Több cégcsoport is verseng a Dunaferr tulajdonlásáért (FRISSÍTVE!)
Iparági forrásokra hivatkozva közölt részleteket a Dunaferr eladásáról a HVG.hu: a lap információi szerint a vasműért négy cég/cégcsoport száll versenybe. Frissítés: a portfolio.hu úgy tudja, a Liberty Steel is a kérők között szerepel.
Mielőtt a lehetséges befutókról szót ejtünk, az egyik legfontosabb tétel: tegnap a HVG.hu listája még arról számolt be, hogy a lehetséges vevőjelöltek között nem szerepel a NER-es körökben a Dunai Vasmű megmentőként aposztrofált Liberty.
Jogi esetek, politikai viharok
Ez azért érdekes fejlemény, mert – mint a HVG.hu is felemlíti – sokan "előre levajazott" üzletként emlegették korábban az akvizíciót: dr. Mészáros Lajos, térségünk fideszes országgyűlési képviselője is tett erre vonatkozó utalást, miután a Dunaferr iránt érdeklődő Liberty Steel három hónapos – feltehetőleg bérgyártásra vonatkozó – megbízási szerződést kötött a dunaújvárosi vasmű felszámolásával megbízott vagyonfelügyelővel.
Az, hogy milyen kondíciókkal tartja jelenleg is köldökzsinóron a vasgyárat a Liberty, illetve milyen hasznot húzott és húz a jelenlegi működésből a cég, egyelőre titok, az viszont biztos, hogy komoly politikai és jogi csatározások kereszttüzébe kerülhet a vasmű: amint arról már beszámoltunk, az Európai Bizottság vizsgálatot indított az állami támogatás miatt, amiből a dolgozók bérét fizetik hat hónapon át. A Dunaferrnek nyújtott 42 millió eurós magyarországi mentőcsomagot ugyanis az Európai Bizottságnak még jóvá kell hagynia, ám az EU végrehajtó szerve az EURACTIV Slovakia-val azt közölte, hogy még nem született döntés – sőt: a vasműnek nyújtott kormányzati támogatás az uniós versenyszabályok alapján jogellenesnek bizonyulhat.
Itt a vevőjelöltek listája
A lap forrásai szerint végül négyen állnak csatasorba a cégcsoportért. A vevőjelöltek között szerepel az indiai acélipari óriás, a Jindal Steel, a gyártókapacitásait sújtó háború miatt a magyar vasműben remek lehetőségeket látó ukrán Metinvest is (a cégcsoport "élénk érdeklődéséről" egyébként anno éppen a DO számolt be). Érdekes fejlemény, hogy két teljesen új szereplő is feltűnt, bár az egyik név nagyon ismerős: a HVG által említett kérőjelöltek között szerepel a Duferco-Minerfin vezetésével csatasorba állt olasz-szlovák-cseh konzorcium (a vasgyár 2005-ös privatizációjának befutója a Donbass-Duferco konzorcium volt, kiegészülve a Kundax nevű céggel), továbbá a svájci Trasteel is szerepel a vevőjelöltek sorában.
A lap információi szerint egyes külföldi bankoknak gondot okozott a kért összeg elhelyezése a felszámolás alatt álló Dunaferr számláján – ez annak fényében különösen aggályos, hogy a hitelezők sorában feltűnt a luxemburgi Indumet cég is, amely felvásárolta az ukrajnai ISD-konszern korábbi, nemzetközi banki adósságait. A lap forrásai szerint az Indumet százmilliárdos nagyságrendű követeléscsomaggal jelentkezett be.
Szintén nehezítheti az akvizíciót, hogy a lap szerint a kérőket a felszámoló anyagi ereje sem nyugtatja meg: a Honoratior árbevétele 2021-ben a 30 millió forintot is alig haladta meg, vagyona még kevesebb volt. Igaz viszont, hogy a felszámolót tapasztalt szakemberként tartják számon – a szolnoki dr. Fazekas Attila ismert ügyvéd, a rendszerváltás időszakában megyei rendőrfőkapitány is volt.
