendítette – először lapunknak –, hogy stratégiai befektető érkezése jelenthet kiutat az ISD Dunaferr Zrt. válsághelyzetére, lényegében folyamatos a találgatás, melyik cég vetett szemet a dunaújvárosi vállalatcsoportra.
"Pörög a piac, kell az acél"
Az elmúlt időszakban több, a befektetés/együttműködés részleteire rálátó forrással beszéltünk, és mára úgy tűnik, hamarosan pont kerülhet a történet végére. A téma érzékenységére tekintettel informátoraink ragaszkodtak a névtelenséghez, ezért azt a klasszikus metódust választottuk, hogy minimum három, egymástól függetlenül megerősített információt kezelünk kész tényként. És persze rögtön az elején hozzátesszük, amit szinte az összes forrásunk hangsúlyozott: a következő napok tárgyalásai, egyeztetései hozhatnak még fordulatot a befektetés ügyében.
Az első tényező, amit mindenképpen tisztázni szerettünk volna, hogy miért érheti meg bárkinek is befektetőként belépni a Dunaferr kapuin. A válasszal részben Tankhilevich már idézett interjúja szolgált, de a verseny az elmúlt hónapban, ha lehet, még élesebb lett a világ acélpacán. A történet a közismert "sok eszkimó, kevés fóka" képlettel írható le: valósággal elszabadultak az árak a világ acélpiacán, és minden, de minden gyártói kapacitásra szükség van, hogy kielégíthesse a mérhetetlenül falánkká vált vevői igényeket. Egy forrásunk szerint "most minden szög eladható", egy másik informátorunk a közcímben idézett tételmondattal jellemezte a jelenlegi helyzetet:
– Pörög a piac, kell az acél, és ebben a helyzetben minden acélpiaci szereplő célja az, hogy növelje a kapacitásait. Ennek két útja van, illetve lehet: az egyik az, hogy a birtokon belül lévő gyártóbázisait a lehetséges maximumon futtatja, a másik, hogy új együttműködéseket keres, olyan szereplőt, amely képes az ő erőforrásaiból – pénzéből vagy alapanyagából – rövid időn belül acélpiaci léptékben is számottevő készáruval a piacra lépni. Ezt látjuk most.
"... lehet, a versenytársak lemaradnak, ha a Liberty gyorsabban lép"
A fenti képletből eredően aligha véletlen, hogy ugyan a nyilvánosság teljes kizárásával, de az elmúlt időszakban folyamatossá vált az iparági nagyszereplők érdeklődése az ISD Dunaferr iránt – forrásaink egybehangzó állítása szerint ugyanis az elmúlt hetekben egymás kezébe adták a kilincset a "kérők". Informátoraink ugyanakkor egybehangzóan állították: a stratégiai partnerség csak az első lépés lehet – arra az időre kell, ameddig az új tulajdonosi háttér rendeződik.
Megbízható forrásaink szerint jelenleg is tartózkodik delegáció a gyárban, ezúttal a Liberty Steel Group képviseletében érkeztek mérnökök és gazdasági szakemberek Ostravából. A térségben több acélpiaci bázist tulajdonló londoni székhelyű, de indiai óriás információink szerint korábban is élénken érdeklődött a dunaújvárosi kapacitások iránt, és esetükben kézenfekvő magyarázat szolgál arra, mi a kitüntetett figyelem oka részükről. Egészen friss, mai hírre hívta föl a figyelmet egy, az acélpiaci mozgásokra rálátó forrásunk: ezek szerint a Liberty ajánlatot tett a ThyssenKrupp Steel Europe felvásárlására – márpedig ha megkötik a mintegy 1 milliárd eurósra becsült üzletet, akkor az angol cégóriásnak valóban égető igénye lesz minden tonna acélra.
