Micsoda március!
„Nem rebellis a magyar korán reggel” – írja visszaemlékezésében Jókai Mór, utalva arra, hogy az előző napon még oly hevült fiatalok március 15-én csak nagy sokára gyülekeznek a Pilvaxban. Ám amikor végre összeverődnek, minden felgyorsul.
Mit kíván a magyar nemzet? – teszi fel a 12 pontot felvezető kérdést Jókai, s dörgő hangon elmondja a pesti ifjúság követelését rögzítő petíciót. Petőfi lelkesen elszavalja a Nemzeti dalt. Aztán irány a Múzeum-kert. Ott már hatalmas a tömeg. Nem sok idő telik el, s Pestet hatalmába keríti a forradalom.
Pentele ekkor még csöndes. De a hírhozó már útnak indult. És másnap, harmadnap a Duna-mente falvai is részt kérnek a közös ügyből. Hamarosan megszületik a szándéknyilatkozat a forradalomhoz csatlakozásról. A megalakuló Nemzeti Bizottmány egyesíti a nemest és a zsellért, a molnárt és a kereskedőt, a kádárt és a néptanítót – a Janitsáry, Zsebeházi, Téglás nemzetség tagjai együtt vállalnak áldozatrészt a Matlagokkal, Précsényiekkel, Jovánovicsokkal. Nemzeti egység bontakozik ki a kis Pentelén!
Amikor eljön az ideje, föláll a nemzetőr sereg: közpolgárok, értelmiségiek, földművesek, nincstelenek, földbirtokosok, iparosok alkotják. Közember a kapitányuk: Jovánovics Tódor kereskedő. A szabadságért a véráldozatra is készek. Jószerével minden hadra fogható feliratkozik – még asszonyok is, ők persze nem a harcban, a háttérszolgálatban kapnak szerepet: tépést csinálnak, zubbonyt varrnak, teszik, amire szükség van.
237 önkéntessel alakul meg a nemzeti őrsereg. Fegyverzetük az, ami épp jut nekik: elöltöltős puska, kard, vagy akár csak betyárfokos. A tekintélyes nemesek is Kossuth katonái lesznek: a Janitsáryak egyike nemzetőr, a másik huszártiszt, a harmadik lovaskapitány, és az ifjú Barkóczi Rosty Pál is felölti tizennyolc évesen a tiszti kardot. A Károlyi-huszárezred parancskönyve őrzi a vitézségükről szóló jelentést. Ahogy a közkatonákét is. Nyispli János, Görbe Mihály, Kosaras Péter, Szórád Márton, a Petrovics-fivérek és sokan mások – a forradalom és szabadságharc pentelei hősei. Dicsőség nekik, a bátraknak!
A rovat további hírei: Kultúra
Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál
2025. feb. 16.
Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához.
DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán
2025. feb. 14.
A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton
2025. feb. 13.
A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.
Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban
2025. feb. 12.
Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.
DSTV: a kortárs kultúra bázisa
2025. feb. 10.
Nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális intézmény a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-), derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény számos művészeti ágnak és formának adott és ad otthont – az ICA-D csapata komoly missziót valósít meg. Hangkép.
Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás
2025. feb. 10.
Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.
DSTV: fotócsodák az MMK-ban
2025. feb. 09.
Látványos fotókiállítás várja a vendégeket az MMK Aula Galériájában. Az érdeklődők a Pannónia Fotószalon évi rendes pályázatára érkezett művekből láthatnak válogatást – színes, gazdag gyűjtemény csalogatja az intézménybe érkezőket. Hangkép.