„Nyeregbe, magyar!”
Vetítéssel egybekötött könyvbemutatót rendeznek ma 17 órakor az MMK-ban délután. Kabarcz Zoltán könyve egyenesen Csíksomlyóba visz bennünket. Lehet ez akár szimbolikus, akár valóságos utazás is, amelynek lényege nem csak Pünkösd közelsége, de a magyarok együvé tartozása is erős ihletet kölcsönöz.
Főleg akkor, ha a könyvben dunaújvárosi illetőségű hölgy, Gubánné Pintér Annamária is megszólal, aki azóta munkatársa is lett a szerzőnek:
- Nagyon régóta motoszkált már bennem, hogy Csíksomlyóba el kell menni. Lehet, hogy lelki töltésért, lehet, hogy válaszkeresésért, a jó társaság miatt, fogadalom miatt. Lehet, hogy azért, mert külföldi rokonaival akar találkozni valaki. Annyi fajta emberrel találkoztunk a vonaton, hogy az már magában élmény volt. A Keletiből, péntek hajnalban induló vonat a Győrből érkező Székely gyors és a Csíksomlyói expresszt összekapcsolva, 486 méter hosszú szerelvénnyé változik. Én a Mátyás-király emlékévben mentem, hajnalban megáldják a vonatot. A világ minden részéből érkeznek. Az Amerikából érkező barátnőmmel (az amerikai református püspök feleségével) ültünk be a vonatba, s ott találkoztunk Kabarcz Zoltánnal. Csak írogatott, egy másik filmet készített, a negyedik Csángó földre ment, de jöttek Kanadából, Mátészalkáról. Amikor beül az ember ebbe a vonatba, egy újkori zarándokútra, egy óriási ismerkedés alanyává válik. Mire megérkezünk, barátságok születnek, s mire visszaérünk, olyan hangulat van a vonatban, hogy a zarándoklat emberi élő kapcsolatokká válik. Amikor másodszorra mentünk legalább hétszázezer ember ment a nyeregbe, s a tömeg hömpölyögve, méltósággal viszi az embert.
A könyv méltó mementója, szellemi és kulturális emléktára a Csíksomlyói zarándoklatnak. Olyannyira, hogy a világhírű szívsebész Papp Lajos írt hozzá előszót, mintegy kimondva mindazt, ami miatt minden évben többen mennek és maradnak meg barátságok:
„Aki a könyvet elolvassa, közelebb kerül Csíksomlyó titkának megfejtéséhez és megérzi a magyarokban szunnyadó ősi erőt. Megérti, hogy miért voltunk, vagyunk és leszünk egyre többen évről évre, számban sokasodva, lélekben erősödve Csíksomlyó nyergében és a Kárpát-Haza keleti határán.”
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.