Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Nyolcmillió ecsetvonás

Várkonyi Balázs - 2017. május 13. 17:02

Pár éve volt, Ópusztaszeren. Kávémat kavargattam a kiállítási csarnok félemeleti presszójában. A szomszédos asztalnál ülő harmincas férfi váratlanul egy kérdést szegezett a vele lévő kisfiúnak.

Szerinted hány ecsetvonással készülhetett el a körkép?

Nem sokkal előtte jöttek ki a hatalmas teremből, a fiút láthatóan felvillanyozta a bent szerzett élmény, ám az ecsetvonások mennyisége alighanem hidegen hagyta, mert így válaszolt: Mittom én… De aztán tollat vett elő, és az emlékpark programfüzetének margójára számokat kezdett írogatni. Közben a férfinak magyarázta: 120 méter hosszú a kép, 15 méter magas, a területe pedig… Számolt, közben hangosan töprengett, vajon mennyit kell dolgozni egy emberfejen, ami a Feszty-képen átlagosan egy-másfél négyzetdecimétert foglalhat el – szórakoztató volt a kisgyerek tudományos alapossága. Pár perc múlva fülig érő szájjal mondta: nyolcmillió. A férfi – nyilván az apja – gyanút fogott: saccra? A kisgyerek kajánul nevetve bólogatott.


 

Tényleg, hány ecsetvonással készülhetett? Meg tudná-e becsülni valaki? Két éven át vagy tucatnyi festő dolgozott a képen: Feszty Árpád mellett Mednyánszky László, Barcsay Adolf, Spányi Béla, Ujváry Ignác, Vágó Pál, Pap Henrik, Pállya Celesztin, a kor jeles művészei. Igazi közösségi munka volt. Ahogy szaladt az idő és a vállalt határidő úszott, egyre többen csatlakoztak, Olgyay Ferenc, Barsy Adolf, Ziegler Károly, Mihalik Dániel és mások. Feszty szintén festőművész felesége, Jókai fogadott lánya, Róza is velük tartott, az ő reszortja a sebesültek és halottak megfestése volt. Éjt nappallá téve dolgoztak, s hogy bírják erővel, író, színész és muzsikus barátaik tréfákkal, zenével, komédiával tartották bennük a lelket.


 

A mű végre elkészült. A vásznon – ki ne tudná – honfoglalás-kori jelenetek láthatók. S hogy éppen ez, szinte a véletlenen múlott: Fesztyt párizsi útján szerzett élményei egy monumentális kép megfestésére ösztönözték, a bibliai özönvizet választotta volna témájául, és csak apósa, Jókai Mór tudta rávenni, hogy a képen a honfoglalás elevenedjen meg. A magyarok bejövetele címet kapta a nagy mű. S hogy hány ecsetvonást rejt? Ki tudja. Legyen akár nyolcmillió, vagy sokkal több, mindegy. Ami biztos: nincs még egy festmény, amely ennyi alkotó keze nyomát őrizné.

Ma 123 éve, 1894. május 13-án láthatta először a közönség Pesten, a városligeti csarnokban. A bő egy évszázad alatt világhírnévre jutott. Ma az ópusztaszeri nemzeti emlékpark az otthona. És már vagy ötmillió látogatója volt.

A rovat további hírei: Kultúra

Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban

Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban

2024. nov. 29.

Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.

"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó

"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó

2024. nov. 26.

Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.

"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában

"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában

2024. nov. 25.

Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.

Visszatér a Tindersticks Magyarországra

Visszatér a Tindersticks Magyarországra

2024. nov. 25.

A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.

DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán

DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán

2024. nov. 24.

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
 

Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról

Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról

2024. nov. 23.

A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.

DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban

DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban

2024. nov. 23.

Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.