UPDATE 05. 11. 8.47 – a Liberty is bejelentkezett a vasgyárért
A portfolio.hu értesülése szerint nem teljes a tegnap közölt HVG-s lista a Dunaferr kérőiről. A gazdasági portál értesülése szerint a Liberty Steel is a vevőjelöltek között szerepel. A lapnak a Gazdaságfejlesztési Minisztériumban megerősítették, több pályázat is beérkezett a felhívásra, ami azt mutatja, hogy több jelentős acélpiaci szereplőnek nem jelentett akadályt a biztosíték.
A portfolio.hu a GFM-es tájékoztató nyomán kiemelte: a Dunaferr talpra állítása nem mehet egyik pillanatról a másikra, hosszú folyamat fontos állomása lehet a sikeres akvizíció. És ez sem holnap lesz: a május 5-én lezárult állomás után a vevőjelöltként bejelentkező társaságok nemzetbiztonsági átvilágításon esnek át – mivel kiemelt stratégiai cégről van szó –, ezt követően történhet meg a Dunaferr átvilágítása egy adatszobában, és csak ez után teszik/tehetik meg a konkrét vételi ajánlatukat az érdeklődők.
(Archív fotó: Németh Zsolt)
A rovat további hírei: Dunaferr
DSTV: hogyan tovább, vasmű?!
2024. szep. 18.
"Áll a gyár! Hogyan tovább?" – szlogennel rendezett demonstrációt a Vasas Szakszervezeti Szövetség hétfőn, derül ki a DSTV összegzéséből. A megjelent munkavállalók továbbra is válaszokat szeretnének – de még inkább dolgozni, és azt, hogy újra termeljen a térség legnagyobb foglalkoztatója. Hangkép.
Munkásgyűlésen folytatódott a bérkövetelés – de végre megérkeztek a fizetések
2024. aug. 13.
Napokkal a törvényben rögzített határidőn túl ugyan, de megérkeztek a júliusi bérek a LIBERTY Dunaújváros munkavállalóihoz. A vasmű főkapu előtt ma munkásgyűlés formájában folytatódott a bérkövetelés, a beígért bónuszra még várnak.
"Meg kell nyomni a gombot – és jöjjön a pénz..." (FRISSÍTVE)
2024. aug. 12.
Több százan demonstrálnak a LIBERTY Dunaújváros igazgatóságánál ma reggel – az ok egyszerre nagyon prózai és vészjóslóan szomorú: a munkavállalók nem kapták meg a júliusi bérüket. Pénz még nem jött, holnap reggel munkásgyűlés lesz! (Frissítve: 19:30)
Nyílt levél a LIBERTY Dunaújváros menedzsmentjének
2024. júl. 31.
"A Vasműnek, Dunaújvárosnak és Magyarországnak az az érdeke, hogy a gyár termeljen, méghozzá teljes spektrumban, teljes kapacitással." Szepesi Attila vendégposztja.
Pintér Tamás a kokszoló leállításáról: "... aljas kampánytrükk"
2024. jún. 10.
Terjedelmes összegzésben reagált a kokszoló bezárásnak hírére a város (tegnap nagy fölénnyel újraválasztott) polgármestere a nagy közösségi portálon. Pintér Tamás szerint "ilyen aljas kampánytrükk még a Fidesztől is sok(k)."
Bezárja a kokszolót a LIBERTY Dunaújváros
2024. jún. 10.
Hetek óta rebesgették, hogy a választások után komoly karcsúsításba kezd a vasmű új tulajdonosa – így is lett: a kokszoló kemencék leállításáról adott hírt a cégvezetés.
A vasmű vezetésével tárgyalt Pintér Tamás polgármester
2024. már. 13.
A vasmű a LIBERTY Steel Group tulajdona és LIBERTY Dunaújváros néven üzemel tavaly október óta. A héten a cég indiai vezetésével tárgyalt Pintér Tamás polgármester.