A Darvasi-életmű eddigi legnagyobb kihívása az Utószó élő antológia fókuszában
"Neandervölgyiek" – nagyon erős és nagyon félrevezető címmel írta meg (eddig) három kötetes nagyregényét Darvasi László. Az íróval Gyöngyössy Csaba beszélgetett az Utószó élő irodalmi antológia sorozatában.
Bő két hét alatt két kegyetlenül erős beszélgetés – remek mérleggel fut az Utószó sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D), ahol visszatérő vendégként Darvasi László író mesélt pályája eddigi legnagyobb vállalásáról és vállalkozásáról még múlt kedden este.
"… elszabadulhat a pokol"
"Nemzeti regény" – így definiálta művét a szerző a DSTV kamerája előtt, és valóban, méghozzá egy sajátos időszámítás szerinti történet, mese elevenedik meg a három kötetes, 1700 oldalas regényfolyam során. A Kálvin János Református Gimnázium és Általános Iskola, valamint az ICA-D közös sorozatának legutóbbi felvonása persze még távolabbról startolt, hiszen a költői, majd novellaírói pálya kacskaringóiról is beszélt Darvai László – aki a szöveg születésével kapcsolatos dilemmáit is megosztotta a népes hallgatósággal:
– Költőként kezdődött a pályám, sőt, mintegy tíz éven át úgy is gondoltam, hogy költő leszek. Aztán következett egy váltás, rájöttem, hogy a mese, az elbeszélés a terepem, az vált fontossá, hogy emberi sorsokon gondolkodjak. Másképp jár az ember agya, ha verset, és ha prózát ír – és megint más a regény, ott elszabadulhat a pokol. És szintén más a dráma, hiszen ott ráadásul látja az ember a színpadot, az előadást. De van egy közös pont, méghozzá a teljesítmény, az, hogy érvényeset, jelenlévőt szeretnék alkotni, eltökélt szándékom, hogy intim, mégis mindenkihez szóló irodalom legyen a vége.
Az ő XX. százada
A nagyprózához vezető út első komoly állomása A könnymutatványosok legendája című regény volt – érdekes adalék, hogy címadó főhősei először egy rövid novellában tűntek fel, azóta a Darvasi-univerzum visszatérő alakjai, ha csak egy villanásra is, de a regények többségében minimum átsuhannak –, mint a beszélgetés során a szerző felidézte, éppen "ők" vezették a regényírás felé:
– Utólag már tudom, hogy minden író álma, hogy nagyregénybe kezdjen, és nálam egyértelműen a könnymutatványosok akartak először regényhősök lenni. Aztán következett a felismerés, hogy házat építeni biztosan könnyebb, mint regényt – ott van recept, terv, panel, tégla, míg a regényírás kalandok, váratlanságok és újrakezdések sorozata. És az örömmel vegyes félelem is új élmény volt, amikor elkészült – de jó dolog, kétségkívül.
A középkori könnymutatványosok tehát visszatérnek az új regény lapjain is – bár a Neandervölgyiek regényfolyama (leginkább) a XX. századi Magyarország helyszíneire és kataklizmáiba viszi, löki, csábítja az olvasót. Családregény, méghozzá úgymond reprezentatív famíliákkal, a történelem ott van végig, és – szintén a szerző szavaival – "mindenkivel megtörténik minden":
– Azt nem lehet elhatározni, hogy ekkora könyvet ír az ember, ráadásul nem befejeztem, hanem felfüggesztettem – a könyv utolsó lapjai nem a végét jelentik, hiszen a történet egészen a jelenig szeretne ívelni, igaz, a folytatást egy másik idősíkkal, a jelenünkből indítva, visszafelé tervezem elmesélni. Merthogy ez a feladat, ha tetszik, az emberré válás kulcsa: hogy megélje és elbeszélje az életét. És persze ez élesen vetődik fel a XX. század esetében – hogy elmesélhető-e a nagy traumák és nagy veszélyek közepette, mit érzünk, hogyan és mit gondolunk, mi fáj és mitől voltunk boldogok. Ezek a témák foglalkoztattak – és ezekre a kérdésekre kerestem a választ, abszolút korszerűtlen módon, nyomtatott regény formájában.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Kultúra
Türelmes és pontos – ilyen egy restaurátor
2024. nov. 12.
Az Intercisa Múzeum berkein belül elképesztően sokszínű az a szakmai paletta, amelyet az ott dolgozók képviselnek. A napokban megismerhettük Léhi Krisztina restaurátor munkáját is.
Robbie Williams visszatér Budapestre
2024. nov. 12.
Újra Budapesten ad koncertet Robbie Williams. A világhírű brit popsztár 2025. szeptember 12-én az MVM Dome-ban lép fel.
A fenntarthatóság aktuális kérdéseiről tartanak előadásokat
2024. nov. 12.
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként a fenntarthatóság aktuális kérdéseiről tartanak előadásokat az egyes tudományterületek szakértői szerdán és csütörtökön Budapesten, a Humán Tudományok Kutatóházában.
A Dunaújvárosi Vegyeskar érdemelte a kórustalálkozó díját
2024. nov. 11.
Rendkívüli megméretés a csodás akusztikájú templomban, szép dunaújvárosi sikerrel: újra a Dunaújvárosi Vegyeskar hódította el a Dréta Antal Egyházzenei Kórustalálkozó elismerését.
Táplálkozástörténelem a múzeum repertoárjában
2024. nov. 11.
Bőséges tárlattal gazdagodott az Intercisa Múzeum egyik kiállítóterme – fókuszában az étkezéssel. A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében nyílt kiállításon egészen az őskortól kezdve megismerkedhetnek a látogatók azzal, hogy miként és hogyan szereztek élelmet, főztek vagy sütöttek őseink, milyen eszközökkel és praktikákkal táplálták magukat és a közösséget.
DSTV: komoly kihívások várnak a vegyeskarra
2024. nov. 10.
Az összegzést már olvashatták, most itt a DSTV összegzése. Mozgalmas időszakot él és mozgalmas időszakra készül a Dunaújvárosi Vegyeskar – a menetrendről és a tagtoborzás terveiről Könyves Ágnes karnagy mesélt az egyik kóruspróba alkalmával. Hangkép.
Ötven éve fogadták az első olvasót
2024. nov. 09.
Jeles jubileumot ünnepel idén a József Attila Könyvtár és a Munkásművelődési Központ. A könyvtár fél évszázaddal ezelőtt, november 4-én nyerte el a ma ismert formáját, az első olvasó pedig november 5-én tért be az intézménybe. Boldog születésnapot!