Forrásaink még két céget emlegettek, az egyik neve ismerősen csenghet még a laikus olvasónak is: a nehézipari, energetikai és hajózási üzletágban egyaránt komoly szereplőként számon tartott Duferco Group ugyanis korábban – egyértelműen az ukrajnai akvizíciói és szerepvállalása révén – az egyik szereplője volt a dunaújvárosi vasgyár privatizációjának. A boltot akkor a Donbass-Duferco konzorcium vitte; egyik informátorunk szerint a cégcsoport "a tervezett bevásárlásra lényegében úgy tekint, mintha hazatérne Dunaújvárosba".
Végül, de közel sem utolsósorban essen szó még egy aspiránsról: egy maghatározó ukrán acélipari szereplő is szerepel az érdeklődők között, ráadásul egészen a Liberty belépéséig a legkomolyabb érdeklődőként emlegették. Forrásaink szerint a hatalmas erőforrásokkal bíró cégcsoport képviselői napokon belül szintén bekopoghatnak Dunaújvárosba – illetve nem csak ide: informátoraink szerint delegációjuk kormányzati szintű tárgyalásokat is kezdeményez a dunaújvárosi befektetésről.
Hogy a három "nagy játékos" közül melyik lesz a befutó, az egyelőre megjósolhatatlan – valóban sok múlik, múlhat a következő napok tárgyalásain, de a Liberty gyorsasága, rugalmassága alaposan átrendezheti a képletet.
(Fotó: ISD Dunaferr – archív)
A rovat további hírei: Dunaferr
DSTV: hogyan tovább, vasmű?!
2024. szep. 18.
"Áll a gyár! Hogyan tovább?" – szlogennel rendezett demonstrációt a Vasas Szakszervezeti Szövetség hétfőn, derül ki a DSTV összegzéséből. A megjelent munkavállalók továbbra is válaszokat szeretnének – de még inkább dolgozni, és azt, hogy újra termeljen a térség legnagyobb foglalkoztatója. Hangkép.
Munkásgyűlésen folytatódott a bérkövetelés – de végre megérkeztek a fizetések
2024. aug. 13.
Napokkal a törvényben rögzített határidőn túl ugyan, de megérkeztek a júliusi bérek a LIBERTY Dunaújváros munkavállalóihoz. A vasmű főkapu előtt ma munkásgyűlés formájában folytatódott a bérkövetelés, a beígért bónuszra még várnak.
"Meg kell nyomni a gombot – és jöjjön a pénz..." (FRISSÍTVE)
2024. aug. 12.
Több százan demonstrálnak a LIBERTY Dunaújváros igazgatóságánál ma reggel – az ok egyszerre nagyon prózai és vészjóslóan szomorú: a munkavállalók nem kapták meg a júliusi bérüket. Pénz még nem jött, holnap reggel munkásgyűlés lesz! (Frissítve: 19:30)
Nyílt levél a LIBERTY Dunaújváros menedzsmentjének
2024. júl. 31.
"A Vasműnek, Dunaújvárosnak és Magyarországnak az az érdeke, hogy a gyár termeljen, méghozzá teljes spektrumban, teljes kapacitással." Szepesi Attila vendégposztja.
Pintér Tamás a kokszoló leállításáról: "... aljas kampánytrükk"
2024. jún. 10.
Terjedelmes összegzésben reagált a kokszoló bezárásnak hírére a város (tegnap nagy fölénnyel újraválasztott) polgármestere a nagy közösségi portálon. Pintér Tamás szerint "ilyen aljas kampánytrükk még a Fidesztől is sok(k)."
Bezárja a kokszolót a LIBERTY Dunaújváros
2024. jún. 10.
Hetek óta rebesgették, hogy a választások után komoly karcsúsításba kezd a vasmű új tulajdonosa – így is lett: a kokszoló kemencék leállításáról adott hírt a cégvezetés.
A vasmű vezetésével tárgyalt Pintér Tamás polgármester
2024. már. 13.
A vasmű a LIBERTY Steel Group tulajdona és LIBERTY Dunaújváros néven üzemel tavaly október óta. A héten a cég indiai vezetésével tárgyalt Pintér Tamás polgármester.